Bel Ağrısı Sebepleri Nelerdir?

Bel Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Bel ağrısının sebeplerinin sadece %2’si bel fıtığından kaynaklanmaktadır. Bel ağrısı toplumda oldukça sık görülmekte olup, ciddi iş gücü ve zaman kaybına neden olan bu sorun; hayat kalitesini de önemli ölçüde azaltmaktadır.

bel ağrısı

Bel ağrısı; tedavisinde hala yanlış uygulamalar ile ciddi sağlık sorunu olan önemli bir konudur. Toplumda insanların %80’si hayatlarının bir döneminde bel ağrısından şikâyet etmektedirler. Bel ağrısı sebepleri arasında kireçlenme, kas spazmı, bel kayması, bel fıtığı ve kanal daralması yer almaktadır. Ancak bu rahatsızlıkta az sayıda karşılaşılan tümör, enfeksiyon ve kırıklar da göz ardı edilmemesi gerekir. Toplumda genellikle bel ağrısı nedeni olarak bel fıtığı bilinmektedir. Ancak bel fıtığı; bel ağrılarının yaklaşık %2 gibi oldukça küçük bir bölümünü oluşturmaktadır.

Bel Ağrısının Nedenleri

Bel fıtığı iki omuz arasında yastık görevi yapan jöle kıvamındaki diskin taşması veya yırtılması sonucu meydana gelir. Bunun sonucunda da disk; omurların içinden geçen omurilik ve sinirlere baskı yaparak şikâyetlere neden olur. Belden çıkarak bacağa doğru giden siyatik sinire baskı yaptığı zaman kişide bel ağrısı, bacak ağrısı, uyuşma, çekilme ve kasılma gibi şikâyetlere neden olabilir. Hastalar öksürme, ıkınma ve hapşırmakla ağrının arttığından yakınır. Omurilik ve sinire baskı arttığı takdirde bacak ve ayak kaslarında güçsüzlük, kaslarda zayıflama, duyu ve refleks kusuru, idrar tutamama gibi şikâyetler ortaya çıkabilir.

Bel fıtığı kilolu ve hareketsiz hayat tarzına sahip kişilerde sıklıkla görüldüğü gibi mesleki ve günlük hayatta omurgaya yük bindiren ağır kaldırma ve zorlayıcı aktivitelerde bulunan kişilerde de oldukça sık rastlanmaktadır. Diğer yandan sigara alışkanlığının da bel fıtığı ile ilişkili olduğu yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır.

Bel fıtığı teşhisinde doktorun ayrıntılı ve iyi muayenesinin gerekli olduğunu belirtmekte yarar vardır. Asıl teşhis ve tedavi için muayene neticesinin oldukça önemi vardır. Manyetik Rezonans (MR) gibi görüntüleme teknikleri hastalığın teşhisinde önemli katkılar sunmaktadır. Ancak bazen gerek olm

adığı halde yapılarak geri ödeme durumunda kurumların mali yükünü arttırmaktadır. MR’da görülen her fıtık ağrının asıl nedeni değildir. Ayrıntılı muayene ve değerlendirme ile tespit edilmelidir. Belirli bir yaştan sonra genellikle MR’da fıtık görülmesi ise oldukça olağandır. Ancak görülen bu fıtıklar ağrının nedeni olmayabilir.

Bel Ağrısı Tedavisi

Bel ağrısı tedavisi muayene neticelerine göre yapılmalıdır. Özellikle cerrahi müdahale kararında hastanın klinik ve muayene bulguları dikkate alınmalıdır. Sadece MR sonuçlarına bakarak bel fıtığı ameliyatına karar verilmemelidir. Bel fıtığı tedavisinde çoğu hastada erken dönemdeki istirahat ve ilaç tedavisi şikâyetleri düzeltilecektir. Birkaç günlük yatak istirahati ise hastaya göre değişmekle birlikte genellikle yeterli olmaktadır. Birkaç günlük bu yatak istirahatinin ardından hastanın günlük normal yaşantısına kontrollü olarak ve yavaşça geçmesi önerilir. Ancak uzun süre ayakta durmak, uzun süre öne eğilerek bilgisayar ve televizyon başında oturmak, ağır yük kaldırmak, yüksek raflara uzanmak, belden öne doğru diz çökmeden eğilmek, otururken sağa ve sola dönmek gibi bel bölgesini zorlayan hareketlerin yapılmaması son derece önemlidir. Hatta hastaların hayat boyu bu tür zorlayıcı hareketlere dikkat etmesi ve bu konuda teknikleri öğrenmesi de oldukça önemlidir. Bel ağrısına iyi gelen tedavi yöntemleri yazımızı okuyabilirsiniz.

Yorum yapın