Astıma Ne İyi Gelir?

Astıma Ne İyi Gelir? Astım Nasıl Geçer?

Astıma Ne İyi Gelir

Astıma ne iyi gelirAstım nasıl geçer? soruları çocukluk çağında başlayabilen ve anne babaları oldukça meşgul eden korkutucu belirtileri olması nedeniyle önemli kabul edilen bir hastalık olması nedeniyle sıkça sorulan sorulardır.

Astım, çıkış noktası genetik sebeplere bağlı olmasına rağmen, çevresel etkenlerle gelişen bir solunum hastalığıdır. Çocukluk çağlarında da belirti verebilir fakat en çok 20-40 yaşlarında nefes alamama gibi şikayetlerle teşhisi konulmaktadır.

Kişinin geçirdiği enfeksiyona bağlı zatürre, bronşit gibi hastalıklar da astımı tetiklemektedir. Astım hastaları bronşların daralmasıyla akciğerde gelişen kronik iltihaplanma sonucunda ataklar geçirir. Bu ataklar nefes almakta zorluk çekme, hırıltı ve göğüste sıkışma şeklinde görülür. Ataklar hastaların genelinde gece sabaha doğru gelişir ve sürekli tedavi gerektirir. Eğer tedavi aksatılırsa ataklar daha da şiddetlenir ve akciğerlerin işlevlerini kaybetmesine sebep olabilir. Bu yüzden astım hastalığı ömür boyu tıbbi tedavi gerektirir.

Astım hastalarının kirli dış ortamlardan (mevsim geçişlerindeki allerjen unsurlar, sigara dumanı, soğuk hava vb. ) uzak durması ve korunması gerekir. Stres ve duygusal durum dengesizlikleriyle beliren depresyonlarında astım ataklarına etkisi büyüktür. Ayrıca evde hayvan beslemeyle maruz kalınan tüyler ve ev tozları da hastayı etkileyip astım ataklarını artırmaktadır.

Astım, ilaçlı tedavinin yanı sıra hastaların atakları tetikleyen dış etkenlerden korunma ve beslenme alışkanlıklarını düzenlemesiyle gerileyebilen ama bağışıklığı olmayan bir hastalıktır. Yine de bazı bitkilerin ve yiyeceklerin tüketilmesi hastalığın seyrini iyi şekilde etkilemektedir.

Astıma ne iyi gelir sorusuna verilecek yiyecek ve kür tanımları astım hastalarının doktorlarına danışarak uygulanması durumunda solunumu düzenler, hastalık ataklarını geriletir.

Astıma Ne İyi Gelir?

Uzmanlar başta astım olmak üzere solunum yolları enfeksiyonları için soğan ve sarımsağın bir arada tüketilmesini öneriyorlar. Çünkü hem sarımsak hem de soğan kükürt içerdiğinden etkili antioksidanlardandır. Ayrıca içeriklerinde bulunan “Quercetin” adındaki madde alerjilere karşı korurken akciğerlerdeki iltihaba sebep olan enzimleri en aza indirip astım ataklarını geriletmektedir. Soğanın içinde bulunan cystein maddesi aynı zamanda ilaç içeriği olarak da tıbbi alanda kullanılmaktadır. Bu yiyecekleri yemeklerinizde bir arada kullanabileceğiniz gibi ayrı ayrı farklı şekillerde de tüketebilirsiniz.

 • Soğan, bal karışımı

1 orta boy kuru soğanı iri bir şekilde doğrayıp, bir yemek kaşığı bal ile karıştırın. Bu karışımı kavanoz içinde en az 4 saat bekletip sulanmasını bekleyin. Çocuklar için bir tatlı kaşığı, yetişkinler için 1 çorba kaşığı olacak şekilde günde 3 kez tüketin.

Başta astım olmak üzere solunum yolları enfeksiyonlarının etkisini azaltacak bu karışımla bağışıklık sisteminizi güçlendirecek ve vücudunuzu kimyasal etkilerden korumuş olacaksınız.

 • Sarımsak bal karışımı

10 gr bala, 1 gr. sarımsak olacak şekilde hazırlanacak bu şifalı kürde sarımsağın yaş olmasına dikkat edilmelidir. Yaş sarımsak ilkbaharda bulunduğu için bu kürü baharda yaklaşık 20 gün uygulamanız yeterli olacaktır. Sarımsağı cam bir haznede su buharının üzerinde 20 dakika kadar bekleterek yumuşamasını sağlayın ve metal bıçak kullanmadan ezerek balla karıştırın. Her sabah aç karnına 1 yemek kaşığı tüketin. Bu karışım balgamı sökerek ciğerleriniz rahatlatacaktır.

