Bebek Nasıl Emzirilir?

Bebek Beslenmesi ve Emzirme Pozisyonları İle Bebek Nasıl Emzirilir?

Bebek nasıl emzirilir konusu doğumdan sonra merak edilen sorulardan biridir.Doğumun ardından sizi ve bebeğinizi bekleyen ilk altı ay pek çok algının ve gelişimsel sürecinin sınırlılıklarının çizilmesi açısından yüksek ölçüde önem barındırmaktadır.  Bu zaman zarfı içerisinde bebek için temel beslenme mümkün mertebede anne sütü ile emzirme olmalıdır. 4 ya da 5. ayın sonunda yavaş yavaş uygulamaya koyulabilecek ek gıdalar; bebeğe besin çeşitliliği sağlamak ve anne sütünün besin değerini tamamlamaktır. İlk altı ay içerisinde hiçbir ek gıda anne sütünün yerine getirilmemelidir. Zira bu süreç bebeğin metabolizma ve sindirim sisteminin henüz yeni olarak fonksiyon göstermekte olduğu evrelerdir. Bazı besin gruplarına karşı alerjik tepkiler verebilme riski vardır.

bebek nasıl emzirilir

Bebeğin gelişimsel evrelerin 6. ay önemli bir dönüm noktasıdır. Bu sürecin ardından bebeklerin zihinsel, fiziksel ve sosyal algılarında meydana gelen değişimlerin yanı sıra beslenme alışkanlıklarında da yeni düzenlemeler baş gösterir.

Süt Emen Bebeklerde Sağlıklı Beslen Evreleri;

 • 0-6 Ay Bebekler Emme Süreci: Anne sütü, modifiye edilmiş hayvan sütü, mama.
 • 6-9 Ay Bebekler Kaşıkla Beslenim Süreci: Çorba, sebze – meyve püresi, yoğurt, yumurta kırmızı & beyaz et, peynir.
 • 9-12 Ay Bebekler Çiğneme Süreci: Kuru baklagiller, meyve dilimleri, normal ev yemekleri.

Neden Anne Sütü?

Anne sütü mucizevi bir bileşime sahiptir. Bebeğe verilebilecek hiçbir gıda bu besin değerini karşılayabilecek nitelikte değildir. Üstelik ilginç bir paradoks mevcuttur ki; anne sütü bu güçlü ve zengin içeriğine rağmen sindirimi ve hazmı bebeğin metabolizmal sistemi için oldukça kolaydır. Buna karşın inek sütüne baktığımızda içermekte olduğu besin değerleri ile anne sütü ile karşılaştırıldığında sindirimi 3 kat daha zordur. İşte anne sütü ile inek sütünün içeriksel karşılaştırması:

Anne Sütü mü, İnek Sütü mü;

Anne Sütü Besin Değeri İnek Sütü Besin Değeri
Kaç Kalori:  70 kcal 67 kcal
Su %88 %88
Katı Bileşenler %12 %12
Yağ 4.5 3.5
Protein 0.90 3.30
Laktoz 7.0 5.0
Mineral 0.21 0.80
Kazein 0.25 2.70
Kalsiyum 34 130
Fosfor 15 110
Kalsiyum Fosfor 2/1 1/1
Solit Yükü 80 286

 

Bebek Nasıl Emzirilmeli?

Emzirmek hem bebeğin sağlığı açısından, hem de annenin sağlığı açısından önemli bir unsurdur. Bu nedenle doğru emzirme pozisyonu bilinmesi gerekir. Bu sayede daha kolay bir emzirme süreci geçirilebilir. Anne ve bebeğin sağlıklı olması için, bu detayların atlanmaması gerekir.

Bebekleri Emzirirken Nelere Dikkat Etmeli İle Anne Sütünü Artıran Bitkiler

 

 • Emzirme döneminde kadının her gün 500-600 kalori içeren ek enerjiye ihtiyacı vardır
 • Günde en az 2 litre sıvı alınmalı, protein ihtiyacı için et, balık, tavuk ya da kuru baklagillerle öğünler düzenlenmelidir. Bu arada sebze ve meyvelerde ihmal edilmemelidir.
 • Yemeklerde kullanılan tuzun iyotlu olması tavsiye edilir.
 • Vücutta aşırı ödem olduğunda, süt memelerden daha zor salgılanır. Ödem olduğunda sütün memelere gelmesi 2-3 gün gecikir. Ödemin azalmasıyla birlikte süt miktarı da artar. Bu süreçte ödemi azaltmak amacıyla karpuz, lahana ve salatalık tüketilmesi tavsiye edilir.
 • Anne Sütünü Hangi Bitkiler Artırır:

Doğal itki çaylarının bir kısmında anne sütünü arttıran özellikler bulunmaktadır. Anne sütünü arttıran bitki çayları arasında;

 • Çemen otu,
 • Keçisedefi,
 • Amber çiçeği,
 • Mine çiçeği
 • Rezene

Bunların arasından özellikle rezene çayı içilmesini tavsiye ederiz. Günde 2 bardak içilmesi sütün artmasına neden olur.

Nane çayı içmek, nane tüketmek ve sigara alışkanlığı anne sütünün azalmasını sağlar.

Emzirme döneminde memelerden birinin daha fazla emilmesi, diğerinin az emilmesi halinde, zamanla memedeki süt kanalları etkilenir ve süt üretimi azalır. Belirli bir süre sonunda süt salgısı durur.

Emzirmenin faydaları ve zayıflamaya etkisi yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yorum yapın