Boyun Tutulmasına ve Ağrısına İyi Gelen Masaj ve Bitkiler

Boyun tutulmasına ve ağrısına iyi gelen masaj ve bitkiler nelerdir sorusunun cevabına bu makalemizden ulaşabilirsiniz.

Boyun Tutulmasına ve Ağrısına Neler İyi Gelir

Boyun tutulması ve ağrısı, bireyin refah seviyesini düşürerek, çoğu zaman işgücü kaybı gibi bireyin yaşamını olumsuz etkileyen,  ciddi sorunlara da yol açabilmektedir.Boyun ağrısı yada tutulmasına bitki çayı yapılarak tüketilmek suretiyle kullanılabildiği gibi krem hazırlanarak ağrılı bölgeye kompres şeklinde de uygulanabilir. Genel olarak boyun ağrısı ve boyun tutulmalarındaTutulmaya en iyi gelen yöntem, masaj yapılarak bitkisel krem sürmek ve sonrasında sıcak havlu ile sarmaktır. Veya ısı veren sauna belt gibi, sıcak su torbaları da işe yaramaktadır.

boyun tutulması

Boyun Tutulması İçin Egzersiz

Öncelikle zaten tutuk olan boynunuzu daha fazla zorlamadan yavaş hareketlerle aşağıdaki egzersize başlayalım. Öncesinde ve sonrasında sıcak kompleks uygulamak iyi gelecektir.

Egzersiz 1: Vücut ve omurga dik, sabit bir halde başımızı sağa sola hafif hareketlerle döndürüyoruz. Resimdeki pozisyona ulaştığınızda 5 saniye bekleyin ve tam ters istikamete doğru hareketi tekrarlayın.

Egzersiz 2 ve 3: Resimdeki gibi sabit pozisyonu alarak başı aşağıya ve yukarıya doğru kaldırın. yeni 4-5 saniye odak noktada bekleyin. Bu harekette geriye almıyoruz, vücuda dik, aynı resimdeki gibi.

Egzersiz Hareketi 4: Şimdi geriye alabiliriz fakat bu sefer öne eğmiyoruz.

Bitkisel tedavi yollarına baktığımızda boyundaki tutulmalar için kompres uygulamaların, boyun ağrısı için ise içecek tariflerinin iyi geldiği görülmektedir.

Boyun Tutulmasına İyi Gelen Kompres Uygulamalar ve Ev Yapımı Bitkisel Kremler Nelerdir?

Kedi Otu tozu: Boyun tutulmasında kaslar üzerinde gevşetici etki yapan kediotu tozu, sakinleştirici ve yatıştırıcı  etkisi ile bilinmektedir. Kedi otu tozunun kullanımı büyük dikkat istediğinden tüketilmesi yerine kompres uygulamalar önerilmektedir. Kedi otu tozunu ılık zeytinyağıyla kremsi bir kıvam elde edene dek karıştırarak, tutulan bölgeye sürün. Bölgesi strech film ile katarak en az bir saat bekletin ve önce ılık suyla ardından,  sıcak-soğuk kompres uygulayarak duş alın.

Bayır Turpu: Boyun tutulması için bayır turpunun kas gevşetici etkisinden yararlanılabilir. Çok ince dilimlediğiniz bayır turplarını benmari usulü ısıttıktan sonra ağrıyan bölgeye kapatarak, strech film yoluyla sarıp, sıcaklık hissi kaybolana dek bekleterek, tutulan bölgeye ikinci bir sıcak bayır  turpu uygulayın. Bu uygulamayı gün içinde sabah ve akşam yapabilirsiniz.

Boyun Tutulmasına İyi Gelen Bitkisel Besinler Hangileri?


Havlican ve Zencefil Otları: Havlican ve zencefil ile yapılan bir içecek, Ahmet Maranki  tarafından tarif edilmiştir. Havlican otu, doğal  bir ağrı kesicidir. Zencefil ise kas sıkışmalarında gevşetici etki  yaratmaktadır. Ahmet Maranki, boyun tutulması için havlıcan ve zencefil otunun kaynatılarak, hastalık süresince 3 öğün içilmesini önermektedir.