Her iki karışım için de Anzer başta olmak doğallığından emin olduğunuz bal tüketmeye özen gösterin.

 • Andız Otu

İçeriğinde bulunan inulin ve meyve şekeriyle astım için doğal rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Andız otu sarı papatyalar açan ve 2 metreye kadar büyüyebilen yaygın bir bitkidir. Andız otunun kökleri doğranarak çay gibi demlenerek içilir. Balgamı kesen, öksürüğü geçiren ve nefes darlığını gerileten yanı olduğu gibi, sindirim ve sinir sistemine de iyi gelmektedir. Fazla tüketilmesi yan etkilere sebep olabileceğinden dikkat edilmelidir.

 • Maydanoz

İçeriğinde A, C, E, K vitaminleriyle, demir, potasyum kükürt, magnezyum, kalsiyum ve fosfor gibi elementleri barındıran maydanozun pek çok hastalığa iyi gelen birçok hüneri var. En başta bilinen özelliği ise idrar söktürücü etkisiyle böbreklere iyi gelmesi. Astım atakları için rahatlatıcı etkileri de kanıtlanmış maydanozun tohumlarını ve yapraklarını kaynatarak suyunu içebilir, hazırlayacağınız yiyeceklere maydanoz ilave ederek fayda sağlayabilirsiniz. Maydanoz solunum yollarını temizleyerek nefes almanızı rahatlatır.

 • Deve Tabanı

Altın sarısı çiçekleri olan bu bitki tıp alanında da kullanılır. İçeriğinde müsilajlar, alkaloidler bulunur. Yaprak ve çiçekleri yarım saat kadar kaynatılıp suyu içildiğinde veya buharı solunduğunda ciğer iltihabına, öksürüğe ve nefes darlığına iyi gelir.

 • Bitki çayları

Astım ataklarının geriletilmesinde içeriğinde polifenol, karotenoit ve flavoit gibi antioksidan içeren bileşenlerin bulunduğu çaylar (beyaz, yeşil ve siyah çay), nane, adaçayı ve melisa çayları oldukça etkilidir. Taze nane yapraklarını kaynatarak içmek solunum yollarını açmak için en kolay yöntemlerden biridir. Çayların içine anzer gibi doğal ballardan bir çay kaşığı karıştırıp içilirse antioksidan etkisi artar.

 • Kolin içeren gıdalar

B vitamini ailesinin soyadı gibi olan Kolin, mercimek, nohut, fasulye süt ürünleri, yumurta sarsı ve soya da bulunur. Astım ataklarını azaltan etkisi vardır.

 • Selenyum barındıran gıdalar

Ton balığı, kepekli olan tüm tahıllar, kırmızıbiber, tavuk ve yumurtada bulunan selenyum güçlü bir antioksidandır. Selenyum minerali iltihaplı ciğerlerin tedavisinde kullanılır.

 • Astımla dost zararlı gıdalar

Astıma ne iyi gelir sorusuna verilecek cevaplardan biri de astım ataklarını artıran zararlı gıdaları tanımak ve beslenme düzenini buna göre planlamaktır.

 • Tuz tüketimine dikkat edilmelidir

İşlenmiş hazır gıdalarda tuz oranı yüksektir. Vücudun gereksiniminden fazla sodyum içeren bu gıdalardan uzak durarak evde yemek yeme prensibiyle hareket etmelisiniz.

 • Gaz yapan ve asit içeren gıdalar

Sindirimi zor ve şişkinliğe sebep olan gıdalar astım ataklarını çağıran unsurlardır. Baharatlı yiyecekler ve gaz yapan baklagilleri dengeli tüketin.

 • Doymuş yağ içeren gıdalar

Doymuş yağ kırmızı ette, kızartmalarda bulunur. Vücudun bağışıklık sistemini zayıflatarak astım ataklarını artıran etkisi vardır.

Astım Hastalarının Beslenmelerinde Dikkat Edecekleri Noktalar Nelerdir?
 •  Kırmızı et yerine beyaz et, tavuk ve balık tercih ediniz.
 •  Kızartmalardan, sindirimi zor besinlerden kaçınarak, doymuş yağ içeren besinlerden ve fast-food ürünlerinden uzak durarak zeytinyağı, keten tohumu, fındık yağlarını tüketiniz.,
 • Paketli market ürünleri(trans yağ içeren besinler) almayınız. Hamur işlerini hayatınızdan uzak tutunuz.

Karaciğere ne iyi gelir ve nefes alıp verirken ıslık sesi yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

Yorum yapın