Anne Sütünü ve Kalitesini Artıran Yiyecekler

Anne Sütü ve Kalitesini Artırmaya Yardımcı Olan Doğal Besinler

Ülkemizin genç nüfusunu göz önüne alırsak doğum oranı bir hayli yüksektir. Anne sütü de bu dönemde bir hayli dikkate alınmaya başlanmıştır. Peki, anne sütünü ve kalitesini artıran yiyecekler ile besinler nelerdir?

Anne Sütü Eksikliği Neden Olur?

 Sağlıksız beslenme alışkanlığı bazı annelerde süt eksikliğine neden olur. Bunun nedeni, genetik olmasının yanında bilinçsiz beslenmeden kaynaklanmaktadır. Anne sütünü artırmak için doğal olmayan yollar deneyenler de vardır, yalnız en sağlıklı olanı doğanın bize verdiği nimetlerden yararlanmaktır. Bazı yiyeceklerin anne sütünü ve kalitesini artırdığı bilimsel olarak kanıtlansa da, zamanında kullanılan, fakat bilimsel dayanağı olmayan besinler de bulunmaktadır.

Anne Sütünü Artırıcı Doğal Yiyecekler Listesi;

Anne sütü nasıl artar sorusunun cevabı aşağıdaki anne sütünü artıran doğal besinler listesinde gizlidir. Beraberce sütün kalitesini arttırıcı yiyecekler hangileri bakalım;

