Banyo Yapmak İstemiyorum Neden Olabilir?

Banyo yapmak istemiyorum, duş almak istemiyorum ya da banyo yapmak istememek neyin belirtisi gibi soruların cevabını bu yazımızda hep birlikte inceleyeceğiz.

Banyo yapmak istememenin nedenlerinin en başında depresyon gelir.

Kendinizi psikolojik olarak iyi hissetmiyorsanız ve duş alamayacak kadar aciz durumdaysanız sizde Majör depresif bozukluk olabilir.

Neden Banyo Yapmak İstemiyorum?

Banyo yapmak istemiyorum ya da neden insan banyo yapmak istemez diyorsanız, bu durum bazı psikolojik sıkıntıların habercisi olabilir. Duş almak ve ya banyo yapmak sizi rahatlatır, sosyal hayatınızı geliştirmek için gerekli özgüveni size sağlar. Banyo yapmak istemiyorum demekle kendinize kasvetli bir hava katmaktan başka bişey yapamazsınız. Başlangıç olarak hoş hokulu bir şampuan ve duş jeli satın alarak ilk adımı atabilirsiniz.

banyo yapmak istemiyorum
banyo yapmak istemiyorum

Banyo Yapmak İstememek Neyin Belirtisi?

Banyo yapmak istememek neyin belirtisinin en yaygın cevabı depresyondur. Eğer bilinç altında içinde bulunduğunuz özgüvensiz ve depresif havadan kurtulmak istemiyorsanız beyniniz banyo yapmak istemeyecektir. Banyo yaptığınızda üzerinizdeki kasvet ortadan kalkar. Kendinizi daha rahat ve mutlu hissedersiniz. Eğer bir depresyon belirtiniz yoksa ve buna rağmen duş almak istemiyorsanız hemen doktorunuza başvurabilirsiniz.

Eğer kendinizi iyi hissetmiyorsanız ve psikolojim bozuk mu diye düşünüyorsanız Psikolojim Bozuk mu? Nasıl Anlarım? konu başlıklı yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Uzun Süre Banyo Yapmayınca Ne Olur?

  • Bazı zararlı bakteriler bazen yararlılara oranla daha da güçlüdür. Eğer cildinizi düzenli temizlemezseniz cildiniz enfeksiyon kapabilir. Eğer uzun süre banyo yapmazsanız, terleyen, yağlı, akneli, sivilceli ve mantarlı bir ciltle karşılaşabilirsiniz.
  • Banyo düzenli yapılmazsa saçınız da bu durumda çok kötü etkilenir. Saçlarınızda kepek, yağlanma ve saç hastalıkları çıkabilir.
  • Uzun süre banyo yapmazsanız yalnızca cildiniz değil, vücudunuzda bulunan diğer organlarda kötü etkilenir.  Ağız, göz, kulak ve dişler mikrop kapmaya açık organlardır. Vücudun nefes almasını sağlayan delikler kirden kapanır ve vücut yeteri derecede nefes alamaz. Akciğerlerin performansı düşer, kan akışı ve kalbin ritmi bozulabilir.
  •  Duşa girmeyip vücudunuzu yıkamazsanız vücudunuzdaki sıvı miktarı da azalır. Azalan sıvı miktarı eğer terlerseniz kötü kokuya dönüşür. Tükürüğünüzdeki asit miktarı artar bu asit miktarı da yemek borusu ve mideye zarar verir.

Doktorlara göre insanlar iki günde bir banyo yapmalı ve bu banyoda geçen sürenin minimum 45 dakika olması gerektiğini söylüyor.

banyo yapmak istememek
banyo yapmak istememek

Banyodan Korkmak Neden Kaynaklanıyor?

Banyodan korkmak neden kaynaklanır sorusu aslında hastalık kaynaklıdır. Yıkanmak istememek hastalığı toplum genelinde pek yaygın olmasa da yine de görülmektedir. Banyodan korkan insanların hastalığının adı su korkusu yani aquafobidir. Su korkusu insanlar için ciddi bir psikolojik rahatsızlıktır ve banyo yapmak istememek aquafobi belirtisi olabilir.

Bu yazımızda banyo yapmak istemiyorum diyorsanız nasıl önlemler almalısınız onu anlattık. Dilerseniz sitemizde bulunan Global Satış Ne Demek? – Dolandırıcılık Yöntemi, Domuz Yağı Yanığa İyi Gelir mi? ve Bir Erkeğin Nefreti Nasıl Geçer? yazılarımızı da okuyup bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bu posta oy ver!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Tugaycan

Tugaycan

Tugaycan, Aferin.NET'i 2022 yılının haziran ayında yıllardır biriktirdiği SEO tecrübesiyle birlikte kullanıcıların aradığı sorulara cevap vermek için kurdu. Normalde bir ajansta PPC Technical Lead olarak çalışan Tugaycan, bu işi hobi amaçlı yürütüyor.

Yorum yapın