Basura İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Bu yazımızda Basura iyi gelen yiyecekler ile birlikte hızlıca basur ağrılarından nasıl kurtulursunuz bu konunun da cevabını verdik. Yazımızı detaylı olarak okursanız basur nasıl iyileşir sorusunun bitkisel tedavi kısmının cevabını almış olursunuz.

Hemoroide İyi Gelen Yiyecekler

Basur rahatsızlığı genç ve orta yaşlı kişilere nazaran genellikle 50 yaşın üstündeki kişilerde, yaklaşık olarak %50 oranlarında görülmektedir. Özellikle anüs ve çevresinde meydana gelen rahatsızlıklar neticesinde kendisini belli eden hemoroid, lifli gıdaların ve su tüketiminin daha az olduğu ve uzun süre oturan  kişilerde, daha sık olarak görülmektedir. Basuru tetikleyen önemli unsurlardan birisi de, çok baharatlı yiyecekler tüketmektir. Ülkemizde 50 yaş üzerindeki insanların yarısında görülmesinin en büyük nedenleri arasında, aşırı baharat tüketimi de görülmektedir.

Basur tedavisinde birden fazla tedavi yöntemleri olduğu gibi, biz bu yazımızda yiyeceklere bağlı olarak “Basur için bitkisel tedavi yöntemleri” ve basura iyi gelen doğal yöntemler hakkında bilgiler vereceğiz.

Basura Doğal Hangi Yiyecekler İyi Gelir?

basura iyi gelen yiyecekler
basura iyi gelen yiyecekler
  • Sebze ve Meyveler: Basura neden olan sebeplerden birisi de kabızlıktır. Bu yüzden beslenme önemlidir. Bağışıklık sistemini daha fazla güçlendiren meyve ve sebzeler, lif açısından da bir çoğu yoğun olan besinlerdir. Bu özellikleri ile meyve sebzelerin tamamına yakını kabızlığı önleyici etkilere sahiptir.  Özellikle avokado, bezelye, armut, elma, fasulye, dere otu ve enginar, basura iyi gelen yiyecekler arasındadır.
  • Kefir ve Yoğurt Basura İyi Gelir: Sindirim sistemine yardımcı olarak iyi gelen bu ikili, aynı zamanda besinler sindirilirken iyi huylu bakterilerinde desteklenmesini sağlar. Bu nedenle basura iyi gelen süt ürünleri arasında yoğurt ve kefir, ilk sıralarda yer alır.
  • Basurun Doğal Tedavisi İçin Tahıllar: Basura iyi gelen yiyecekler arasında önemli bir yer tutan tahıllar,  lif ve protein açısından oldukça zengin olup, basurun sebeplerini kaldırmak için oldukça etkili besin grupları arasındadır. Kepekli tahıllar düzenli bir şekilde tüketilmesi gereken besinlerden. Tam buğday kepek ekmeği, kahverengi pirinç, yulaf ezmesi ve kepek ekmeği bu grubun içerisinde en önemli olanlarıdır. Düzenli tuvalet ihtiyacı için, günlük 20-35 gr lif tüketilmesi uzmanlar tarafından önerilmekte olup, bu oran tahıllardan rahatlıkla karşılanabilmektedir.
  • Sıvı Tüketimi: Sıvı tüketimi basur için iyi gelecek, sağlıklı bir beden içinde tüketilmesi gerekenler arasındadır. Basur oluşumunun etkilerini en aza indirmek için, yararlı olan sıvı kaynaklarının mutlaka tüketilmesi gerekir. Lif açısından zengin olan sebze ve meyve suları, bitkisel çaylar ve su mutlaka tüketilmelidir.

Acil Evde Hemoroid Basur Ağrıları Nasıl Geçer?

Eğer ağrı çok arttıysa bir uzmana görünün fakat vaktiniz yok ise acil olarak şu doğal tedavi yöntemleri hemoroid ve basur ağrılarını geçirdiği bilinmektedir.

  • Basur için bitki çayı:  Suyu kaynatıp bir kup içerisine dökelim 2gr. kadar papatya kurusu koyup 7-9 dakika demlenmesi beklenir. Bu bitkisel çay içilmez, sadece basurlu olan bölgeye sürülür.
  • Basur Tedavisi İçin Evde Bitkisel Çözüm: Yine aynı bardak içine sıcak su koyup 4gr. rezene tohum atılıp aynı süre demlenir. Bu bitkisel karışımı gün içerisinde 2 kere demleyip içebilirsiniz. Hemoroide iyi gelen bitkiler arasındadır. Aynı şekilde keçiboynuzu meyvesi basura iyi gelir ve demleyip içebilirsiniz.
  • Basurlu olan bölgeye sürmek için bir diğer tedavi yöntemi kuşburnudur. Kuş burnunu kaynatıp lapa şekline getirdikten sonra soğuması için bekleyin. Ardından pansuman yapın ve en fazla yirmi dakika bekletip sonrasında temizleyin.
  • Duş alınan sudan hafif sıcak su bir kap içerisine konur. Karanfil çayı ve tohumu suyun içerisine atılır ve üzerinde oturma pozisyonunda durulur. Buharla ağrıları tedavi etme ve rahatlama sağlar. Karanfil çayı yok ise sadece su ile de yapabilirsiniz.

Basuru Olanlar Nelere Dikkat Etmeli, Neleri Tüketmemelidir?

Konumuzun yukarısında, “Basura iyi gelen yiyecekler” arasında etkili olanları listeledik. Ancak hemoroide iyi gelenler dışında, basuru olan bireylerin yapmaması ve tüketmemesi gereken şeylerde bulunmaktadır.

Basuru ne tetikler: Kafein ihtiva eden içecekler basur rahatsızlığını tetikler. Bunun en büyük nedeni, vücudu susuz bırakarak, kabızlık görülmesine etki etmeleridir. Bu yüzden basuru olanlar, kafein tüketimini iyi ayarlamalı, ve hatta tamamen terk etmelidirler. Kafein gibi, alkolde olumsuz etkilere neden olur ve basuru tetikler.Rafine şeker içeren kurabiye, kekler, gazlı içecekler ve dondurma gibi gıdalar, basurun şiddetini arttırmakta ve kanamaya neden olabilmektedir. Bu gıdaların tüketiminde de abartıya gidilmemesi önemlidir.

Bunların dışında aşırı miktarda baharat tüketimi de, basuru etkilemektedir. Doymuş yağlar, tuz, turşu gibi besinlerin kendileri de, bunları ihtiva eden ürünlerde, basur açısından olumsuzluk doğurmaktadır.

Genel olarak basuru olanlar ne yapmalı dediğimizde yukarıdaki bitkisel tedavi yöntemlerini uygulayabilirler. Doktor İbrahim Saraçoğlu’ da bulunan bazı yöntemleri önermektedir.

Ayrıca ishale iyi gelen yiyecekler ve cilde iyi gelen besinler yazılarımızı da okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yorum yapın