Adet Söktürücü Şifalı Bitkiler

Ciddi adet ağrıları çekiyorsanız, adetinizin bitmesinde bir gecikme olduysa adet söktürücü şifalı bitkileri kullanabilirsiniz.

Adet Gecikmesi İçin Adet Söktürücü Bitkiler, İlaçlar ve Şifalı Bitkisel Yöntemler

Her şeyi bir kenara bırakırsak böyle bir sorundan muzdaripseniz tavsiyemiz adet söktürücü bitkisel çözümlerden önce muhakkak işin uzmanına yani bir kadın doğum uzmanına görünmeniz. Kadın doğum uzmanına başvurmanız ve adet sorununuzla ilgili uzmanın takibinde kalmanız son derece önemlidir. Kadın doğum uzmanları çeşitli replasman tedavileri ile adet gecikmesi sorununuzun planlamasını yapacaktır. Bu noktada adet söktürücü ilaç kullanmanız da gerekebilir.

Adet söktürücü şifalı bitkiler

Adet gecikmesi neden olur, adet olamıyorum, adet düzensizliği yaşıyorum veya adet sancısı yaşıyorum diyorsanız adet söktürücü şifalı bitkiler, bitkisel çaylar, ilaçlar ve adet söktüren doğal yöntemleri aşağıda bulabilirsiniz.

Sık sık adet gecikmesi yaşayan kadınların, tek olarak veya yemeklerde bazı yiyecekler kullanması, adet kanamasını kolaylaştırır ve hızlandırır. Bu bitkiler östrojen hormonunu harekete geçirerek veya rahim kasılmalarını artırarak adet kanamasının kısa süre içinde başlamasını sağlayarak adet söktürücü bitkiler listesindedir.

adet söktürücü

Adet Söktürücü Bitkiler

 • Siyah Ve Mavi Koho: Ülkemizde yeni ismi duyulan siyah ve mavi koho, Amerikan yerlileri tarafından, yıllardır adet kanamasını düzene sokmak için ve adet söktürücü bitki olarak kullanılmaktadır. Hormon dengesini sağlayan ve adet ağrılarını da yok eden bitkiler,çaylara ve salatalara karıştırılarak tüketilmektedir. Bu bitki yeni popüler olmasına rağmen Uzakdoğu tıbbından çok eskiden bu yana adet söktürücü bitkiler olarak kullanıla gelmiştir.
 • Dere Otu Bitkisi: Ülkemizde salatalarda yoğun kullanılan dereotu, çiğ olarak tüketildiğinde adet söktürücü bitkilerden biri olarak oldukça işe yarar. Rahim kasılmasını artıran dereotu, hamilelik döneminde kullanılmamalıdır.
 • Havuç: Yıllardır adet problemleri için kullanılan havuç, çiğ olarak tüketildiğinde adet kanamalarını kolaylaştıracaktır. Adet düzensizliği yaşayan kadınların sık sık havuç salatası yemesi önerilmektedir. Adet söktürücü bitkiler arasındadır.
 • Zerdeçal: Bütün organlara faydası bilindiği için son yıllarda çok kullanılan zerdeçal, adet gecikmesi için de oldukça etkili ve iyi gelir. Kurutulup toz haline getirilerek satılan zerdeçaldan alınıp, yoğurt ve bal ile karıştırarak tüketmek mümkündür. Yemek ve salatalara bir çay kaşığı zerdeçal serperek kullanmak, adet döneminde yaşanan sıkıntıların doğal olarak giderilmesinde ve adet söktürmek için iyi gelen bitkisel tedavi yöntemi arasındadır.

