Bebekler ve Çocuklarda Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Bebekler ve çocuklarda kabızlık neden görülür? Kabızlığa ne iyi gelir?

Bebek ve çocuklarda kabızlık neden oluşur diyorsanız bu yazımızda sizlere bebek ve çocuklarda kabızlığa ne iyi gelir, neden olur gibi sorularınızın cevabını paylaştık.Bebeklerde kabızlıkta, Eğer bebeğiniz sert ve tane tane (bazen kan da görülebilir) kaka yapıyor ve bunu yaparken de zorlanıyorsa bu kabızlık belirtisidir. Bebeklerin kaka yaparken kendini sıkması ve yüzünün kızarması normal olup kabızlık belirtisi olarak algılanmamalıdır. Ama normal rutinleri dışında daha az kaka yapıyor, ıkınmasına rağmen ağlıyor ve kakayı ortalama 5 dakika gibi bir sürede çıkaramıyorsa bebeğiniz kabız olmuş demektir.

Bebeklerde kabızlık az da olsa anne sütüyle beslenen bebeklerde de görülür, ama genellikle anne sütünden ek gıdaya geçiş döneminde yaşanır. Bebek yeni yeni oturmaya, emeklemeye ve diş çıkarmaya başladıysa da belirebilir. Anne sütüyle beslenen bebeklerde kusma ve karın bölgesinde şişme yoksa dışkısı için bir hafta beklenilebilir. Ama kakada kan görülürse mutlaka bir doktora başvurmak gerekir.

bebeklerde kabızlık

Bebekler doğumlarını takiben birkaç hafta günde ortalama 4 kez yumuşak kıvamlı kaka yaparlar. Bebek sadece anne sütüyle besleniyorsa kaka sulu ve altın rengindedir. Emziren anneler beslenmelerinde hazmı zor gıdalar tükettiklerinde bu bebeklerde kabızlığa sebep olabilmektedir. Anne sütü hazmı kolay bir besindir fakat bebek mamayla besleniyorsa mamanın içerdiği protein bebeklerde sindirimi zorladığından daha çok kabızlık sorunu görülebilir. İnek sütü içeren mamalar bebeklerde dışkının daha kötü kokulu, daha koyu kıvamda olmasına neden olur. Bebeğin proteine karşı alerjisi varsa bu kabızlığı körükleyen bir etkendir. Alerjik durumlar için tanı konulması ise yine uzman hekimin yapacağı gıda reaksiyonları testleriyle mümkündür. Fakat bir süre kullanılan inek sütü içerikli mama kesilerek kabızlığın geçip geçmediğinin gözlenmesi de anne tanısını oluşturur.

Bebeklerde kabızlıkta sorunun başka bir hastalığın belirtisi olma ihtimali çok düşük olmasına rağmen, bazen bir enfeksiyon ya da kullanılan bir ilaç nedeniyle de kabızlık gelişebilir.

Küçük Çocuklarda Kabızlık

Bebeklik çağını geçmiş küçük çocuklarda ise kabızlığın önünde geçmek için bol sıvı takviyesi yapılması ve lifli gıdalar yedirilmesi gerekir. Çocuk hareketsizse aktiviteye yönlendirilmeli ve tuvalet alışkanlığının oturması için motive edilmelidir. Bu alışkanlığı oluşturmak için baskıcı davranmak da kabızlığın kronikleşmesine sebep olabilir.

Bebeklerde Kabızlığa Ne İyi Gelir?

bebeklerde kabızlığa ne iyi gelir

 

Bebeklerde kabızlık sorunlarında; Bebeğiniz kabız olmuşsa hemen bir müshil ilacına başvurmak yerine, bol su ve kendinizin hazırladığı meyve kompostolarından (4. Aydan sonra komposto tarzı sulandırılmış meyveler verebilirsiniz, bunun için doktorunuza danışınız) verin. Biberonuna asla şeker katmayın. Makat çevresine bir kulak çubuğuna batırılmış doğal zeytinyağı sürerek derisinin esnemesini kolaylaştırabilirsiniz. Hem bebek hem de çocuklarda ılık su dolu küvetin içine oturtmak kasların gevşemesi ve kaka yapmayı kolaylaştırması açısından iyi bir yöntemdir.

Masaj da bebeklerin bağırsak hareketlerini rahatlatan kabızlık çözümlerinde yardımcıdır. Bebeğinizi sırt üstü yatırıp ayaklarından tutun ve bisiklete binermiş gibi ritmik hareketlerle masaj yapın. Karnına sıcak avuç içlerinizle yapacağınız hafif dokunuşlar da bağırsakları rahatlatacak ve gaz rahatsızlığına iyi gelecektir.

Küçük çocuklarda kabızlık; Çocuğun tuvalet eğitimine yatkın olduğu dönem 18. Aydan başlayarak bazen 30 aya kadar çıkabilir. Çocuğunuz eğer oturakta oturarak kaka yapabiliyorsa acele etmeden ve baskı kurmadan motive edici bir şekilde beklemelisiniz. Bu süreçte her gün aynı saatte tuvalete oturması çocuğunuzun bedensel olarak bu disiplini sağlaması ve bağırsak hareketlerinin bu zamana ayarlanmasında yardımcı olacaktır. Tuvalet eğitimini vermek için en doğru zamanlar kahvaltı ve öğün sonralarıdır. Ayrıca tuvalete oturduklarında ayakların altına konulacak küçük bir tabureyle dizlerin kalçadan biraz daha yukarda olması sağlanırsa kaka yapması kolaylaşacaktır.

İnek sütü belirttiğimiz gibi hazmı zor bir besin olduğundan kabızlık süresince bir süre vermeyiniz. Bunun yerine çocuğunuza keçi sütü verebilirsiniz. Kimyasal katkısı olan paketli abur cubur ürünlerini bu süre zarfında (aslında hiçbir zaman!) kullanmayınız. Bebe bisküvileri yerine tam tahıllı ekmek yedirebilirsiniz.

Okul çağındaki çocuğunuza kuru gıdalar vermemeye özen gösteriniz. Makarna ve tost tarzı besinler ve tabii gazlı içeceklerden onları uzak tutun

Süt yerine evde kendiniz mayaladığınız yoğurt ve özünde yoğurt olan tarhana çorbası, kefir probiyotiktir ve içlerinde bulunan yararlı bakterilerle çocuğunuzun bağırsaklarının düzenli çalışmasını sağlayacaktır.

Küçük çocuklarda kabızlık olmaması için gıdaları bol lifli olanlarından seçiniz. Bu besinler mevsim sebzelerinden haşlanmış ve zeytinyağıyla tatlandırılmış yeşil yapraklı sebzeler, semizotu, ıspanak ve karnabahar, çiğ havuç, pırasa olabilir. Aynı zamanda yine mevsimindeyse kayısı, armut ve mürdüm eriği verebilirsiniz.

 

Çocuğunuz kabızken muz, çikolata, pirinç ve patates lapaları, ayva ve pişmiş havuç vermeyiniz.
Keten tohumu katılmış çorbalar da kabızlığın giderilmesi için denenmiş ve iyi gelen yöntemlerden biridir. İki çorba kaşığı keten tohumunu yarım gün suda bekletip, bu suyla çorbalar yapabilirsiniz.

Bebeklerde kabızlık sorunları için Ayrıca kara erik suyunu kaynatarak elde ettiğiniz suyu şeker katmadan mamaya ekleyebilir veya püre olarak yedirebilirsiniz.

Bunun yanısıra Bebekte İshal Belirtileri ve Neler iyi Gelir? yazımızı da okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yorum yapın