Adet Sancısına Ne İyi Gelir?

Adet Sancısına İyi Gelen Bitkisel Tedavi Çözüm Yöntemleri İle Ağrılar Nasıl Giderilir;

adet sancısına ne iyi gelir

Kadınların her ay düzenli olarak menopoz dönemine kadar yaşadıkları adet diğer adı ile regl oldukça ağrılı, sancılı, ağrılı  ve sıkıntılı bir süreçtir. Bazı kadınların adet dönemi sancısı daha az bazılarının ise daha şiddetli ağrısı olabiliyor. Eğer iki bayanda da hiçbir kadınsal rahatsızlık yok ise aşağı yukarı aynı sancıyı yaşarlar. Fakat ağrı eşikleri farklı olduğundan bir daha az biri daha fazla acı yaşıyor olabilir. Fakat bazı ağrıların bu dönemde daha fazla yaşanmasının altında yatan ise iltihabik durum ya da buna benzer problemler olabilir. Bu sebep ile çok fazla adet sancısı yaşayan bayanların doktora muayene olarak gerekli testlerinin de yapılması gerekir. Bakalım adet ağrısı ve sancısına ne iyi gelir;

Regl Ağrılarına İyi Gelen Bitkisel Çözüm Önerileri İle Adet Sancısı Nasıl Geçer:

Genellikle adet dönemlerinde günlük yaşamdan soyutlanan kadınlar bu dönemi ağrı kesici ilaçlar ile adet sancısını atlatmaya çalışırlar. Fakat ağrı kesici kadar etkili olacak ve hatta daha sağlıklı olan doğal yöntemler ile de sancılar geçer. Bu iyi gelen bitkisel çözüm önerilerinin uygulanması sonucunda adet ağrılarını ve sancılarını hafif olarak bu dönemi atlatabilirsiniz.

Adet döneminde şişliği fazla yaşıyorsanız bu dönem yaklaşırken tuzu tamamen bırakın ya da oldukça az kullanmaya çalışın.

Adet sancısı için regl döneminde ve öncesinde ıhlamur çayı, kuşkonmaz ve maydanoz gibi gıdaları bolca tüketmek sonradan yaşanabilecek ağrılara iyi gelir ve hafifletir.

Adet dönemindeki sancılarına iyi gelen et, fındık, balık ve fıstık tüketilmesi de önerilir.

  • Adet Ağrılarını Gidermek İçin Bitkisel Soğan Kürü;

Soğan kürü on beş gün boyunca uygulanan bir bitkisel kür olup, sancıların azalması ve adet dönemini en az sancılı geçirmek için uygulanan bir kür tarifidir. Bu kürün yapılışı için gerekli olan malzemeler bir adet soğan ve bir litre sudur. Bir soğanı bıçak kullanmadan eliniz ile kırın ve bir litre suyun içinde haşlayın. Süzdüğünüz bu soğan suyunu günde iki bardak için. Taze olarak yapılması daha etkili sonuç yaratır.15 gün boyunca düzenli olarak yaparak ardından bırakın. Soğanın antibiyotik etkisi ile vücudunuz da bakteri ve zararlıların azaldığını da hissedeceksiniz.

Adet Sancısına Ne İyi Gelir Hangi Bitki Çayları İle Ağrılar Geçer;

  • Zencefil çayı: Adet dönemi öncesi, adet döneminde ve sonrasında da içilebilen bir çay olup ağrı geçirici ve iltihap giderici özelliği vardır. Günde iki barda zencefil çayı kasılmaları ve sancısını kesecektir. Ayrıca zencefil adet söktürücü etkilere sahip olmaka beraber adet sancısına iyi gelir.
  • Nane çayı: Adet döneminde mide bulantısı gidericişişkinlik, baş ağrısı ve ishal gibi, durumlar için tüketilebilir. Ülser ya da reflü rahatsızlığı olanlara nane çayı önerilmez.
  • Melisa çayı: Adet ağrılarına iyi gelen bitkiler içindeki melisa çayı, regl zamanı yaşanan şişkinliğin de bitkisel tedavi sürecinde kullanılır ve adet ağrılarına iyi gelir.
  • Papatya çayı: Adet kasılmaları olduğu dönemde yaklaşık üç bardağa kadar tüketilebilir. Fakat bu çayın uyku getirici özelliğini de unutmayın. Özellikle çalışan bayanların bu çayı gün içinde tüketmeleri sıkıntı yaşamalarına sebep olabilir. Papatya çayının bir çok faydaları vardır. Mide ağrısı ve yanması gibi durumlarda doğal tedavi yöntemleri arasındadır. Bağırsakları papatya çayı daha iyi çalıştırır.
  • Hayıt çayı: Sadece adet kasılmalarına etki etmez. Hayıt çayı ayrıca adette yaşanan göğüste hassasiyetinde giderilmesinde kullanılır. Kramp ve ağrıların giderilmesinde de oldukça etkilidir ve adet sancısına iyi gelen bitkiler arasındadır.
  • Yaban mersini çayı adet sancısına iyi gelir mi: Kasları gevşetme özelliğine sahiptir. Kasları rahatlatıp kasılmaların azalmasına ve adet sancını gidermek için destek verir.

