Ağda Sonrası Sivilce ve Kızarıklar Nasıl Geçer, Tahrişe Ne İyi Gelir?

Ağda sonrası sivilce ve kızarıklıklar nasıl geçer sorusunun cevabına sitemizden ulaşabilirsiniz. Aşağıda ağda sonrası yaşanacak olan durumlardan nasıl kurtulabilirsiniz daha detaylı öğrenebilirsiniz.

Ağda Sonrası Sivilce ve Kızarıklıklar Nasıl Geçer?

Kızarıklık ve sivilce genel olarak zaman zaman her insanda ortaya çıkan cilt problemleri arasında yer almaktadır. Oluştuğu bölge kişiye ve cilt tipine göre insanlar arasında farklılık göstermektedir.

Ağda sonrası sivilce

Özellikle yapılan ağda sonrasında ağda uygulanan bölgede sivilce çıkma, kızarıklıkyanma hissi ve tahriş ihtimali daha fazla olmaktadır. Bunun nedeni ağda yaparken bölgenin şiddetli bir baskıya maruz kalması neden olur. Ağdanın çekilmesi ile birlikte kıl kökleri uyarılmakta ve sivilce oluşmaya başlamaktadır. Ortaya çıkan ağda sonrası sivilceler bölgede rahatsızlık verici bir görüntü oluşturmaktadır.

Bu nedenle insanlar ağdadan sonra kızarıklığı gidermek için çeşitli çözüm yolu arayışı içerisine girmişlerdir. Genellikle yüzde, genital bölgede ve bacaklarda ağda uygulaması sonucunda sivilce oluşumu daha hızlı olmaktadır. Yapılan araştırmalara göre ağda sonrası bacak bölgesinde sivilce oluşumunu engellemeye yönelik çeşitli tıbbi ve bitkisel tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Ağda Yaptıktan Sonra Bacakta Sivilce Neden Olur?

ağda sonrası

Bacaklarda sivilce çıkmasına bacak bölgesine uygulanan ağda markaları da neden olurAğda yapmak bacaklarda sivilce oluşumu ve tahriş hassasiyeti artmaktadır. Sadece sivilce ile kalmayıp bacak bölgesinde kırmızı kabarcıksiyah nokta ve kızarıklık da meydana gelebilmektedir. Ağda esnasında sivilce oluşmasının nedeni kullanılan ağdanın markası ile de alakalı olabilmektedir. Bu nedenle ağda alırken iyi araştırma yapılmalı ve rastgele bir ağda tercih etmemeye dikkat edilmelidir. Bacaklarda sivilce oluşumunun diğer bir nedeni ise aşırı terleme durumudur. Terleme sonucu bacakta bulunan gözenekler tıkanmakta ve hava alamamaktadır. Bu da bacakta sivilce oluşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle bacak bölgesini temiz tutmaya özen gösterilmesi sivilce oluşumunu en aza indirmeye yardımcı olmaktadır.

Ağda Sonrası Bacaktaki Sivilce ve Kızarıklık Kalıcı mı, Ne Zaman Geçer?

Ağda yaptıktan sonra bacakta oluşan sivilceler genel olarak kalıcı değildir. Oluşumundan iki üç gün sonra kaybolmaya başlamaktadır. Aynı şekilde kızarıklık ve tahriş de geçer. Bu nedenle fazla endişelenmeye gerek yoktur. Sivilce oluşmasına ortam hazırlamayacak davranışlarda bulunmaya dikkat edilmelidir. Sivilce ortaya çıktıktan sonra herhangi bir müdahalede bulunmak sakıncalıdır. Bu nedenle sivilce patlatılmamalı ve oynanmamalıdır. Aksi takdirde enfeksiyon kapabilir ve istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir. Oluşan sivilceler ciddi boyutlarda olmayacağından dolayı sorun edilmemelidir. Beklenmeyen bir durum ortaya çıktığında ise en kısa sürede bir cilt doktoru ile iletişime geçilmesi faydalı olmaktadır.

Bacaklarda Ağda Sonrası Oluşan Kıl Dönmesi ve Siyah Nokta Nasıl Geçer?