Adet Gecikmesi Neden Olur:

Kadınların adet gecikmesi hamilelik dışında; stres, yumurtlama döneminde yaşanan her hangi bir hastalık, kullanılan ilaçlar, aşırı egzersiz, şok diyetler, hava değişimi ve yaşa bağlı olarak gerçekleşebilmektedir. Adet gecikmesi eğer sıklaşırsa adet düzensizliği gibi sıkıntıları da beraberinde getirebilir. Ayrıca burada daha önce yayınladığımız adet sancıları nasıl geçer yazımızı adet ağrılarınızı geçirmek için okumanızı tavsiye ederiz. Adet neden gecikir, adet gecikmesi neden olur gibi sorularınız için aşağıdaki aşağıdaki adet gecikmesi nedenlerini listeleyebiliriz.

 • Stres:Yoğun çalışan ve çok hırslı yaşayan insanlarda sık karşılaşılan stres, adet gecikmesi ve adet düzensizliği nedenleri arasında en sık karşılaşılanlardan biridir. Yoğun stres, kişilerde başka hastalıkların oluşmasına da sebep olacaktır.
 • Yumurtlama Döneminde Yaşanan Hastalıklar:Başta Guatr olmak üzere, birçok hastalık, adet gecikmesi nedenleri arasında yer alabilir ve her ay adet gecikmesine yol açabilmektedir. Grip, soğuk algınlığı, boğaz enfeksiyonları gibi ani gelişen hastalıklarda yumurtlama dönemine denk geldiğinde, adet gecikmesi görülebilir.
 • Kullanılan İlaçlar:Her hangi bir hastalık sebebi ile kullanılan depresyon, antidepresan, kemoterapi ilaçları ve doğum kontrol hapları adet gecikmesi nedenleri arasında yer alabilir. Özellikle doğum kontrol hapları, ilk kullanılmaya başlandığında adet düzensizliği normaldir.
 • Egzersiz:Formunu korumak için veya profesyonel olarak yapılan egzersizler, adet gecikmesi durumuna neden olabilir. Sporcuların bu sebeple günlük aldığı kalori miktarı kontrol altındadır. Yoğun egzersiz ve vücudun aldığı düşük kalori adet düzensizliğini hatta komple adetten kesilmeyi beraberinde getirecektir. Vücut belli bir yağ seviyesinin altına indiğinde adet düzensizliği baş gösterebilir. Çünkü vücutta yeteri kadar yağ olmadığı için kendisini korumaya alacaktır. Adet kanaması da doğum yapmak için gereklidir. Ancak bu durumda vücut doğum yapamayacak, hamilelik halinde bebeği besleyemeyecek durumda olduğu için adet düzensizliği yaşanabilir. Hatta bir noktadan sonra adet tamamen kesilir ve vücuttaki yağ seviyesi yükselmedikçe başlamayabilir.
 • Şok Diyetler:Günümüzde birçok kadının uyguladığı hızlı diyetler yüzünden metabolizma bozulması, adet gecikmesi hatta tamamen kesilmesine sebep olabilmektedir. Anoraksıya hastalığına yakalanan kadınların tamamen adetten kesilmesi kaçınılmazdır.
 • Hava Değişimi:Sık yapılan seyahatlerde, vücut da sizin gibi ortama uyum sağlamakta zorlanacaktır. Hormonlarda değişiklik yaratan seyahat, en yoğun yaşanan adet gecikmesi nedenleri arasında yerini almaktadır.
 • Yaşa Bağlı Olan Adet Gecikmesi:Normalde ülkemizdeki kadınların menopoz yaşı, 45 yaş ve sonrasıdır. Bazı kadınlar ise erken menopoz yaşayabilmektedirMenopozun ilk belirtisi adette meydana gelen düzensizliklerdir. Bu yaşlarda adet gecikmesi nedenleri menopoz başlangıcı olabilir.  Yeni adet olmaya başlayan genç kızlarında, adet kanamaları bir yıl içinde normale dönecektir. İlk bir yıl gecikme olması ve adet düzensizliği normaldir. Her hangi bir tedaviye başlamadan, bir yıl adet sıklığının kendiliğinden düzelmesi beklenir.