Adet sancılarına iyi gelen bitkisel çaylar ağrıları gidermek için doğal çözüm olabilir. Yukarıda adı verilen bitki çayları ile det döneminde ağrıları en aza indirmek mümkün.

Adet Döneminde Sıcak Su ile Duş Almak Sancıyı Geçirir mi?

Adet sancısı için sıcak banyo yapılması ya da ayakların sıcak su içinde tutulması önerilen bir uygulama olup, kasların rahatlamasını sağlar. Sıcak su torbaları da bu dönemde uygulanabilen doğal tedavi yöntemleri arasındadır.
Fakat dikkat edilmesi gereken en önemli nokta karın bölgesine sıcak uygulamanın yapılmaması gerektiğidir. Olası iltihap durumlarında iltihabın yayılmasına sebep olacak olan sıcak uygulama daha şiddetli ağrıya neden olabilir, olumsuz sonuçlarda doğurabilir. Bu sebep ile adet ağrılarını gidermek için sıcak su uygulaması karın bölgesi ve civarına yapılmamalıdır.

Adet Döneminde Yaşanan Kanamanın Fazla Olması

Normal de yedi güne kadar süren adet kanamalarının toplamında aşağı yukarı bir çay bardağı kadar kanama yaşanır. İlk günler bu kanama daha fazla yaşanıp sonarla doğru damla şeklinde görülür. Bu dönemde yaşanan kanam sebebi ile rahmin içindeki doku incelir. Bu dokunun incelmesi ağrının artmasına neden olur. Bazı durumlarda ise yumurtalık ile rahim arasında bağlantı konumunda olan karın içi boşluğa doğru açılan tüplerden, karnın içine kan akışı olur. Bu kanın karın içine akışı ise şiddetli ağrı yaşatabiliyor.

Adet döneminde yaşanan sancılı durumun daha rahat atlatılması için, doktor önerisi ile verilen ilaçların kullanılması da uygulanabilen bir diğer yöntemdir. Ayrıca adet kanaması ile yaşanan kansızlık problemleri için şuradaki doğal kan yapan gıdalar ve kür tarifleri kansızlık sorununa iyi gelir.

Adet Sancısına İyi Gelen İlaç İsimleri:

Doktor kontrolünde olarak kullanılması gereken bazı ilaçlar vardır. Bunların başında ise yumurtlamayı geciktirici etki yaratan doğum kontrol haplarıdır. Bu hapların kullanılması ile adet sancıları azalır. Fakat çocuk isteyen çiftler için bu yöntemin adet döneminde ve hemen sonrasında uygulanması önerilmez.

Doğum kontrol hapının yanı sıra adet öncesi ya da adet döneminde ağrı kesici ilaçları kullanabilirsiniz. En çok kullanılan adet ağrısı için hap isimleri:

  • Majezik
  • Dolorex
  • Arveles

Advil gibi ağrı kesiciler olup bunun yanı sıra kullanılabilecek sancı giderici ilaçlarda vardır. Ağrı kesici hapların adet döneminde kullanılmasının bir sakıncası yoktur ve bu ilaçlar adet ağrılarına iyi gelir.

Diğer tüm ilaçlar için kullanmadan önce mutlaka doktor tavsiyesi almanız önerilir. Bunun yanı sıra eğer ağrı kesici ilaçlara her hangi bir duyarlılığınız var ise kesinlikle kullanmayarak, doktor önerisinde düşük dozlu ağrı kesici kullanmanız tavsiye edilir.

Yorum yapın