Çiğ Köfte Kalorisi Kaçtır? Kilo Aldırır mı?

Etsiz Çiğ Köfte Kalorisi Kilo Yapar mı, Diyette Tek Dürüm İle Yenir mi?

Çiğ köfte kalori bakımından çok yüksek bir değere sahip değildir. Aşağıda inceleyelim, ayrıca lavaş dürüm ve çiğ köfte kilo aldırır mı detaylara bakalım;

çiğ köfte kalorisi

Porsiyon Etsiz Çiğ Köfte Dürüm Kaç Kalori: 1 porsiyon dürüm olarak 4 köfteli çiğ köftenin kalorisi 280 Kcal. dır.

1 Adet Çiğ Köfte Kalorisi: Tane olarak çiğ köfte içinde 60-65 kalori değeri var.

100 Gram Çiğ Köftenin Besin Değerleri 

  • Protein : 8,2 gr.
  • Karbonhidrat: 34,3 gr.
  • Yağ: 4,8 gr.
  • Enerji: 228,7 Kcal.

Geçtiğimiz yıllarda çok rağbet görmeye başlayan ve günümüzde çoğunluğun severek tükettiği çiğ köftenin akılları kurcalayan en önemli konusu besin değeri ve kalori miktarı. Çiğ köfte kaç kalori sorusunun cevabı yediğiniz çiğ köftenin çeşidine göre değişmektedir. İçinde gerçek et bulunan çiğ köfte, içerdiği hayvansal yağlar ve proteinler sebebiyle etsiz çiğ köftenin kalori oranı ile kıyaslandığında daha kalorilidir.

Standart boyutlardaki bir adet etsiz çiğ köfte 60 ile 65 arasında değişen bir kalori miktarına sahiptir. Yani 10 adet çiğ köfte yediğiniz zaman ortalama olarak 600 kalori almış olursunuz. Eğer çiğ köfteyi çok seviyorsanız ama kalorisinden ve kilo almaktan korkuyorsanız yanında servis edilen lavaş gibi ekstra karbonhidratları yemeden, çiğ köfteyi bol marul, taze nane, ve ayran eşliğinde tüketirseniz daha sağlıklı bir besin haline getirmiş olursunuz.

Evinizde etsiz çiğ köfte yapıyorsanız, iç malzemesinde salçasını az, baharatını bol tutarak kalorisini daha da düşürebilirsiniz. Ayrıca içinde bulunan bulgur, fazlasıyla lif ve kaliteli karbonhidratlar içerdiği için etsiz çiğ köfte tüketimi diyetisyenler tarafından da önerilmektedir. Dikkat edilmesi gereken tek şey, çiğ köftenin içinde bulunan bulgur belirli bir süre sonra şişkinlik yapmaktadır. İçindeki bulgur şiştikten sonra tüketilen çiğ köfte bazı sindirim sorunlarına yol açabilmektedir. Bu sebeple çiğ köfteyi hazırlandıktan sonra en kısa sürede tüketmeniz gerekmektedir. Bahsettiğimiz detaylara dikkat edilerek hazırlanan ve tüketilen çiğ köfte kalorisi minimuma indirilmiş sağlıklı bir besin haline gelmektedir.

Diyet Yaparken Çiğ Köfte Kilo Aldırır mı, Yoksa Verdirir mi?

Çiğ köfteyi uygun porsiyonda ve sayıda tükettiğiniz zaman kilo aldırır mı sorusuna hayır demiştik, neden olmayacağını söylemiştik fakat hem çiğ köfte yiyerek hem de zayıflamak ister misiniz? Çiğ köfteyi her gün bir iki adet olmak üzere düzenli bir şekilde tüketirken aynı zamanda gün içerisinde yediklerinize de dikkat ederseniz kilo vermeniz bile mümkün olabilir. Çiğ köfte içerisinde bulunan isot ve pul biber gibi acı baharatlar metabolizma hızını arttırarak yağ yakımını hızlandırmaktadır. Acı baharatların yanı sıra diğer baharatlar da aynı şekilde enerji veren ve yağ yakan ürünlerdir. Çiğ köfte, bu ürünleri bünyesinde barındırdığı gibi ayrıca bulgur gibi lifli ve bağırsak hareketlerini kolaylaştıran kaliteli bir karbonhidratı da içermektedir. Bu sebeple günlük yaşantınızda yaptığınız diyetin ya da sağlıklı beslenmenin yanı sıra düzenli ve dengeli bir şekilde çiğ köfte ile kilo verdirir etkileri vardır.

çiğ köfte kaç kalori

Çiğ Köfte Diyette Yenir mi, Diyeti Bozar Mı?

İçeriği itibarıyla çiğ köfte çok ağır bir yiyecek değildir. İçine et koyulmadan, etsiz olarak tüketildiği zaman hayvansal yağları da içermediği için kalorisi daha da azalmaktadır. İçindeki diğer malzemelerin de ayrı ayrı olarak vücuda yararları bulunmaktadır. Örneğin bulgur sindirimi kolaylaştırmakta, çeşitli baharatlar ve isot metabolizma hızını arttırır. Bu şekilde düşünüldüğünde günde bir iki adet bol yeşillikle birlikte çiğ köfte yerseniz yaptığınız diyete bir zararı olmamaktadır. Önemli olan nokta, çiğ köftenin yanında servis edilen lavaş ve türevi yiyeceklerden uzak durmanızdır. Dediğimiz gibi kalorisi yok denecek kadar az olan marulu sınırsızca tüketmeniz, bunların yanında limon ve taze nane de kullanmanız sağlığınız açısından daha iyi olacaktır.

Diyet yaparken çiğ köfte tüketmek konusunda bir diğer önemli nokta diyetinizin içeriğidir. Günlük almanız gereken protein ve karbonhidrat miktarına göre yemeniz gereken çiğ köfte sayısını belirlemelisiniz. Etsiz çiğ köfte tercih ediyorsanız içinde neredeyse hiç protein olmadığını hesaba katarak vücudunuza yaklaşık 60 kalorilik bir karbonhidrat aldığınızı düşünebilirsiniz.

Bu Paylaşıma Oy Ver

Performans pazarlama alanında hizmet veren Tugaycan, Aferin.NET'i SEO uyumlu içerekler oluşturarak hem faydalı içerikler oluşturmak hem de trafik çekmek amacıyla kurdu.

Tugaycan aslan

Yorum yapın