Apandisit Nedir?

Apandisit Nedir? Tedavisi Nelerdir?

apandisit nedir

Apandisiti kısaca özetlemek gerekirse vücudun apandis bölgesinde meydana gelen iltihaplanma diyebiliriz. Kalın bağırsağa bağlı olan tüp görünümdeki yaklaşık uzunluğu 9-10 cm olan bu kısım iltihap kaptığında tıkanmaya sebebiyet verebilir. Apandisin patlaması sonucunda ise iltihap kapmış olan sıvı karın boşluğuna doğru yol alır ve gerekli önlemlerin alınmaması çok az bir süre içerisinde karın zarı iltihabının meydana gelmesine neden olur. Karın zarı iltihaplanması ise hastanın yaşamını riske sokabilir.

Apandisitin Belirtileri Nelerdir?

Apandisit ilk bölümlerde gaz olarak meydana çıkarken yemeğin fazla kaçırılması sonucu oluşan ağrılar belirtileri arasında yer almaktadır. Bu ağrılar böbrek veya karın kısmında yer alan diğer organların oluşturduğu ağrılar ile karıştırılabilir.

Apandisitin diğer belirtileri ise şu şekildedir;

  • İştahta kapanma
  • Midede bulantı
  • Ağrıların ardından meydana gelen kusma ya da kusma hissi
  • Vücutta meydana gelen gaz rahatsızlığına kabızlık ve ishalin eklenmesi
  • İdrara çıkarken ağrıların ortaya çıkması
  • Gaz çıkarmakta

Apandisitin Tedavi Yolları Nelerdir?

Apandisit hastalığında uygulanan klasik tedavi yöntemi apandisit ameliyatıdır. Bazen apandisit ameliyatı olmak için uzmanları şüphe duyması bile yeterli bir sebep olarak gösterilebilmektedir.

Eğer apandis bölgesi iltihap kapmış ise ilk olarak iltihabın akıtılma işlemi gerçekleştirilir. Bunun ardından yaklaşık 7-8 gün içerisinde apandisit ameliyatı yapılır.

Eğer apandis bölgesinde patlama meydana gelmiş ve iltihap karın kısmına yayılmış ise ameliyat anında iltihabın temizlemesi olayı gerçekleştirilir.

Ameliyattan yaklaşık 10-12 saat sonra hasta ayağa kalkıp hareket etmeye başlayabilir. Günlük hareketlerin iyi bir şekilde yapılması ise ortalama 20 günü bulmaktadır.

Yorum yapın