Boğaz Ağrısı İçin Bitkisel Çözüm

Boğaz Ağrısı İçin Bitkisel Çözümler Nelerdir?

Boğaz ağrısı oldukça rahatsız edici bir hastalık olsa da boğaz ağrısı için bitkisel çözümlerin olması büyük şans. Eğer sizler de boğaz ağrısı çekiyorsanız ve doktora gitmeye vaktiniz yoksa evde boğaz ağrısı için bitkisel çözümler sizlere iyi gelecektir.

Boğaz Ağrısı İçin Bitkisel Çözüm

Boğaz ağrıları ve enfeksiyonları özellikle kış aylarının hastalığı olarak bilinmektedir. Hastalığa bakteri ve mikroplar sebebiyet vermekte, hastalık zaman zaman bademcik şişmesi ve kızarıklık; bazen de beyaz iltihap ve yara şeklinde seyretmektedir. Şimdi sizlerle boğaz ağrısı için bitkisel çözümlere hep beraber bakalım.

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitkiler

 • Acı Biber’i özellikle sote gibi yemeklerin içerisinde ve ya farklı şekilde tüketebilirsiniz.
 • Sarımsak kullanarak vücut bağışıklığınızı arttırabilirsiniz.
 • Rezene çayı güçlü bir iltihap sökücüdür.
 • Hatmi çiçeği çay olarak demlenerek her gece yatmadan içilirse akciğeri ve boğazı rahatlatır.
 • Nane çayı boğazınızın ferahlığını arttırarak nefesinizi açar.
 • Papatya çayı boğaz ağrısına iyi gelen bitkilerdendir.
 • Son boğaz ağrısı için bitkisel çözüm önerimiz Ada çayıdır.

Yukarıda da bördüğünüz gibi boğaz ağrısı için bitkisel çözümler hayli fazladır, sizler de bu boğaz ağrısı için yazdığımız bitkisel çözümleri evlerinizde deneyebilir. Boğaz ağrısından bitkisel çözümlerle boğaz ağrısı için bitkisel çözümlerle birlikte kurtulabilirsiniz.

Boğaz Şişmesine İyi Gelen Bitkisel Çözümler

Boğaz şişmesi kaynaklı yaşanan boğaz ağrısı için bitkisel çözümlere baktıktan sonra boğaz şişmesine iyi gelen bitkisel çözümleri de kullanabilirsiniz. Boğaz şişmesi ve ağrısı yutkunmayı zorlaştırıcı tarzda, iltihaplı, ateş ve mide bulantısının da seyrettiği ağır durumlarda doktor kontrolünde antibiyotik tedavisi gerekmektedir. Boğaz enfeksiyonlarının çok ağır olduğu vakalarda hastalığın hızlı ve kolay iyileşmesinin tek yol, penisilin tedavisi olmaktadır eğer boğaz ağrısı için uyguladığınız bitkisel çözümler işe yaramadıysa mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Eğer boğaz ağrısı fazla ilerlememiş ise aşağıdaki boğaz ağrısına iyi gelen bitkisel tedavi yöntemlerini uygulamak ağrıya iyi gelir.

Boğaz ağrısının kızarıklık ve yanma hissiyle, hafif düzeyde bir şişlikle seyrettiği durumlarda ağrının hafiflemesi için bir takım iyi gelen bitkiler ile yardım alınabilir. Bitkisel kürler, boğaz hastalığını tedavi etmekten ziyade boğazdaki ağrı ve yanma hissi ile yutkunma zorluğunu bir nebze rahatlatacaktır.

Boğaz Şişmesine İyi Gelen Bitkiler

Boğaz şişmesine iyi gelen bitkileri sayacak olursak:

 • İçerisine limon atılan ılık bir su
 • Sıcak su ve ya sahlep içerisinde tarçın.
 • Sımsıcak bir adaçayı.
 • Mikrop düşmanı zerdeçal çayı
 • Taze Fesleğen

Boğaz şişmesine iyi gelen bitkilerdir. Boğaz şişmesine iyi gelen bitkiler olmasının yanısıra boğaz ağrısı için bitkisel çözümlerdendir.

