Adet Kanaması Nedir?

Adet Kanaması Nedir? Uzun Sürse Ne Olur?

adet kanaması nedir

Adet kanaması nedir diye merak ediyorsanız, adet kanaması: Kadın rahmi her ay düzenli olarak gebe kalacakmış gibi davranır ve buna göre hazırlıklar yapar. Rahmin iç bölgesi bir bebeğin büyümesine yardımcı olacak şekilde kan ve dokular aracılığı ile astarlanır. Gebelik durumu ile karşılaşılmadığında ise rahim, artık bir işlevi kalmayan bu astar kısmını dışarı gönderir. İşte adet kanaması bu dışarı atım olayının karşılığıdır. İlk adet kanaması ergenlik çağının başlangıcında kültürel ve coğrafi özelliklerle alakalı olmak üzere 11-13 yaş arasında meydana gelir ve bu ilk adet kanaması menarj denir. Adet kanamasının normal süresinden uzun sürmesine hipermenore, az sürmesine hipomenore veya süresinde farklılık olmasına dismenore denilir.

Adet Kanamasının Sancılı Olması Normal Mi?

Adet Kanaması Gecikirse Ne Olur?

Adet kanaması esnasında sancıların ve ufak çaplı krampların meydana gelmesi doğal bir durumdur. Fakat bu sancının fazla olması anormal olabilir. Bu sancılar sizi yataktan çıkmayacak derecede zorluyor ise doktorunuza ya da uzmanınıza görünmeniz de fayda var. Bu anormalliğin sebebi endometriosis olarak adlandırılan sağlık problemi olabilir. Bu sağlık problemi; rahim zarı ya da adet kanı yolu ile gelen parçacıkların karın boşluğuna gitmesi ve diğer organların üzerinde yer almasıdır. Bu hastalık adet gören her yaşta bireyde görülebilir ve kısırlığın da sebepleri arasında yer alan bir hastalıktır.

Adet Görmemek Ne Anlama Gelir?

Adet görmemek sağlıklı ve doğurganlık çağındaki kadınlarda normal bir durum değildir. Adet görmemenin nedenleri arasında gebelik yer almaktadır. Fakat başka nedenlerden kaynaklanabileceği de unutulmamalıdır. Adet görme durumuna henüz yeni başlamış olan ergenlik çağındaki kızların adetlerinde düzensizlikler

olması olağan bir durumdur. Stres ya da seyahat gibi nedenlerden ötürü hormonlarda ortaya çıkan düzensizlik normal adet döngüsünün etkilenmesine yol açabilir. Bunların yanı sıra doğum kontrol haplarının bırakılması da bir süre adet görmeme olasılığını meydana getirebilir. Ortalama 4 ay kadar adet görmeyen kadınlar da ise yumurta üretiminde durma gerçekleşmiş demektir. Kısırlık sorunu ortaya çıkmış olabilir bu yüzden doktora başvurmanız gerekir.

Yorum yapın