Apandisit Belirtileri Nedir?

Apandisit Belirtileri ve Tedavisi

Apandisit yani apandisin iltihaplanması vücudumuzda en çok bilinen hastalık konularından birisidir ve apandisit belirtileri  ve tedavisi de acil cerrahi muayenede en çok başka hastalıklarla karışma eğilimi göstermesi nedeniyle önemli bir kafa karışıklığı sebebidir.

Apandisit  denilince kısaca özetlemek gerekirse vücudun apandis bölgesinde meydana gelen iltihaplanma diyebiliriz. Kalın bağırsağa bağlı olan tüp görünümdeki yaklaşık uzunluğu 9-10 cm olan bu kısım iltihap kaptığında tıkanmaya sebebiyet verebilir. Apandisit belirtilerinin atlanması durumunda apandis patlaması sonucunda ise iltihap kapmış olan sıvı karın boşluğuna doğru yol alır ve gerekli önlemlerin alınmaması çok az bir süre içerisinde karın zarı iltihabının meydana gelmesine neden olur. Karın zarı iltihaplanması ise hastanın yaşamını riske sokar. Apandisit belirtileri de atlandığında çok ciddi karın içi tablolara yol açacağından önemlidir. Apandis vücudumuzda ince bağırsağın bittiği ve kalın bağırsağın sonlandığı noktadadır. Bu noktada bir uzantı vardır ve kör bağırsak (çekum) olarak adlandırılır. Apandis; parmaksı, solucanvari 7 ila 10 cm uzunluğunda bir uzantıdır. Aslında bunun yokluğu hayati önem arz etmez, zira apandisin içinden besin geçmez. Tıpki bademciklerimiz gibi alındığında bağışıklık sistemi dışında bir etkilenme olmaz.

Apandis iltihaplandığı zaman ameliyat gerektirir. Bu durumda atlanırsa  hayati önem oluşturur. Apandisin kızarmasının, şişmesinin nedeni lenfoit doku dediğimiz bağışıklık sistemiyle, savunma sistemiyle alakalıdır. Yani apandis lenf ve kan damarlarıyla yüklenmiş durumdadır. Apandis aslında savunma sisteminde rolü olan bir organımızdır. İçerisindeki lenf ve kan damarları bazı sebeplerden dolayı tıkanabilir ve dolayısıyla giriş çıkışlar tam istenildiği gibi olmayınca içindeki basınç artar. Tüm bunlarla birlikte iltihaplanma süreci de başlıyor. Normalde geliş ve gidiş yolları sağlıklı çalışırken bu yolları tıkayan herhangi bir sebep ortaya çıktığında girenler dışarı çıkamıyor ve basınç artıyor.

Apandisitin Belirtileri Nelerdir?

Apandisit belirtileri son derece önemlidir, çünkü doğru bir gözlemle gerçek apandisit tanınıp ameliyatla kolayca hasta kurtarılabilir. Bu yüzden bu belirtileri atlamamak için genel cerrahlar son derece titiz davranır. Peki bu belirtiler neler?

Apandisit belirtileri arasında yer alan 5 önemli semptom vardır:

* İştahsızlık

* Huzursuzluk veren karın ağrısı

* Bulantı hissi

* Kusma

* Hafif ateş gibi apandisit belirtileri şeklindedir.

Apandisit belirtileri önce mide ağrısı gibi başlayabilir. Epigastrium dediğimiz midenin olduğu orta bölgede bir ağrıyla veya rahatsızlık hissiyle başlar, buna iştahsızlık da katılır. Aslında sevdiğiniz bir yiyeceği yemek istemiyor olabilirsiniz. 4-6 saat sonra bu ağrı sağ tarafa ve aşağıya yerleşmeya başlar. Aslında tedavisi uygun zamanda yapılırsa basit bir rahatsızlık kabul edilen apandisit belirtileri atlanırsa  basit dediğimiz olay hızla ölümcül bir hastalık da olabilir. Öte yandan her mide ağrısı olanın apandisiti olacak diye bir şey söylemek yanlış olur. Eğer son 24 saat içerisinde ani başlayan rahatsızlık hissi daha sonra sağ alt tarafa kayarak bir devamlılık gösteriyorsa bunun takip edilmesi gerekir. 4-6 saatlik periyotta takip edilmesi gereken bu ağrı en önemli yol gösterici olabilir.