Boyun Tutulmasına İyi Gelen Kremler;
Boyun tutulmasında alternatif tıp yollarına başvurmak istemiyorsanız, eczanenize danışarak (VoltarenMuscoflex gibi.) krem alabilir ve kullanabilirsiniz. Boyun tutulmasının günlere yayıldığı ve çok rahatsızlık verdiği, şiddetli baş ve boyun ağrılarıyla seyrettiği durumlarda mutlaka doktora danışınız.

Boyun Ağrısı Tedavisi İçin Bitkisel Kompresler ve Ev Yapımı Masaj Kremi

Biberiye Yağı: Biberiye yağı boyun ağrılarında oldukça etkili bir bitkisel üründür. Biberiye yağını tek başına ağrıyan bölgenize masaj yaparak sürdükten sonra strech film ile sararak, tüm gün ağrıyan bölgenizde bekletebilir ya da gece biberiye yağını sürerek yatabilirsiniz. Yağ uygulamasının ardından ılık su ile duş alarak eğer boyun ağrınıza baş ağrıları da eşlik etmiyorsa ve sinüzit probleminiz yoksa sıcak-soğuk kompres uygulayın.

Boyun ağrısına iyi gelen zencefil ve zeytinyağı kremi: Zencefil, kas gevşetici ve kas ağrılarını hafifletici bir etkiye sahiptir. Zeytinyağını  çok az ılıtarak 2 yemek kaşığı zencefil ile karıştırın. Bu karışıma macun kıvamını alana dek ılık su ekleyin. Kremsi karışımı ağrıyan bölgenize masaj yaparak uygulayın ve en az 1 saat ağrıyan bölgenizde bekleterek ılık duş yapın.

Boyun  Ağrısına İyi Gelen Doğal Besinler ve İçecekler

  • Kekik Çayı: Kekik yatıştırıcı ve ağrı kesici özelliği ile boyun ağrılarını hafifletmesi amacıyla tüketilebilmektedir. Kekik, boyun ağrılarında kas gevşetici rolü ile iyileştirici olmaktadır. Ağrılara iyi gelen kekik çayı tarifi şu şekildedir:Bir çay kaşığı kekiğin üzerine kaynar suyu dökerek, birkaç damla limon damlatın ve bardağın ağzını örterek 15 dakika demlendirip, için. Ayrıca kekiği yeşil çay ile katarak gün içinde içtiğiniz yeşil çay ile beraber de tüketebilirsiniz.
  • Çörek Otu: Çörek otu kas spazmları kaynaklı boyun ağrılar üzerinde iyileştirici etki yapmaktadır. Boyun ağrılarınızın hafiflemesi için bir tatlı kaşığı sepeleme çörek otuna, bir çay kaşığı zeytinyağı damlatarak,  bu karışımı sabah akşam günde iki kez tüketiniz. Ayrıca çörek otu yağı ile ağrıyan bölgenze masaj yapabiirsiniz.
  • Zencefil Çayı: Boyunda sıkışmadan kaynaklanan spazmların gevşemesinde ve ağrının azxalmasında zencefil çayı iyi bir tedavi yoludur. Kabuklarını temizleyerek rendelediğiniz 10-15 gram taze zencefili kaynar suya atarak, ağzı kapalı şekilde 5 dakika demleyip, bir çay kaşığı bal ile tatlandırarak tüketiniz.
  • Yukarıda saydığımız yöntemler ilaç değerini taşımayıp, bilgilendirme amacıyla verilmiş iyi gelen bitki karışımlarıdır. Uzun süren ağrılar ve tutulmalar için uzmana görünmelisiniz. Boyun fıtığı veya herhangi bir hastalığın habercisi olabilir.

Yorum yapın