Bugün Emekli Olsam Ne Kadar Maaş Alırım? – 2022

Çoğu insanın aklında bugün emekli olsam ne kadar maaş alırım sorusu geçmiştir. Bu sorunun cevabını vereceğimiz bu içeriğimizde emekli maaşı nasıl hesaplanır 4A 4B 4C emekli maaşı nasıl hesaplanır gibi sorulara cevap veriyor olacağız.

Bugün Emekli Olsam Ne Kadar Maaş Alırım
Bugün Emekli Olsam Ne Kadar Maaş Alırım

Çalışma hayatını en dayanabilir kılan özelliklerden biri olan emeklilik hayali çoğu insanın hayalini süslemektedir. Uzun süreler boyunca çalışıp didinip ne kadar emekli maaşı alırım acaba diye düşünmeniz gayet normaldir. Bu yazıda emekli maaşı ile alakalı tüm sorularınıza cevap veriyor olacağız.

Bugün emekli olsam ne kadar maaş alırım diye sormadan önce emeklilik yaşı kadın için 58 erkek için ise 60’tır. 7000 gün boyunca malul, yaşlı ve ölüm sigortaları primi ödemeniz gerekmekte ve 25 yıldan beri sigortalı bulunmalısınız. En az 4500 gün sigorta primlerinizi ödemiş olmalısınız.

Bugün Emekli Olsam Ne Kadar Maaş Alırım?

Bugün emekli olsam ne kadar maaş alırım diye düşünüyorsanız bu başlık altında bu sorunuza cevap buluyor olacaksınız. Özellikle erken emeklilik söz konusu değilse prim günlerinizi doldurmadan emekli olamazsınız fakat yine de bugün emekli olduğunuzu varsayarsak emekli maaşınıza göre aşağıdaki tablodan 2022 emekli maaşınızı bulabilirsiniz.

İlk olarak E-Devlet üzerinde oluşturulan Çalışma Hayatım platformuna tıklayarak emekliliğine kaç gün kaldığını, ne kadar prim ödemeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

SGK üzerinden aylık hesap alanına tıklayarak bugün emekli olsam ne kadar maaş alırım sorunuza cevap bulabilirsiniz.

4A EMEKLİ OLSAM NE KADAR MAAŞ ALIRIM?4B EMEKLİ OLSAM NE KADAR MAAŞ ALIRIM?4B EMEKLİ OLSAM NE KADAR MAAŞ ALIRIM?
SKG’ya ait olan 4A aylık hesaplama alanına girip TC Kimlik No.SSK Sicil No, Baba Adı ve Doğum Tarihinizi girerek 4A’lı olarak bugün emekli olsam ne kadar maaş alırım öğrenebilirsiniz.SKG’ya ait olan 4B aylık hesaplama sitesine gidip TC Kimlik No ve Kurumuzun adını girerek. girerek 4B’li olarak bugün emekli olsam ne kadar maaş alırım öğrenebilirsiniz.SKG’ya ait olan 4C aylık hesaplama alanına tıklayıp TC Kimlik No, Doğum Tarihi, Cinsiyet, Hizmet başlayış & bitiş tarihi ve hizmet türünüzü seçerek 4B Bugün emekli olsa ne kadar maaş alır öğrenebilirsiniz.
BUGÜN EMEKLİ OLSAM NE KADAR MAAŞ ALIRIM?

Emeklilik maaşı neye göre hesaplanır?

Emeklilik maaşı hesaplanırken emekli olacağınız yıldan bir yıl öncesindeki değerler baz alınır. Yıllık ortalama kazancınız hesaplanırken son 10 yılın kazancı değerlendirilir. 10 Yıllık kazancı 10’a bölerek yıllık ortalama kazancı bulunur. Bu hesaplamadan sonra çıkan değer, gösterge tablosu ile karşılaştırılır ve en yakın değer, gösterge olarak kabul edilir. 

Emekli maaşı hesaplanırken son kaç yıl dikkate alınıyor?

Emekli maaşı hesaplanırken son 10 yılın kazancı değerlendirilir ve yıllık kazanç hesaplandıktan sonra en yakın değer ele alınır.

Asgari ücretten emekli olan bir kişi ne kadar maaş alır?

Asgari ücretten emekli olan bir kişi emekli olduğu dönemin asgari ücreti kadar emekli maaşı alır.

Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır?

4A Emekli maaşı Hesaplama, 4B Emekli Maaşı Hesaplama, 4C Emekli Maaşı Hesaplama hangisi sizi kapsıyorsa ilgili sayfalara tıklayarak emekli maaşınızı kolayca hesaplayabilirsiniz.

Dilerseniz Elektrikli Scooter Nasıl Şarj Edilir ve Buruna Sarımsak Koymak Ne İşe Yarar? içeriklerimizi de okuyarak farklı konularda bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu yazımızda bugün emekli olsam ne kadar maaş alırım sorusunun cevabını verdik. İlerleyen yazılarımızda görüşmek dileğiyle.

5/5 - (1 vote)

Performans pazarlama alanında hizmet veren Tugaycan, Aferin.NET'i SEO uyumlu içerekler oluşturarak hem faydalı içerikler oluşturmak hem de trafik çekmek amacıyla kurdu.

Tugaycan aslan

Yorum yapın