Bademcik Ağrıları İçin Kürler

 • İbrahim Saraçoğlu Boğaz Ağrısı İçin Kür:Malzemeler: Siyah turp (eğer siyah turp yoksa kırmızı turp da kullanabilirsiniz ancak siyah turp daha etkilidir), süzme bal.Siyah turp bal kürünü akşamdan hazırlamanız gerekmektedir. Siyah turpun yeşil tarafından bir kısmını kesiniz. Turpun içini iyice oyunuz ancak oyduğunuz kısım yine turpta kalacak. İçini oyduğunuz siyah turpa yeteri kadar balı koyarak; turpu bir bardağın üzerine yerleştirip sabaha kadar bekletmek boğaz ağrısına iyi gelen yöntemdir. Bardağa süzülen suyu içtiğinizde boğaz ağrısı hafifleyecektir.
 • Ahmet Maranki Kürü Yapılışı: Bir bardak kaynatılarak soğutulmuş su, 6-7 damla tentürdiyot, pamuklu kulak çubuğu, 1 tatlı kaşığı karbonat.Bir bardak kaynatılmış ve soğutulmuş suya 6-7 damla tentürdiyot damlatınız, bu karışıma bir tatlı kaşığı karbonat ekleyerek; malzemeleri tahta kaşıkla karıştırarak özdeşleştirin. Karışımı kulak çubuğu yardımıyla ağız aftları ya da bademcik yaralarının üzerine sürünüz.
 • İbrahim Saraçoğlu Boğaz Ağrısı İçin Kür: Bir poşet adaçayı ya da bir tatlı kaşığı adaçayı, bir bardak su
 • Boğaz Ağrıları Adaçayı Kürü İle Geçer: Bir bardak kaynar suyun içinde bir poşet adaçayı ya da taze ada çayını 10 dakika kadar demlendirin. Sonrasında suyu süzerek gargara yapın. Ayrıca adaçayı, boğaz enfeksiyonları sırasında boğaz ağrılarına iyi gelen bitki çayıdır.
 • İbrahim Saraçoğlu Adaçayı ve Ebegümeci Kürü: Ses kısıklığının da eşlik ettiği boğaz ağrısı nasıl geçer diyoranız adaçayını, ebegümeci ile güçlendirerek boğazda gargara yapabilirsiniz. 3 ölçü adaçayına karşılık 1 ölçü ebegümeci kullanılmaktadır. Karışım 7-8 dakika kaynatılarak sabah öğle akşam gargara yapılarak, boğaz rahatlatılabilir. Ayrıca bu kür, bir bardak kaynar suda 2 poşet adaçayı ile 1 adet ebegümeci, 10 dakika bekletilerek de hazırlanabilir. Ancak bu doğal çözüm için malzemelerin taze olarak alınması ve kaynatılarak kürün hazırlanması daha etkilidir.
 • Dr. Ümit Aktaş Boğaz Ağrısına Gargara Kürü: Boğaz ağrılarını geçirmek için uygulanan bir başka bitkisel yöntem ise Ümit Aktaş hocamızın verdiği kür boğaz ağrılarına iyi geliyor.Malzemeler: Bir çay bardağı su, 1 çay kaşığı iyotsuz tuz.Tarifi: Boğaz ağrılarına karşı tuzlu su da iyi gelir. Bunun için bir çay bardağı su ile bir çay kaşığı iyotsuz tuzu karıştırarak gargara yapabilirsiniz. Ayrıca özellikle çocuklarda karışımı damlalık kullanarak boğaza tatbik etmek evde yapılan bitkisel tedavi çözüm yöntemidir.
Boğaz Ağrısına Başka Ne İyi Gelir?

Boğaz ağrısına iyi gelen bitkisel tüm çözümleri inceledikten sonra şimdi boğaz ağrısına ne iyi gelir sorusunun cevabına bkacağız. Boğaz ağrısı için bitkisel çözüm önerileri işe yaramazsa buradaki boğaz ağrısı için önerileri deneyebilirsiniz:

 • Ilık Süt: Ayrıca boğaz ağrılarında geçici bir rahatlatma sağlamak amacıyla ılık süt de iyi gelir. Ilık süt, yaralar ya da şişlik üzerinde iyileştirici etkiden ziyade boğazı yumuşatarak yutkunmayı kolaylaştırıcı, yutkunma sırasında hissedilen ağrının şiddetini azaltmaktadır.
 • Sirke: Boğaz enfeksiyonlarından kaynaklı boğaz aftları içinüzüm ya da elma sirkesi oldukça etkili olmaktadır. Bir kulak çubuğu yardımıyla elma ya da üzüm sirkesini aftların üzerine bastırabilirsiniz. Ayrıca sabah akşam sirkeli su gargara yaparak hem boğazınızı rahatlatabilir hem de enfeksiyonun sebep olduğu kötü kokuları bastırabilirsiniz.

Tüm bunları denedikten sonra yine de sonuç alamadıysanız Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitkisel Çaylar adlı makalemizdeki bitkisel çayları deneyebilirsiniz.

Yorum yapın