Adet Gecikmesi Sizi Strese Sokmasın!

Her kadının ayda bir defa yaşadığı adet kanaması, bazı dönemlerde eziyete dönüşmektedir. Adet dönemi yaklaştığında kadınlarda görülen şiddetli sancılar, stres ve baş ağrısına ek olarak regl döneminde yaşanan gecikme de kadınların büyük sıkıntılar yaşamasına sebep olur. Çeşitli hastalıklardan, hamilelikten ve yoğun stresten kaynaklanan adet düzensizliği olabilmektedir.  Adet gecikmesi ilk olarak hamileliği akla getirdiği için çocuk sahibi olmayı düşünmeyen kadınlar, adet gecikmesinde büyük korkular yaşamaktadır. Ancak adet neden gecikir konusunda bilgi sahibi olmak ve adet gecikmesi nedenleri nelerdir öğrenmek bu durumdan sizi kurtaracktır.

Hamilelik dışında, adet gecikmesini etkileyen ve toplumda yoğun karşılaşılan başka faktörler bulunmaktadır. Hastalıktan kaynaklanan adet gecikmesi dışındaki faktörler, çeşitli bitkiler, kürler ve bitkisel çaylar ile kolayca engellenebilmektedir. Adet söktürücü bitkiler ve çaylar bu noktada size yardımcı olacaktır. Adet gecikmesi düzenli olarak her ay tekrarladığında, hemen bir doktora başvurmak gerekir. Doktorun önerdiği tedaviye göre adet söktürücü ilaç kullanılabilir. Adet düzensizliği durumunun neden kaynaklandığını öğrenmek de ailelere rahat bir nefes aldıracaktır. Adet gecikmesi için adet dönemi yaklaştığında adet söktürücü bitkiler ve bitkisel ürünler kullanılır. Böylece adet dönemi tam zamanında ve en hafif, en az ağrılı şekilde atlatılabilecektir.

Adet Gecikmesinde Kullanılan Adet Söktürücü Bitkisel Çay İsimleri ve Tarifleri

 • Civan Perçemi Ve Çörek Otu Karışım Kürü: Adet gecikmesi yaşandığında en yoğun kullanılan şifalı bitkiler arasında civanperçemi ve çörek otu çayının yeri çok farklıdır. Her iki bitki birlikte bir cezvede kaynatılmalı ve sabahleyin aç karnına içilmelidir. Acımsı bir tadı olan bu karışıma, bir kaşık bal karıştırmak hem mide rahatsızlığı olanlara iyi gelecek hem daha rahat içilmesini sağlayacaktır. Bu adet söktürücü çay regl döneminde rahatlamanızı sağlar.
 • Papatya Ve Biberiye Bitki Çayı: Adet söktürücü çay olarak papatya ve biberiye çayı karışımı kaynatılarak içilen diğer bitkilerdir. Bu zamanda ödem atıcı olarak da kullanılabilir.
 • Tarifi: 20 gram papatya ve 20 gram biberiye, 2 bardak su ile bir süre kaynatılmalı ve süzülmeli. Adet dönemi yaklaştığında her sabah aç karnına içilen papatya ve biberiye çayı karışımı birkaç gün içinde adet kanamasının başlamasını sağlayacak, kısa zamanda çay tarifi adet söktürücü etkisini gösterecektir.
 • At Kuyruğu Otu Ve Bal Kürü: At kuyruğu da adet söktürücü bitkiler arasında yer alırBir tutam atkuyruğu otu bir bardak su ile kaynatılarak içine bir kaşık bal eklenmelidir. Adet söktürmek için oldukça etkili olan bu bitkisel karışım, her gün birkaç bardak aç karnına içilebilir.
 • Adet Söktürücü Kekik, Civan Perçemi Bitkisel Çayı: Bir cezvenin içinde; 20 gram kekik ve 20 gram civan perçemi kaynatılmalıdır. Ocaktan alınan bitkiler, süzülerek bir tatlı kaşığı bal ile tatlandırılarak günde birkaç defa içilir. Kullanmaya başladıktan kısa süre sonra adet düzensizliği giderilmiş olacaktır.
 • Hatmi Çiçeği Ve Civan Perçemi: Adet gecikmesi durumunda en çok kullanılan karışımlardan diğeri ise hatmi çiçeği ve civan perçemi.Yapılışı: Bir cezvenin içine eşit miktarda koyulan bitkiler iki bardak su ile kaynatılarak içilir. Adet dönemi yaklaştığı halde hiçbir adet belirtisi yaşamayan kadınların, bu bitkileri kullanarak adet düzensizliği durumlarını düzene sokması ve adet döneminde yaşanan sancılar ve ağrılardan kurtulması mümkündür.

