Ağız yarasına ne iyi gelir? Ağız yarası Nasıl geçer?

Ağız yarasına ne iyi gelir diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Bu yazımızda ağız yarasına ne iyi gelir ağız yarası nasıl geçer gibi soruların cevabını veriyor olacağız.

Ağız yarası neden olur, Ağız Yarasına Ne İyi Gelir?

Ağzımızın tadını kaçıran ağız yarası veya dil yarası aslında ilaç dışı tedaviyle de pekala geçebilir ancak ağız yarasına ne iyi gelir sorusunda genellikle bitkisel tedavi aranır. Bazı besinlerle ağız yarası geçer ancak bu uzun süreli bir tedavi değildir o an geçer ileride küçük bir stres yaşadığınızda yeniden belirir. Ağız yarası bazen ruh durumu ile ilgili olabilse de daha çok genetik faktörlere dayanır. Bu nedenle ağız yarasına ne iyi gelir sorusu bazı ailelerde bir doktor edasıyla cevaplanır çünkü o ailede ağız yarası oldukça karşılaşılan bir problemdir ve ırsidir. Ağız yarası veya ağız içi yarası aslında dil yarasını da içerir. Haliyle ağız içi yarasına ne iyi gelir sorusunun cevabı araştırılırken dil yarasına ne iyi gelir ? sorusunun da cevabı otomatik olarak halledilmiş olacaktır. Dil yarası meşhur bir arabesk şarkı olduğundan dil yarasına ne iyi gelir denilince sağlam bir Orhan Gencebay dinleyicisi olanlarımız kanalı değiştirmek gerekir diyebilir, fakat esas olan hayatımızı olumsuz etkileyen bu sorunu ivedi nasıl çözeceğimize odaklıdır.

ağız yarasına ne iyi gelir

Ağız yarası neden olur? Ağız yarasına ne iyi gelir dediğimizde dudak ve dil yarası da anlaşılmalıdır Ağız yarasına ne iyi gelir sorusu aslında ağız yarasının neden ileri geldiği bilindiği takdirde daha nokta atışı ile cevap bunur. Ağız yarası genellikle ırsi sebeplerden ileri geliyor desek de ağız yarasına ne iyi gelir sorusunun pek çok kez sorulması ağız yarasının nedenlerini daha çok araştırmamıza sebep oldu.  Ağız yarası, ağız hijyenine önem verilmediği zaman kişinin belli bir süre sonra karşılaşabileceği bir problemdir. Çünkü uzun süre dişlerini fırçalamadığı ağız çalkalama suyu kullanmadığı için belli bir süre sonra ağızdaki kalıntılar bakterilerin üremesine ve yaralara sebep olabilir bu nedenle ağız yarasına ne iyi gelir sorusuna verebileceğimiz bir yanıt ağız hijyenine önem vermeniz olabilir.  Bunun dışında ağız yarası sigara tiryakilerinde çok görüldüğü gibi enteresan bir şekilde sigarayı uzun süre kullandıktan sonra bırakan kişilerde de görülmüştür. Bunun sebebinin sigarayı bıraktıktan sonra ağız içi bakteri florasının değişmesine bağlanmaktadır. 

Bunun dışında ağız yarası, içilen asitli içeceklere de bağlı olarak ortaya çıkabilir. Kola, gazoz, soda gibi ağız içini oldukça etkileyen asitli içecekler devamlı tüketiliyorsa ağız içi pH seviyesini yer yer etkileyerek ağız içi yaralara sebep olabilir. Ağız yarasına ne iyi gelir sorusuna verebileceğimiz bir yanıt da çok seviyor bile olsanız üst üste uzun süre asitli içecekler kullanmamalarını tavsiye etmek olur. Bunun dışında ağız yarası sebebi olan bir şey de bilenler bilir çok can yakan, yanağınızı yanlışlıkla sert bir şekilde ısırmanızdır. Bu darbeden sonra yanağınız bir süre yara olarak kalır. Bu gibi ağıza alınan darbeler örneğin protez dişiniz varsa bunun ağzınızda açtığı yaralar da sayılabilir. 

