Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitkisel Çaylar

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitki Çayları Tarifleri

Dönem dönem soğuk, enfeksiyonlar yada tahriş nedeniyle boğaz ağrısı ve şişme meydana gelir. Yutkunma zorluğu, ses kısıklığı, ağrılar hayatı zindan edip yaşam kalitemizi düşürebilir. Boğaz ağrısının bir nebze azalması ve tahrişleri önlemek amacıyla bitkilerden faydalanabiliriz. Tabi ki bitki çayları boğaz ağrısı için sadece destek tedavi olarak kullanılabilir. Mutlaka doktorunuzun verdiği ilaçları kullanmalı destek ürün olarak bitkiler yardımcı olabilir. İlaçların etkileri bozmaması açısından bu bitkileri çay olarak değil de gargara olarak kullanmanız daha yararlı olacaktır. Boğaz ağrısına iyi gelen bitkisel çaylar ve kullanılış biçimleri şu şekildedir;

boğaz ağrısına iyi gelen bitki

 

Boğazların Şişmesine ve Ağrılara İyi Gelen Bitkisel Çaylar

Yutkunma zorluğu, şişmeye bağlı ses kısıklığı, boğazda şişme ve ağrılar için evde veya işte kullanabileceğiniz pratik içecekler verilmiştir. Tedavi için aktardan kolayca temin edebilirsiniz.

 
  • Meyan kökü bitkisel çay: Eski tarihlerden günümüze kadar boğaz ağrıları için çok sıklıkla kullanılan bir bitkidir. Aynı zamanda ağızdaki aft problemine (ağız içi yaraları) iyi gelir.  Meyan kökünü demleyerek kullanabilir yada demlenmiş çayı soğutmaya bırakarak gargara olarak yapılır. Yüksek tansiyon hastalarının kullanması önerilmez, tansiyonu yükseltebilir.
  • Papatya çayı: Yine boğazda iltihap çözücü özelliği sahip bitkilerden biridir papatya. Ancak çok içilmesi halinde yoğun uyku hali ve halsizlik yan etkileri arasındadır. Bu sorunlar için çok fazla tüketilmesi önerilmez.
  • Boğaz şişmesine karaağaç çayı: Genellikle eczanelerde boğaz ağrısı için satılan pastil ve şuruplar karaağaç özlüdür. Bunun sebebi karaağaç kabuğunun ferahlatıcı ve ağrı kesici özellikte olmasıdır. Eğer direk karaağaç kabuğunu bulma imkanınız olursa bunu yine demleyerek kullanabilirsiniz. Tarifi hafif jel kıvamında bir çay olacaktır.
  • Okaliptüs Çayı: Yine nefes açıcı ve ferahlatıcı etkisinden dolayı boğaz ağrılarını azaltan, yutkunmayı hafifleten bir bitkidir. Kaynamış suyun içine bir miktar okaliptüs atarak 4-6 dakika bekleyerek demleyip daha sonra boğazlara bitkisel çözüm olan çayı içebilirsiniz.
  • Boğaz Şişmesine Adaçayı: Boğazda bulunan iltihaplanmayı çözme özelliğine sahip bir içecektir. Limon ile beraber kullanıldığında C vitamini desteği de sağlar. Kaynar suyun içine bir miktar ada çayı ekleyerek 3-4 dk. kadar demlenmesi için beklediğinizde içmeye hazırdır.

Yorum yapın