Bacak cilt yapısı her insana göre değişiklik göstermektedir. Bazı cilt tiplerine diğer insanlara göre daha hassas olabilmektedir. Buna bağlı olarak da ağda uygulaması sonrası ortaya çıkan cilt problemleri hassas cilde sahip olan insanlarda daha fazla olabilir. Genel olarak görülen cilt problemleri arasında siyah noktalar büyük yer tutmaktadır. Bunlar ağda sonrasında genellikle batıklar şeklinde ortaya çıkmaktadır. Yani aslında siyah noktaların içerisinde yağ bezesi değil kıl kökleri yer almaktadır. Genellikle bacaktakoltuk altı ve vajina genital bölgede oluşan siyah nokta sıkıldığında içerinden kıl çıkmaktadır. Sıkma sonrası o bölgede ufak iz kalmaktadır. Bu iz bir müddet sonra kendi kendine geçer.  Bunlar siyah nokta görünümlü kıl dönmesi olarak adlandırılmaktadır.

Ağda Sonrası Oluşan Sivilceler ile Tahrişe Hangi Bakım İyi Gelir?

Ağda sonrası bacakta sivilce çıkmasını en aza indirmek ve bakım için bacak bölgesine nemlendirici sürmek iyi gelir. Ağda sırasında cildin yapısı bozulmakta ve sivilce çıkmasına müsait olmaktadır. Sivilcelerin kısa sürede iyileşmesi için bacağın kuru tutulmasına özen gösterilmelidir. Bu nedenle ağda sonra hemen duş alınması önerilmemektedir. Uygulamadan sonra en az iki ya da üç saat beklenmeli ve ondan sonra duş alınmalıdır.

Cildin nefes almasına dikkat edilmelidir. Bu nedenle ağda yapıldıktan sonra dar kıyafetler giyilmesi tavsiye edilmemektedir. Yeni sivilce oluşmasına engel olmak için tüy alma işleminin ardından bölgeye buz ile masaj yapılması faydalı olmaktadır. Bu uygulama sadece bacak için değil, yüz ağdasıvajina ağdasıkoltuk altı gibi ağda uygulanan diğer tüm bölgeler için de olumlu sonuç veren bitkisel tedavi yöntemidir.

Ağda Sonrası Sivilceler, Kızarıklık ve Siyah Noktaları Geçirmek İçin Maske Tarifi Hazırlama;

Şeker Ve Limonla PeelingAğda sonrası yanma ve kızarıklık gideren maske hazırlamak için gereken malzemeler dört çorba kaşığı şeker ve yarım çay bardağı limon suyudur. Malzemeler karıştırılarak elde edilen karışım bacağa masaj yaparak uygulanmalıdır. Uygulanan bu kür bacağa peeling etkisi yaratmaktadır. Yani bacakta bulunan ölü derinin atılmasına yardımcı olur. Böylelikle bacakta sivilce oluşma olasılığı düşürülmektedir.

Karbonat MaskesiAğda sonrası bakım kremi için ne sürülür diyorsanız karbonat maskesini hazırlamak için iki yemek kaşığı yoğurt ve bir yemek kaşığı karbonat gerekmektedir. Hazırlanan karışım masaj yapılarak ağdadan tahriş olan cilde sürülür. Daha sonra ortalama on beş dakika beklemek gerekmektedir. Uygulanan maskenin ardından bacak iyice yıkanmalıdır. Yıkamanın ardından cilt tipine uygun bir nemlendirici krem yardımıyla cilt bacak nemlendirilmelidir. Özelikle ağda sonrası tahriş ve kızarıklık için iyi gelen maske tarifidir.

 Aspirin Maskesi: Aspirin maskesini hazırlamak için öncelikle bir buçuk bardak kaynamış suyun içerisine beş tane aspirin atılmalıdır. Bu aspirinler suyun içerisinde eriyene kadar bir kaşık yardımıyla karıştırılmalıdır. Daha sonra hazırlanan bu karışım tahriş olan bacağa daha kolay uygulanması için püskürtme başlığı bulunan bir şişeye koyulmalıdır. Ortalama haftada bir kere bu karışım bacaklara püskürtülmelidir. Daha sonra ise yaklaşık iki saat bekletilmeli ve iyice durulanmalıdır. Yapılan bu işlem ağda yaptıktan sonra bacakta oluşan sivilcelerin, kararmaların, kızarıklıkların görünümünü azalmakta ve cildi taze bir görüntüye kavuşturmaktadır. Ayrıca cildin renginin açılmasına ve pürüzsüz olmasına yardımcı olmaktadır.

Epilasyon yaptıktan sonra sivilce ve kızarıklık nasıl geçer dediğinizde yukarıdaki bitkisel tedavi maskeleri iyi gelir ayrıca ağda yaptıktan sonra buz kompleksi tahriş ve kırmızı kabarıklık giderme için bakım yöntemleri arasındadır.

Yorum yapın