Östrojen hormonu kadınların regl zamanının en etkili oluşumudur. Bunun yerini zamanla progesteron hormonu alır. Adet söktüren ilaçların içindeki bileşenlerde bu döngüyü taklit etmeye çalışır. Progesteron içeren ilaçlar içildiğinde progesteron hormonu yükselir, daha sonra bırakıldığında hormon düşüş gösterir. Düşüş gösterdiği andan itibaren bir kaç gün sonra adet sökücü etkiler gözlemlenmeye başlanır.

 Bu saydığımız adet söktürücü bitkiler dışında etkinliği pekçok kişi tarafından kabul edilen etkili doğal adet söktürücüler ile hazırlanan pratik ve kolay çayımız mevcut.

Bunların dışında tedavinize ek olarak etkisinin birden çok kişi tarafından doğrulandığı adet söktürücü olarak kullanabileceğimiz güzel bir çay tarifimiz var.

Adet Söktürücü Çay Tarifi

Bu çayı menopoz sonrası bayanlar da rahatlıkla kullanabilir. Bu çay bazı kadınların yaşadığı sıcak basması (flushing) için de etkilidir, fakat yukarıda da dediğimiz gibi böyle bir sorun varlığında öncelikle kadın doğum uzmanına başvurmanız önemlidir. Kadın doğum uzmanı çeşitli oral kontraseptiflerle bu sorununuza çözüm bulabilir ve vücudunuzun östrojen oranını dengeleyebilir. Aşağıda vereceğimiz tarif ise adet söktürücü ilaç yanında  ancak tamamlayıcı bir tedavi olabilir.

Çayımız üç bitkiden oluşuyor. Bu üç bitki:

Çuha çiçeği, Hayıt otu ve Ada çayı.

Çuha çiçeği aslında bitkisel tedavi için son derece önemli bir bitkidir. Son derece etkili bir fito-östrojendir, başka bir deyimle bitkisel östrojendir. Bundan bir tatlı kaşığı kullanacağız. (göz kararı bir tutam koyulabilir) Süzgeçle porselen demliğimizin içine çuha çiçeğini koyduktan sonra yanına hayıt otunu (bir tatlı kaşığı) ekliyoruz. Bu iki bitki güvenilir bir aktardan alınmalıdır. İkisi de östrojen içermektedir. Adet söktürücü olarak kullanılmasının yanında çuha çiçeği omega 3 yağı yönünden de zengindir. Eklem ağrılarında, romatizmal ağrılarda da kullanılmaktadır.

Bu iki bitkinin ardından ada çayından da bir tutam ekliyoruz. Türkiye’de 84 tür ada çayı vardır ancak tıbbi ada çayı bunlardan farklıdır. Bu yüzden ambalajlı ve üzerinde tıbbi ada çayı yazan ada çayı aktarlardan temin edilmelidir. Aktarlardan bunu temin edemezsek marketlerdeki poşet ada çayları da kullanılabilir. Bunlar da tıbbi ada çayı içermektedir.