 • Sarımsak: Ülkemizde birçok kişinin çok kötü kokması nedeni ile tüketmeye çekindiği besinler içerisinde yer alan sarımsak, meme içinde anne sütünü artıran en iyi gıdalardan biri olarak bilinmektedir. Sarımsak sadece anne sütünü çoğaltmak için kullanılmaz, annelerin iştahını açtığı için sütün kalitesini de artırır. Yapılan araştırmalarda, sarımsak tüketen annelerin çocukları sütlerini daha iştahlı içtikleri ortaya çıkmıştır. A, B1 ve C vitaminlerini içerisinde barındıran sarımsak, tek başına yenebileceği gibi, diğer gıdaların içine katılarak da tüketilebilir.
 • Rezene: Birçok besin içerisinde C vitamini var ama Rezene bu açıdan oldukça zengin bir bitkidir. Rezene, anne sütünü çoğaltmaya iyi gelir ve sindirimi kolaylaştırması, nefesi açması ile de bilinir. Aktarlarda satın alacağınız rezene tohumunu, günlük düzenli olarak tükettiğiniz salata, sebze yemekleri hatta tatlılarda dahi kullanabilirsiniz.
 • Ajvan Tohumu: Anne sütünü artıran ananelerden kalma bir yöntemdir. Ajvan tohumu sayesinde, hazımsızlık sorunu yaşıyorsanız kurtulursunuz, midenizi mikroplardan temizler, aynı zamanda anne sütünün kalitesini ve miktarını artırır.
 • Kimyon: Annenin sütü üretmek için mide bağırsak problemlerini düenleyici etkilerini yanı sıra vücudun demir ihtiyacına da katkıda bulunur. Yapılan testlerde anne sütünün kalitesini arttırdığı ortaya çıkmıştır.
 • Dereotu: Anne sütünü artıran bitkiler arasında olan dereotu anne vücudu üzerinde hormonal denge sistemini kurmaya yardımcı olur. Doğumdan sonra emzirme sürecinde hormonların daha düzgün çalışmasını sağlayan dereotu sütü artırmak için kullanılabilir.
 • Kırmızı Mercimek: Hali hazırda belki de ülkemizde en çok tüketilen bu bakliyatın anne sütünü artırdığını biliyor muydunuz? Demir, lif açısında bir hayli zengin olan kırmızı mercimek, anne sütünün miktarını ciddi derecede artırır.
 • Havuç ve Pancar: İçerdiği demir sayesinde havuç ve pancar, anne sütünü artıran en popüler gıdalar arasında yer almaktadır. Ayrıca, içerisinde barındırdığı karotin, anne sütünü çoğaltmada yardımcıdır. Karotin nedir? Diye merak ettiniz biliyorum, insan tenine rengi veren en önemli maddedir, özellikle havuç ve yumurta içerisinde bol miktarda bulunur.
 • Çemen (Methi) Tohumu: Anne sütünü ve kalitesini artırdığı bilinen en iyi besinlerden biridir. Demir ve kalsiyum açısından zengindir, eski dönemlerde çok kullanılmasından dolayı gerekli araştırmalar yapılmış, gerçekten de anne sütünü iyi oran artırdığı gözlemlenmiştir. Yalnız, idrar sökme gibi iyi bir yanı da var, ama bu durum vücudun susuz kalmasına neden olacağından bol miktarda su tüketmeniz tavsiye edilir. Çemen namı değer methi tohumunu, yediğiniz yeşil sebze yemeklerinde kullanabilirsiniz.
 • Bitkisel Yağlar: Bitkisel yağlar içinde en çok tercih edileni tereyağı ve zeytinyağıdır. Anne sütünü çoğaltan bu doğal yağlar aynı zamanda enerji verir. Bunların haricinde susamyağı tüketerek de anne sütünün çoğalmasını sağlayabilirsiniz.
 • Badem ve Kaju: Annelerin en çok seveceği süt kalitesini ve miktarını artıran kuruyemişler badem ve kajudur. İçerdiği bitkisel yağlar, anne sütünü artırdığı gibi, enerji de vermektedir. Kalorisi çok yüksek olduğu için dikkatli tüketilmesinde fayda vardır.
 • Baharat: Anne sütünü fazlalaştıran gıdalardan biri de kimyondur. Özellikle yeni doğum yapmış annelerin güçsüz düşmesi nedeni ile demir açısından zengin olan kimyonu yemeklerde kullanmaları tavsiye edilir. Anne sütünü de artırdığı gözlemlenmiştir.
 • Yulaf EzmesiAnne sütü nasıl artar dediğimizde; emzirme dönemindeki annelerin en fazla tercih ettiği yiyeceklerden biri de yulaftır. Demir, kalsiyum ve lif bakımından zengin olması, anne sütünü artırmaya yardımcı olur. Enerji eksikliğiniz varsa ve biraz daha kalorili olsun istiyorsanız, fındık, fıstık, yağlı süt, tatlı meyveleri de ilave edebilirsiniz.

Görüldüğü gibi anne sütünü artırmak için sağlıklı beslenme listesi önemlidir. Normal diyet yapar gibi lohusalıkta ve doğum sonrasında dengeli bir beslenme programı oluşturmalısınız.

Anne Sütü Neden Azalır?

Şimdi, anne sütünü artıran yiyecekler hakkında araştırma yaptığınıza göre süt seviyesinde azalma var demektir. Peki, anne sütü neden azalır? Öncelikle, annelik fikrine pek alışamadıysanız, çok fazla sinir ve stres altında bulunuyorsanız, anne sütü kalitesi ve miktarı azalır.

Anne sütünün azalmasına neden olan diğer sebep ise, emzirme döneminde kullanılan doğum kontrol hapları. Bunun yanı sıra vücudun direnci düşük olduğundan hasta olabilirsiniz, bu durum da anne sütünün yeterli miktarda olmamasına neden olur.

Anne sütünün az olma nedenleri içinde en büyük yeri yorgunluk ve sağlıksız beslenme kaplar. Bu yüzden özellikle emzirme döneminde bol bol dinlenin ve faydaları olan yiyecekler tüketmeye çalışın. Hap ve benzeri ürünler tüketmeden önce vitamin ve mineral değeri yüksek besinler ile liste oluşturun ardından mutlaka doktorunuzdan tavsiye almayı unutmayın.

Yorum yapın