Bebeklerde Besin Zehirlenmesi

Bebeklerde Besin Zehirlenmesi

Bebeklerin besin yolu ile zehirlenmesi sıkça rastlanılan durumlar arasında yer almaktadır. Koşullara uyarak bu bebeklerde besin zehirlenmesi ile baş etmeniz mümkün.

bebeklerde besin zehirlenmesi

Bebeklerde Besin Zehirlenmesi Belirtileri

Besin zehirlenmesinin ilk ve en önemli belirtileri mide ve karın bölgesinde meydana gelen kusmadır. Bunun yanı sıra ishal da zehirlenme belirtisi olarak kabul edilebilir. Bu durumlar neticesinde özellikle bebeklerde, fazlaca halsizlik vakası görülebilir.

Besin zehirlenmesinden kaynaklı olan ağrılar çoğunlukla birden bire ortaya çıkan kramplar şeklinde kendini gösterir. Kramplar birkaç gün devam edebilir ve çoğu zaman kusma ya da ishal durumlarından önce kendini belli eder.

İshal ve kusma bebeklerde çok fazla miktarda sıvı ve tuz yitirilmesine sebebiyet verebilir. Bu durumun ardından genel sıvı yitimi denen olay ortaya çıkar ve vücudun oldukça hassas olan kimyasal dengesinde sallantılar meydana gelir.

Bebeklerde Genel Sıvı Yitimi Nedir?

Genel sıvı eksikliği özellikle bebek ve çocuklar için ciddi bir sağlık problemi olup dikkat edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Sıvı eksikliği yanında mineral kaybıda olur ve olası belirtileri şunlardır;

  • Ağız ve dudaklarda meydana gelen kurumalar
  • 18 aydan küçük çocuklarda bıngıldak denilen bölgenin içeriye gitmesi
  • İdrarı neredeyse hiç çıkarmaması ya da koyu sarı bir şekilde çıkarması

Bunlar oldukça önemli olan ve karşılaşılması durumunda hemen doktora başvurunuz gereken belirtilerdir.

Bebeklerde Besin Zehirlenmesinin Nedenleri

bebeklerde besin zehirlenmesi nedenleri

Besin zehirlenmesi bebeğin bakteri, toksin gibi maddelerin bulaştığı besinleri almasıyla oluşur. Bu besini almış aile biriyle de zehirlenmeden etkilenebilir fakat vücut direnci farklı olduğu için etkilenme durumu da farklılık gösterir.

Bakteri kökenli olan besin zehirlenmesinin nedeni isminde de belirtildiği gibi bakteriler bir diğer adıyla mikroplardır. Bu mikroplar besine sonradan girebileceği gibi en başında da yer alabilirler. Besinler alındığında mide ve bağırsaklarda çoğalmaya devam eder.

Bebeklerde ishale iyi gelen bitkiler yazımızı da okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yorum yapın