Bu karışımızıın üzerine sıcak suyu ekliyoruz. Bu bitkileri çay demlerken olduğu gibi kaynatmıyoruz. Sadece sıcak suyla infüzyon yoluyla demlemiş oluyoruz. 10 dakika kadar demlenmesi için bekliyoruz. Ancak üzerini kapatmamız gerekiyor. 10 dakikanın ardından güzel kokulu ada çayımızın aromasını verdiği şifa amaçlı hazırladığımız çay hazır!

Günde 3 defa bu çaydan içebilirsiniz. Adet söktürücü olarak kullanılabileceği gibi menopoz sonrası da östrojen azaldığından bu basitçe hazırladığımız çay kullanılabilir.

Adet Söktürücü İlaçlar

Adet söktürücü ilaçlar
 • Tarlusal: Regl gecikmesi için adet söktürücü ilaç.
 • Duphaston: Didrogesteron içeren bu ilaç progesterona etkisi göstermeye çalışır. Kadın progesteron eksikliğine bağlı adet düzensizliği yaşıyor ise oldukça iyi gelen adet söktürücü ilaç isimleri arasındadır.
 • Cyclo- Progynova: Rahim yumurtalık tembelliği içinde oldukça etkili olan bu ilaç (östrojen) hormon eksikliğini düzenlemeye çalışır.
 • Luteynyl: Adet düzensizliği için.
 • Naprosyn CR: Bu durumda daha çok adet sancısı için kullanılır. Diğerlerine göre ağrı kesici etkisi fazladır. Aynı şekilde Advil Liquigel de kullanılabilir.

Bu adet söktürücü ilaçlar için muhakkak konusunda uzman jinekoloji hekiminin kontrolünde  ve önerileri çerçevesinde kullanmalısınız. Eğer hamilelik belirtileri veya  şüphenizvarsa bu ilaçları kullanmayınız.Bu ilaçlar erken gebelik belirtileri varlığında kullanılırsa olası bir hamilelik durumunda bebekte ciddi gelişme bozukluğu, malformasyon veya düşük tehdidi oluşturabilir.

Adet Söktürücü Bitkiler ve Kombine Kür İsimleri

Her ay adet gecikmesi yaşayan kadınların, bitkiler ile hazırlanan kür tariflerinden faydalanarak, adet dönemi yaklaştığında kullanması gerekecektir. Bu kürler sayesinde hiçbir gecikme olmadan her ay düzenli adet görmek mümkündür. Kolayca adet düzensizliği sorununuzu yenebilirsiniz. Günde birkaç defa ve her ay düzenli olarak bitkisel kürleri kullanmak, adet gecikmesinin ve adet sancılarının yok olmasını sağlayacaktır.

 • Kantaron: Adet gecikmesi için etkisi yıllardır bilinen kantaronun kaynatılan suyu ve toz haline getirilen kendisi adet söktürücü bitki olarak kullanılmaktadır. Kaynamış suya atılıp on dakika bekletilen kantaron suyu, günde 3-4 defa aç karnına içilir. Toz haline getirilen kantaron ise her gün aç karnına bir bardak su yardımı ile tüketilir.
 • Kekik: Kekik suyu veya bitkinin kendisi, adet söktürücü olarak kullanılmaktadır. Kaynamış suya atılan bir tutam kekik, on dakika suda bekletilerek süzülmelidir. Elde edilen su adet döneminden bir hafta önce içilmeye başlanmalı ve günde 3 defa aç karnına içilmelidir. Kekik toz halinde de aç karnına bir bardak su ile içilerek adet söktürücü olarak kullanılır.
 • Alıç: Her ay adet gecikmesi yaşayan kadınların, adet dönemi yaklaştığında, kaynar suya atılan alıçı 10 dakika demlendirerek, günde 3 bardak aç karnına içmesi önerilmektedir. Alıç toz halinde  bir bardak su ile içilerek adet söktürücü olarak kullanılmaktadır.

Yorum yapın