Cilde İyi Gelen Besinler ve Yiyecekler

Cilde Hangi Doğal Besinler, Yiyecekler İyi Gelir?

İnsanın en önemli estetiği, görünen kısmıdır cilt. Malum cildin sağlıklı ve parlak görünmesi de, insan için en önemli aksesuardır. Sağlıklı bir vücut ve yüz için, cilde iyi gelen yiyecekler tüketilmesi kadar, bu yiyeceklerin hormonsuz ve doğal bir üretimin neticesinde sofranıza geliyor olması da önem arz etmektedir. Zira ciltte görülecek yaşlılık etkileri, kişiyi psikolojik bazı olumsuzluklara da sürüklemektedir. Hatta yapılan araştırmalar, kadınlarda erken yaşta yaşlılık etkilerinin görülmesi, psikolojik çöküntülere bile neden olabilmektedir. Cilde iyi gelen besinler başta cilt kanseri, ciltte kuruluk ve matlık oluşumu gibi birçok olumsuzluğu yok ettiği gibi, cildi yumuşatıcı, sağlıklı parlak bir görünüm kazandıran ve bazı cilt lekelerinin de yok olmasına neden olan faydaları vardır. Çünkü aşağıda vereceğimiz cilde faydalı besinler, sağlıklı bir cilt için gereksinim duyulan tüm doğal vitamin ve mineralleri kaliteli bir şekilde karşılamaktadırlar.

doğal yolla yüz beyazlatma

Cilt Sağlığına İyi Gelen Yiyecekler, Hangi Besinler İyi Gelir?

  • Yumurta cilde iyi gelir

 İçeriğindeki zengin, kaliteli protein ve amino asit, dokuları yenileyici etkiye sahiptir. Sağlıklı bir vücudun, en doğal ve kaliteli protein kaynakları arasındadır. Aynı zamanda yoğun bir A vitamini deposu olan yumurta, cilt kanseri ve cilt lekeleri için doğal tedavi etkisine sahiptir. Cilt hücrelerinin sağlıklı ve hızlı şekilde yenilenmesini ve güçlenmesini sağlayan yumurta, cilde iyi gelen yiyecekler arasındadır.

  • Sağlıklı bir cilt için bol yaban mersini tüketin

Cildin canlı görünmesi ve sağlıklı kalabilmesi için en önemli vitaminlerden birisinin C vitamini olduğu herkesçe bilinmektedir. C vitaminini kaliteli bir şekilde elde edebileceğiniz yiyeceklerden birisi ise, Yaban mersini bitkisidir. Kolajen üretiminde önemli bir yere sahip olan C vitamini, cilt iltihaplarına karşıda iyi gelir. Yaban mersini haricinde turuncgiller, ahududu, böğürtlen ve çilekte de bol miktarda C vitamini bulunur.

  • Portakal Vazgeçilmeziniz Olsun

Portakal etkili bir C vitamini deposu olup, cildin yapılanmasında önemli bir rol oynar. Sigaranın cilt üzerindeki yaşlandırıcı etkisini azaltır, kuruluğa ve kırışıklık oluşumunu geciktirir. Aynı zamanda ince lif kaynağı olan Portakal, kış aylarının cilt üzerindeki etkilerini azaltmak içinde önemli bir meyvedir.  C vitamini ve lif açısından  zengin olan cilde iyi gelen besinler arasında; brokoli, kivi, mandalina, Brüksel lahanası ve yeşil yapraklı sebzeleri de sayabiliriz.

  • Yeşil yapraklı sebzelerin faydalarından yararlanın

Kaliteli C vitamini kaynağı olmalarının yanı sıra, cilt ve vücut sağlığı için önemli olan demir kaynaklarıdır. Demir eksikliğinin en büyük etkilerinden birisi olan anemi neticesinde, kandaki oksijen miktarı oldukça düşmektedir. Kandaki oksijen miktarının az olması, tüm organları etkilediği gibi cildin genel yapısını da önemli ölçüde etkilemektedir.

  • Badem ve Ceviz Tüketin

 Toksinlerin olumsuz etkilerini önlemek için bu iki besin bire birdir. Ceviz ve Badem aynı zamanda, oldukça kaliteli ve zengin birer protein kaynaklarıdır.  İçeriklerinde bulunan yağ asitleri ile, sağlıklı cilt hücresi döngüsünün tamamlanmasında önemli rolleri vardır. Bademde bulunan E vitamininin, cilt sıklaşmasına yardımcı olması, yaşlılık etkilerini azaltmaktadır. Badem ve ceviz, cilde iyi gelen yiyecekler arasında önemli yer tutmaktadırlar.  Cilt bakımı için mutlaka sık sık tüketmenizi tavsiye ederiz.

  • Cilt için Mutlaka Balık

Hafızayı kuvvetlendirici özelliği de bulunan balık, cilt için iyi gelen harika bir besinler arasındadır.  Özellikle yağlı balıklarda bulunan Omega 3, ciltte meydana gelen alerjik etkilerin giderilmesinde, sivilceleri yok etmede ve cildi gerginleştirerek yaşlılığın etkilerini azaltmada, renk dengesini düzene sokmak için oldukça etkilidir. Sık sık balık tüketilmesi, cildi gençleştirdiği gibi, hafızayı da güçlendirmektedir.

  • Havuç ile Kışın Etkilerini Azaltın

Göz sağlığı kadar cilt sağlığı ve doğal cilt bakımı için kullanılan,  oldukça derece önemli besin kaynakları arasındadır.  Kış aylarında tahriş olan ve kuruyan cilt problemlerini canlandırmak adına, cildin kış bakımı için doğal ve yararlı bir besin öğesidir.  İçeriğinde bulunan bazı minerallerin doğal “retinol” etkisi vardır. “Retinol” cilt bakımını tamamlayıcı özelliğe sahip olup, neredeyse tüm kozmetik ürünlerinin içeriğinde de yer almaktadır.

  • Antioksidan İçin Domates

 Harika bir  antioksidan kaynağı olan kırmızı cevher, ciltteki kırışıklıkları yok edici, cildi gençleştirici ve güneş ışınlarından muhafaza edici özelliklere sahiptir. Türk yemeklerimizin vazgeçilmezi olan bu sebzenin doğal olanını, normalinden daha fazla tüketmemiz hem vücut genel sağlığı, hem de cilt sağlığı açısından önemlidir.

  • Yeterli Miktarda Su Tüketin

 İnsan hayatı ve sağlığı için  olmazlardan birisi  olan su, doğal ve gerekli kalite de aynı zamanda yeterli miktarda tüketilmelidir. Vücudun su ihtiyacı çay, kahve, kola ve her ne kadar meyve suyu gibi sulu yiyecek ve içeceklerden değil, direk olarak en doğal haliyle sudan karşılanmalıdır. Toksitlerin etkili biçimde vücuttan atılabilmesi, ter yolu ile gözeneklerin doğal yapılarını koruyabilmeleri için su, hayati öneme sahiptir. Sağlıklı her insan günde ortalama 2 buçuk 3 Litre su tüketmelidir.  Şayet vücudun su ihtiyacını arttıran egzersiz, sıcak havada yoğun tempoda çalışma gibi aktiviteler içerisindeyseniz bu miktarı biraz daha arttırmak mümkündür. Fakat 4 litrenin üzerine çıkmayın. Su cilde canlılık veren en doğal besin kaynağıdır. Mevsim şartları ne olursa olsun, normal sıcaklıkta tüketilmeli ve kesinlikle çok soğuk içilmemelidir.

Yorum yapın