Böbrek Ağrısı Nasıl Giderilir, Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir?

Böbrek ağrısı nasıl giderilir diye merak ediyorsanız merakınızı gidermek için doğru yerdesiniz. İşte böbrek ağrısı hakkında her şey:

Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir, Böbrek Ağrısı Nasıl Geçer;

Böbrek ağrıları genellikle karın bölgesinin yanlarında görülen ve kasıklara doğru inen bir ağrıdır. Ani şekilde görülen ağrılardır ve sızlama şeklinde şiddetli olarak devam eder. Böbrek ağrılarına neden olan faktörler nefrit veya böbrek üstü bezi hormonları olarak iki şekilde görülmektedir.

böbrek ağrısı

Nefrit olarak belirlenen sebepte böreklerin iltihaplanması durumu söz konusudur ve akut iltihaplanmalar şeklinde görüldüğünde kusmalar, titremeler ve baş ağrısı beraberinde görülen ağrılardır. Özellikle halsizlik ve idrarın azalması gibi durumlarda nefritten şüphe edilmektedir. Genellikle şiddetli üşümeye bağlı olarak böbreklerde görülen iltihaplanmalar ile meydana gelen bir durumdur. Böbrek ağrısına ne iyi gelir sorusunun nefrite bağlı olarak görülen böbrek ağrıları için tek cevabı, böbrekleri rahatlatmak ve kanı temizleyecek tedavi yöntemleri uygulamak yerinde olacaktır. Nefrite bağlı böbrek ağrısına iyi gelen yöntemlerarasında yağ, tuz ve et bulunmayan bir diyet uygulamak yerinde olacaktır.

Böbrek ağrısı nedenleri arasında bir diğeri ise böbrek üstü bezleri tarafından salgılanan zararlı maddeler olarak gösterilmektedir. Bu maddeler nedeniyle vücudun su ve tuz metabolizması bozulur ve böbrekler işleyişini doğru şekilde gerçekleştiremez. Bu tür böbrek ağrıları tedavi yöntemleriüzerinde kullanılan ilaç tedavileri çözüm değildir sadece o anda böbrek ağrısını kısa süreli çözüm sağlamaktadır.

Böbrek Ağrısına İyi Gelen Doğal Tedavi Yöntemleri

Böbrek ağrısına iyi gelen yöntemleriçerisinde en etkili olanı bol miktarda su tüketmektir. Bunun dışında bira tüketimi böbrekleri temizleyen yöntemlerarasında gösterilmektedir. Böbrek hastalarına doktorların bile önerdiği etkili yöntemlerden biri bira tüketimidir. Bira çok iyi bir idrar sökücüdür, böbrek taşı ve kumların kolaylıkla atılmasını sağlamaktadır.

Böbreklere iyi gelenlerarasında bir diğer yöntem ise vücudu iyi korumaktır. Özellikle üşümeyi engellemek, ayakların sıcak tutulması böbrek ağrılarının önemli koruyucularından biridir.

 Evde böbrek ağrısı başladığı zaman henüz ilk sancıda, sıcak su torbası ile böbreklere kompres uygulamak böbrek ağrılarını dindirebilir. Bunun dışında düzenli olarak taze limonata tüketimi böbreklerde kum ve taş oluşumunu önleyen etkili yöntemlerdendir.

Böbreklere İyi Gelen Besinler ile Ağrılar Nasıl Giderilir?

  • Böbreklere İyi Gelen Sebze ve Meyveler: Yoğun şekilde protein ağırlıklı beslenmek vücudun üre miktarını arttırır ve bu durum böbreklere çok fazla yük binmesine neden olarak böbreklerin yeterli oranda çalışmasını engelleyerek böbreklerde kum ve taş oluşumuna neden olur. Bunun yerine lif açısından zengin olan taze mevsim sebze ve meyveleri tüketmek böbreklere iyi gelen besinler arasında yer alır. Düzenli meyve ve sebze tüketimi böbreklerin rahatlamasını sağlayarak ağrılar nasıl geçer sorunuza yanıt olabilir.
  • Böbrek Taşı İçin Avokado Yaprağı: Sayın hocamız İbrahim Saraçoğlu böbrek taşı ve ağrılarına en iyi gelen bitkisel tedavi olarak avokado yaprağını tavsiye ediyor. İçinde yüksek potasyum bulunur ve böbrek taşı dökmek için çok faydalıdır.
  • Pirinç: Pirinç vücudun ihtiyacı olan tüm enerjiyi sağlar ve kaliteli bir karbonhidrat olarak nitelendirilmektedir. İçeriğinde yüksek oranda protein bulunan et gibi besinlerin tüketilmesi yerine, böbrek ağrısına iyi gelen bitki karışımı pirinç lapası tüketilirse böbreklerin rahatlaması ve rahat çalışması mümkün hale gelir.
  • İçeriğinde Düşük Sodyum Bulunan Gıdalar: Sodyum böbreklerin işleyişi için kan basıncını düzenleyen çok önemli bir mineraldir. Ancak aşırı tüketimi böbreklere yük binmesine neden olmakta ve kan basıncını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle böbrek rahatsızlığı bulunanların aşırı sodyum tüketmemesi gerekmektedir. Özellikle işlenmiş gıdalar, konserveler ve hazır soslar içerisinde yoğun sodyum bulunur ve uzak durmanız gerekmektedir.
  • Soya Proteini:Özellikle süt ürünleri ve içeriğinde soya bulunan besinleri tüketerek vücudunuzda fosfor tüketimini kontrol altına alabilir ve beslenmenizde yapacağınız basit değişikliklerle böbrek ağrılarının önüne geçebilirsiniz. Böbreklere iyi gelen besinler arasında bulunan soya proteini açısından zengin besinler süt ve süt ürünleri olarak bilinmektedir.

 Yukarıdaki yöntemler böbrek ağrısı nasıl giderilir sorularına cevap vermektedir. Ek olarak;

Böbrek Ağrıları Nedeni Nedir?

Böbrek ağrılarının en fazla görülme nedenleri böbreklerde kum birikmesi ve ileri derecelerde bu kum taneciklerinin birleşerek taşlara dönüşmesidir.
Böbreklerde görülen nefrit isimli böbrek iltihaplanmaları. Bu durum ileri derecelerde idrar yollarında iltihaplanmasına neden olarak ağrının şiddetini arttırmaktadır.

Yorum yapın