Karın ağrısı başladıktan sonra ağrının şiddeti gitikçe artar yaklaşık 6-12 saat geçince hastanın doktora başvurması gerekir. Apandisitten şüphelenildiğinde önemli bir noktayı göz önünde bulundurmak gerekiyor. Ağrı kesici almadan doktora başvurulmalı, çünkü farklı hastalıklar da ağrıya sebep olabilir. Akut apandisit başladıktan sonra 24-48 saat içerisinde hastanın ameliyata alınması gerekiyor. Tüm hastalıklarda olduğu gibi tanı konulduktan sonra ameliyat etmek gerekiyor fakat bu sürecin 24-48 saati geçmemesi lazım.

Apandisit belirtileri bulunan bir erişkin veya çocuğa asla genel  kullanımda olan ağrı kesiciler verilmemelidir apandisit belirtileri en çok  zamansız alınan ağrı kesici bir hap ile maskelenir.

Apandisit Teşhis Edilemezse Ne Olur?

Apandisitin çok çeşitli kompikasyonları var. Bunlardan en önemlisi fekal içeriğin (bağırsak içeriğinin) bağırsak dışına çıkması. Apandisit bu yüksek basınç altında perfore olduğunda (patladığında) bu içerik bütün karın içine yayılabiliyor. Bunun içinde bakteriler ve insan vücudunda bulunmaması gereken bir çok madde var. Bu durum hastanın yaşam mücadelesini peritonit (karın zarı iltihabı) ve sepsis (kana bakteri veya toksin karışması) gibi komplikasyonlara yol açarak zorlaştırıyor.

Apandisit belirtileri ilk bölümlerde gaz olarak meydana çıkarken yemeğin fazla kaçırılması sonucu oluşan ağrılar belirtileri arasında yer almaktadır. Bu ağrılar böbrek veya karın kısmında yer alan diğer organların oluşturduğu ağrılar ile karıştırılabilir.

Apandisitin Belirtileri Arasında Daha Az Sıklıkla Görülen;

  • İştahta kapanma
  • Midede bulantı
  • Ağrıların ardından meydana gelen kusma ya da kusma hissi
  • Vücutta meydana gelen gaz rahatsızlığına kabızlık ve ishalin eklenmesi
  • İdrara çıkarken ağrıların ortaya çıkması
  • Gaz çıkarmakta zorlanma

Apandisitin Tedavi Yolları Nelerdir?

Apandisit hastalığında uygulanan klasik tedavi yöntemi apandisit ameliyatıdır. Bazen apandisit ameliyatı olmak için genel cerrahi  uzmanların şüphe duyması bile yeterli bir sebep olarak gösterilebilmektedir.

Eğer apandis bölgesi iltihaplnmış ise ilk olarak iltihabın boşaltılması yani drenaj işlemi gerçekleştirilebilir. Bunun ardından en kısa süre  içerisinde apandisit ameliyatı yapılır.

Eğer apandis bölgesinde patlama meydana gelmiş ve iltihap karın kısmına yayılmış ise ameliyat anında iltihabın temizlemesi olayı gerçekleştirilir.

Ameliyattan yaklaşık 10-12 saat sonra hasta ayağa kalkıp hareket etmeye başlayabilir. Günlük hareketlerin iyi bir şekilde yapılması ise ortalama 20 günü bulmaktadır.

Apandisit Nedir yazımızdan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yorum yapın