Bel Ağrısına İyi Gelen Tedavi Yöntemleri

Bel Ağrısına İyi Gelen Tedaviler Nelerdir?

Bel ağrılarının nedenleri oldukça çeşitlidir ve her bireyin bel tutulması, ağrısı farklı olduğu için bu yazıda spazm, kas tutulmaları, kas ağrılarına bağlı (kuyruk sokumu bölgesi) L1, L2,L3,L4 bölgesindeki ağrılar için bitkisel tedavi yöntemleri ile bel ağrısına iyi gelen tedaviler nelerdir konusunu işleyeceğiz.

bel ağrısı için tedavi yöntemleri

Bel Tedavisi İçin Kupa Çekmek

Kupa Çekmek: Eskilerden beri bel ağrılarını geçirmek için kullanılan bu doğal tedavi yöntemi bel ağrılarına iyi geliyor. Oradaki bölgenin kan dolaşımını sağlamak ve hızlandırmak en iyi tedavi yöntemleri arasında. Fakat uygulanan akupunktur bölgeleri önemli.

Bel Ağrısına İyi Gelen Bitkiler:

Ozon yağı, susam yağı, zaytinyağı veya kantaron bitkisi yağı bel ağrısına iyi gelir. Ağrıyan bele sürmek de doğal tedavi yöntemleri arasında. Eğer kupa çekmeyi bilmiyor veya aleti elinizde yok ise, lavabo açma pompası ile de yapılır. Hatta elektrik süpürgesi ucuyla bile uygulayabilirsiniz diyen hocamızın bel ağrısı tedavisi oldukça ilginç.

 • Bel Masajı: Ağrıları geçirmek için akupunktur noktalarına doğru masaj teknikleri uygulamak, orada kan dolaşımını hızlandırarak hem tedavi eder hemde ağrıları gidermek için faydaları olur.
 • Sıcak Zeytinyağı Masajı: Be ağrısı nasıl geçer sorusunun bir diğer cevabı zeytinyağı içinde gizli. Bir cezve yardımıyla ısıtılan zeytinyağı yukarıdaki resimde belirtilen yerlere sürülüp sarılır. Sıcak tutabilirseniz tedavi daha hızlanacaktır.
 • Ani Bel Ağrıları Nasıl Geçer: Aniden giren kramplar veya ağrılar için hemen soğuk kompleks uygulayarak geçer, sonrasında bir doktora görünmelisiniz.
 • Sıcak Kompres: Sürekli olan bel ağrılarına sıcaklık iyi geliyor fakat bir rahatlama sağlanmıyorsa uzmana görünmelisiniz. Eğer iltihap var ise sıcaklık iltihabın farklı yere sıçramasını hızlandırır.
 • Uzanarak İstirahat: Düzgün bir şekilde yatmak omurga ve bele yük bindirmez. Buradaki ağrıları hem rahatlatır hemde kısa zamanda bel ağrılarını geçirir.

 

Bel Ağrısı ve Tutulması Neden Olur ve Oluşum Nedenleri

bel ağrısı

 • Bel Fıtığı ve Boyun Fıtığı Tedavisi: Bu hastalıkların tedavisi mutlaka cerrahi operasyon gerektirmeyebilir. Ameliyatsız elle manipülasyon, fizik tedavi şeklinde; %98 başarı oranı yakalanabilir. Masaj ve ilaç enjeksiyon yöntemi kullanılarak yapılan bu tedavi yöntemi bel fıtığı ile boyun fıtığına iyi gelebilir.
 • Gribal Enfeksiyon, Soğuk Algınlığı: Genellikle bel ağrısı nedenleri arasında grip vardır. Bunun nedeni ise; Grip virüsünün vücuda hızla yayılıp, kas dokularının içine yerleşerek kas spazmı oluşturmasıdır. Bu halsizlik yapar ve bel ağrılarını başlatır.
 • Bel Kayması: Yel alması olarak da bilinen bu rahatsızlık soğuk algınlığı sonucunda daha kolay ortaya çıkıyor. Ters yapılan bir hareket, omurganın yük taşıma kapasitesinin azalması, Osteoporoz nedenleri, Faset eklemlerinin zedelenmesi gibi durumlar bel kaymasına neden olabilir.
 • Bel Fıtığı: Bu hastalığa bağlı ağrılar genellikle hep vardır ve sürekli devam eden bir ağrı çeşididir. Bazı durumlarda kalçadan bacağa hatta ayağa vuran ağrılarının nedeni bel fıtığı olabilir.
 • Ağır İş veya Fazla Kilo: Gün içinde çok koşuşturan ağır yük kaldıran veya fazla kilolu olan insanlarda bel ağrısı daha fazla görülmektedir.Genellikle yanlış bir hareket durumunda Faset eklemleri zarar görür veya yıpranır. Bunun sonucunda belde ağrı, batma ve acıya neden olur. Bu tür ağrılar vücudu dinlendirmekle tedavi edilir.
 • Ani Hareket: Hızlı ve ters bir hareket sonrasında bel kasları omurgaya destek veremez ve bel ağrılarına neden olur. Bu sorunun tedavisi ise; ilaçlar ve bel masajı olarak bilinir.
 • Bel sağlığı için yatak seçimi ve masa başı çalışıyorsanız duruş şekli de önem arz ediyor.
Bel Ağrısına İyi Gelen Tedaviler

Vücuttaki İç Organlardan Etkilenen Bel Ağrıları Sebepleri

Sinir sisteminde bulunan tümör, kanser hücrelerinin bele ulaşması, enfeksiyonlar ağrı yapar ve;

 • İdrar yolu enfeksiyonu
 • Böbrek taşı
 • Gaz sancısı
 • Hamilelik dönemi
 • Bursella hastalığı: Süt ürünleri veya süt ile bulaşıcı halde olan bir hastalıktır.
 • Tüberküloz (Verem) Bel bölgesini etkileyerek ağrılar yapar.

Bel tutulması ve bundan mütevellit bel ağrısı için bitkisel tedavi sürecine başlamadan önce uzman doktora giderek tavsiye almanızı öneririz. Bu yöntemler basit ağrılar için iyi gelen öneriler olsa da şiddetli ağrıları kesmeyebilir. Özellikle bel fıtığı riski oluşabilir.

 • Bel Fıtığı ve Bel Tutulmasına bağlı oluşan bel ağrısı ve bel fıtığı için düzenli Egzersiz Hareketleri Önemlidir:

Bel ağrılarını gidermek için çeşitli hafif egzersizler vardır. Bu hareketlerin dışında yürüyüş;

 1. Havuz veya denizde yüzmek
 2. Çok Hafif tempolu koşu, hızlı yürümek
 3. Kondisyon bisikleti
 4. Isınma ve esneme hareketleri bel ağrısına iyi gelen egzersizler arasındadır;

Yorum yapın