Bebeklerde İshale Ne İyi Gelir?

Bebeklerde İshale İyi Gelen Yöntemler

Bebeklerde ishale nelerin iyi geldiğini açıklamadan önce ilk önce bebeklerde ishale ne iyi gelir, nedir, nasıl olur ve belirtileri nasıl ortaya çıkar konularından biraz bahsetmek istiyoruz.

Çocuklarda ishal belitrileri: Tam tanım olarak dışkılamanın normal seviyesinden daha fazla sıvı halde olmasıdır. ishal olan bebeklerin dışkılarının en az %70’inin sıvı halde olması da diyebiliriz.

           

Bebeklerde İshal Nasıl ve Neden Olur?

Bağırsağın üzerinde mukoza tabakası dediğimiz bir tabaka bulunur ve bu tabaka zarar gördüğünde bağırsaklarımızdaki laktaz enziminin azalmasına neden olur ve buda ishalin çoğalmasına sebep olur. Tabi bu durumda dışkılamayla beraber sıvı kaybının çoğalması meydana gelir ve yetişkinlerde 14 litreye kadar sıvı kayıplara gerçekleşebilir. 14 litre aşağı yukarı vücudumuzdaki kan hacmimize eşittir. İshal eğer ateşli, ağrılı ve kanlı ise tehlikeli bir boyuta varabilir ve çok ufak bir ihtimal olsa da dizanteriye çevirebilir.

Çocukta ishal basit gibi görünen bir hastalık gibi görünse de aslında çok tehlikeli ve ölümcül vakaların çokça olabildiği bir hastalıktır. Dünyada 5 yaş gurubundan küçüklerde aşağı yukarı 1 milyara yakın ishal olayı görünmektedir ve maalesef ki bu vakaların hiç azınmayacak kadarı ( aşağı yukarı 2,5 milyon kadarı) ölümle sonuçlanmaktadır.

Bebeklerde ishalin belirtileri: En büyük belirti tabi ki sıvı dışkıdır. Devamlı tuvaletini yapma isteği bulunur çocukta. Kramplı karın ağrıları olabilir bulantı kusma ve halsizlik takip edebilir, bu belirtilerin tamamı ortaya çıktığında riskli ishal gurubunda olabilir, hasta bu gibi durumlarda acilen doktora danışmalı ve doktorunuzun yönlendirmesiyle çocuğa ilaç tedavisine başlamalısınız.

Bebeklerde ishalin dereceleri:

  • İshalde kaybedilen sıvının derecesi önemlidir. Kaybedilen sıvı azsa ve susuzluk ortaya çıkarsa sıvı kaybı vücut ağırlığının neredeyse %4’üdür.
  • Sıvı kaybı biraz daha artarsa bu sefer susuzluğun yanında ağız kuruluğu ortaya çıkar ve neredeyse sıvı kaybı vücut ağırlığınızın %8’idir,
  • Sıvı kaybı dahada arttığında diğer belirtilerin yanına bu sefer idrarda azalma ve ruh halinde bozulmalar ortaya çıkar e bu sefer kaybettiğiniz sıvı neredeyse vücut ağırlığınızın %10’u olmuştur ve ishal tehlikeli boyutlara ulaşmıştır.

Bebeklerde ishal nasıl olur, vücuda zararları: Dışkı bağırsağa indiğinde normal kalma süresinden daha az kalırsa sindirim sistemimiz yeterinde emilim yapamaz ve sindirim olmadan dışkılama olur. Böylece ince bağırsaktaki yararlı bakterileri de kaybetmiş oluruz ve böylelikle bizim sindirim sistemimize destek olan bakteriler her dışkılama da kaybedildiği için vücutta yararlı bakteri sayısı azalır ve bunlar sindirim sistemimizde işlevsel bozukluklara sebep olur.

Bebek İshal Olduğunda Ne Yapmak Gerekir, Nasıl Geçer?

Bebeklerde İshale İyi Gelen Yiyecekler: Bebeklerde ishal denildiğinde akla hemen prebiyotikler gelir. Bebeklerin prebiyotik alabilmesi için iki seçenek bulunur bunlardan biri probiyotikli yoğurtlar diğeri ise prebiyotikli mamadır. (Prebiyotikli mama sadece dünyada tek markada bulunur oda Humana HN’dir, Türkiye’de de bulunuyor.)