Bunun dışında ağız yarası konusunda bazıları hassastır ve kullandıkları diş macunu bile onlarda yaraya sebep olabilir. İçerisindeki sodyum lauril sülfat ağız mukozasına zarar verebilir ve bazı hassas kişilerde ağız yarası meydana gelir.  Bunun dışında yine ırsi değil ise ağız yarası neden olur, eğer kan değerlerinizde bazı eksiklikler varsa bu da halk arasında vitaminsizlik diye anılmakla birlikte ağız yarası sebebi olabilir. Kanınızda B12 değerleri düşükse vücudunuzda bir çok etkinin yanında ağız yarası da meydana gelir ne yazık ki.  Bunun dışında B12 eksikliğiniz varsa en başta unutkanlık yaşarsınız bunun dışında ilerlediği takdirde tolere edilemeyen problemler yaşayabilirsiniz ve bu durumda ağız yarasına ne iyi gelir demekten ziyade öncelikle kan değerlerinizin düzelmesi için kırmızı et tüketmeli ve midedeki instrinsik faktörünüzü kontrol ettirmelisiniz. Ayrıca Kansızlık dediğimiz kanınızın hemoglobin düzeyindeki düşüş de bir çok etki meydana getirdiği gibi ağız yaralarına sebep olabilir.

Ağız yarasına ne iyi gelir?

ağız yarası

Ağız yarasına ne iyi gelir diye sorulduğunda buna bünyeden bünyeye farklılık gösterebilecek ama bir çok seçeneği olan cevaplar verebiliriz. Ağız yarasına ne iyi gelir: Öncelikle evinizde hangisini daha kolay bulabilecekseniz onu denemenizi tavsiye ederiz. 

Bunları şöyle sıralayabiliriz: Ağız yarası için demlendikten sonra bir süre beklemiş ada çayını ağzınızda özellikle yaralı bölgenin üzerinde gezdirerek gargara  yapabilirsiniz. Bunun dışında yine evinizde oldukça rahat bulabileceğiniz karbonat da aynı şekilde yaralı bölge üzerinden gargara yapılarak tedavi edilebilir. Ya da büyüklerin sürekli söylediği ve en çok duyulan yöntem olan tuzlu su ile gargara da oldukça etkilidir. Aslında bunu ağız yarasına ne iyi gelir sorusuna cevap olarak söyleyebilir miyiz bilmiyoruz çünkü bize sorarsanız bu tedavi etmekten çok yarayı yakar ve acısını bu şekilde hafifletir ancak yine yara aynı sürede iyileşir. Bunun dışında ağız yarasına ne iyi gelir sorusuna yine eskilerin çok iyi bildiği ve kışın da buzlukta bulundurup kışa hazırladığı kara dutu tedavi seçeneği olarak verebiliriz.Kışın karadutu nerede bulurum diyenlere kış meyvesi olan ayvanın çekirdeğini yemelerini ya da kompostosunu içmelerini tavsiye edebiliriz. 

Bunun dışında ağız yarasına ne iyi gelir sorusuna aslında en bombastik yanıtımız kekiktir. Çünkü kekik hem taze olarak hem yağı hem suyuyla bulunmaz bir nimettir. Acıya dayanamayanlar kekiği ağız yaraları üzerine getirerek çiğneyip tedavi edebilir. Ancak ben anlık acıya katlanırım diyenler için şunu söyleyebiliriz ki kekik yağını susam yağıyla, sirkeyle ya da çörek otu yağıyla karıştırmak suretiyle (asla saf olarak değil) bir çay kaşığı yaranızın üzerinde bir kaç saniye bekletip yutun. Sadece ağız yarasına iyi gelmekle kalmaz boğaz enfeksiyonlarınızı da temizler. 

Ağız yarası neden olur? Sorumuzda cevapladığımız gibi bazı ağız yaraları diş macunlarının içeriğindeki sodyum lauril sülfattan ileri gelir ve bu arkadaşlara misvak kullanmalarını tavsiye edebiliriz. Çünkü misvak da ağız yarasına iyi geldiği gibi boğaz enfeksiyonlarıyla da savaşır ayrıca dini bir etkisi de varmış, güzel telaffuz sağladığı da söyleniyor. Ağzımda uzun süre kalsın kısa sürede çok etkili bir tedavi sağlamıyor diye yakınan arkadaşlara ağız yarasına ne iyi gelir sorusu için şu yanıtı verebiliriz: Arkadaşlar ağız yarası için kabartma tozundan bir miktar alıp küçük bir tabağa koyun, içine biraz da su ilave edin ve macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Yoğun olan bu kıvamı ağız yarası üzerine uygulayın ve tutabildiğiniz kadar tutun.

Yorum yapın