Çil Lekeleri İçin Etkili Yöntemler

Çil Nedir?

Çil lekeleri cildin belli bir süre üzerinde güneşe maruz kalınması sonucu ortaya çıkabileceği gibi genetik olarak da oluşabilir. Cildimizde melatoin adlı bir madde yer almaktadır ve çiller, bu maddenin artması ardından da bir bölgede yoğunlaşmasıyla ortaya çıkar. Güneşe maruz kalma sonucu ortaya çıktığından ötürü çoğunlukla yüz, sırt ve boyun bölgelerinde kendini gösterir. Bu çiller yazın artarken aynı zamanda rengi de koyulaşır. Kışın ise tam tersi olarak azalır ve rengi solar.Çil Lekeleri

Çil lekeleri bir hastalık olarak kabul edilmez. Fakat çil aslında bize vücudumuzun vermiş olduğu mesajlardır. Güneş ışınlarına gereğinden fazla maruz kalındığının ve cildin yeteri kadar iyi korunmadığının mesajını iletir. Bazı kişiler bu çillerin iyi göründüğünü düşünse de genel olarak çiller görüntü bakımından rahatsız edici bulunur.

                                        

Çil Lekeleri İçin Tedavi Yolları

  • Limon Suyu: Limon suyu doğaldır ve renk açma konusunda iyi bir maddedir. Limon suyu genellikle saçların renginin açılmasında kullanılır. Saçların yanı sıra çil lekelerinin renginin açılması için de kullanılabilir. Limon suyu güneş tarafından oluşan çillerde pek etkili olmasa da doğal lekelerin giderilmesi gayet iyi bir maddedir. Yapmanız gereken limon suyunu sıkmak ve ardından pamuk yardımıyla batırıp yüzünüze uygulamak. Yaklaşık 10 dakika kadar yüzünüzde durduktan sonra bol su aracılığı ile yıkayınız.
  • Beyazlatıcı Krem: Eczaneler de ve güzellik merkezlerin de rahatlıkla bulabileceğiniz beyazlatıcı kremler ile yüzünüzde ki çil lekelerine bir nebze de olsa kurtulabilir ve istediğiniz görünüme bir adım daha yaklaşabilirsiniz.
  • Mikrodermabrazyon: Mikrodermabrazyon, cilt lekelerinin tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Bu sistemin çalışma prensibi; basınçlı alüminyum parçacıklarının deriye nüfus edilip daha sonrasında yine basınç yardımıyla geri çekilmesi şeklindedir. Bu yolla cildin yenilenmesi sağlanır. Alt tabakada bulunan deri üste çıkartılarak lekelerden kurtulmaya çalışılır. Tabii ki de bu yönteme başvurmadan önce doktorunuza başvurmayı ihmal etmemelisiniz.
  • Lazer Tedavisi: Lazer tedavisi ile lekelerin büyük bir çoğunluğundan kurtulabileceğiniz gibi tamamen de ortadan kalkması mümkün olabilir. Lazer sonrası o kısımda meydana gelen kızarlık, morarma gibi belirtiler olası şeylerdir. Ancak lazerin uzun süreçte ki vücuda etkileri konusunda hala karşılıklı münakaşalar sürmektedir. Renklerin koyuluklarına bakılarak seans süresine ve adedine karar verilir.
  • Güneşten Korunun: Güneşten korunmaya özen gösterin. Aksi takdirde görünümünden hoşlanmadığınız çillerinizde artma meydana gelebilir. Bu nedenle güneş kremi kullanmaya özen gösterin.

Yorum yapın