Bebek ishal olunca ne yemeli: Yukarıda ishalin derecelerinden bahsetmiştik. Bu derecelere göre; bebeklerde ishal çok tehlikeli olabildiği için derecesi de çok önemlidir. Eğer ağır şiddetli ishal mevcutsa hiç beklemeden doktora gidilmeli ve acilen tedaviye başlanılmalıdır. Eğer orta şiddetli bir ishalse prebiyotikli mamadan yararlanılabilir. Şiddeti düşük bir ishalse prebiyotikli yoğurtlar yemeli.

Bebeklerde ishalden korunmakta çok önemlidir. Bebeklerimizin ishal mikrobunu kapmaması için mutlaka ellerimizi sıklıkla yıkamak çok önemlidir.

Sütten Kesilen Bebekte İshale Ne İyi Gelir?

Eğer bebek sütten kesildi ve katı gıdaya geçtiyse düşük dereceli ishaller için aşağıdaki meyveler, bitkiler, tahıllar, sebzeler ve içecekler iyi gelir.

Bebeklerde ishale iyi gelen meyveler: Aşağıdaki yiyecekler bebeklerde ishal durumuna bitkisel kesin çözüm olabilir ayrıca meyveler bulunuyor.

Limon; limon suyu içmek içerdiği C vitamini sebebiyle ve bağırsakları temizleme özelliğiyle ishale iyi gelir.

Muz; sulu dışkılama sırasında bol miktarda potasyum kaybedilir. Muzun içerisinde ise bol miktarda potasyum vardır. Ayrıca sindirilmesi kolay olması açısından da ishale faydalıdır.

Elma; kabuğu soyulmuş ve püre haline getirilmiş elma bağırsakların düzenli çalışma şekline geri dönmesini hızlandırır bu sebeple bebeklerinize elma püresi yedirerek düşük şiddetli ishali engelleyebilirsiniz.

Böğürtlen; Böğürtlen yemek ishalde çok geleneksel bir yöntemdir, bebeklere daha kolay yedirmek ve etkisinin daha hızlı olması için suyunu sıkıp içirin.

Bebeklerde İshale İyi Gelen Sebzeler

 İshal zamanında çocuğa aşağıdaki sebzeler iyi gelir ve bitkisel tedavi işlevi görmektedir.

Patates; içerisindeki bağlayıcı etkisi sayesinde patates neredeyse ishale en iyi gelen sebzedir. Bebeklerinize patates çorbası şeklinde rondadan geçirerek içirebilirsiniz.

Havuç; yine içindeki C vitamini sayesinde ishale iyi gelen sebzelerden biridir havuç, bebeğinize havucu haşlayıp ılık haldeyken ezip yedirebilirsiniz.

Bebeklerde İshale İyi gelen İçecekler: 

Bebeklerde ishale neler iyi gelir dediğimizde içecek verecekseniz aşağıdakileri uygulayabilirsiniz, bu içecekler iyi gelir.

Siyah çay; Çayımızı her zamanki gibi demleyip koyu bir şekilde yarım çay bardağı kadar şekersiz çayı içirebilirsiniz. İshal tutucu özelliği bulunur.

Nişastalı su; Yarım çay bardağı suya 1 çay kaşığı nişasta atıp iyice eriyinceye kadar karıştırıp daha sonra az miktarda kaşıkla verebilirsiniz.

Bebeklerde ishal belirtileri neden olur, geçer ve önlenir olması için çözüm olan doğal yiyecekler yazısını okudunuz, diğer tüm sorunlar için yukarıdaki kütüphaneyi kullanın!

Bunların yanında badem yağı ile göbek bölgesine masaj yapılarak bebeklerinin ishalden kaynaklanan karın ağrılarını geçirebilirsiniz. Ayrıca balda ishal geçirici özelliğe sahiptir.

 

Bebeklerde ishale iyi gelen bitkiler yazısını da okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yorum yapın