Cilde İyi Gelen Bitkisel Çaylar

Cilde İyi Gelen Bitkiler ve Faydalı Çaylar

Cilt kırışıklıkları, akneler, sivilceler ve daha nicesi ile başınız dertte mi? O halde sağlık kütüphanesi olarak sunduğumuz eşsiz yazı dizilerinden yararlanarak, tüm bu olumsuzlukları hafifletebilir veya tamamen ortadan kaldırabilirsiniz. Bu yazımızın devamında, “Cilde iyi gelen bitkisel çaylar” hakkında bilgiler bulacaksınız.

cilde iyi gelen bitkisel çaylar

İşte Cilt Güzelliğine Faydalı Bitkisel Çay İsimleri;

  • Nane Çayı: Vücudun toksinlerden arınması için önemli faydaları bulunan nane çayı, aynı zamanda ciltteki çatlakların giderilmesinde ve tahriş olan cildin yenilenmesinde son derece faydalıdır.  Vücut ısısını arttırarak terlemeye de yardımcı olması sayesinde, gözeneklerin açılmasına etki ederek siyah cilt lekeleri içinde etkilidir.
  • Zencefil Bitki Çayı: Cilt bakımında kısım kısım kullanılan zencefil, çay olarak tüketildiğinde de cilt için yararlıdır. Cilde iyi gelen çaylar arasında yer alan zencefil çayı, cildin nem oranını dengelemekte yardımcı olacağı gibi, basit cilt lekeleri içinde etkili faydalar sağlamaktadır. Hazırlanan zencefil çayının içerisine, birkaç damla limon damlatılması daha iyi olacaktır.
  • Papatya Çayı: Hem ruhu sakinleştirici, hem de cilde yararları açısından çok tüketilen, maliyeti az ancak faydası çok bitki çaylarından birisidir. Papatya çayı tahriş olmuş ciltlerde cilt hücrelerinin yenilenmesinde, sivilcelerin yok olmasında etkilidir.
  • Roybos Çay: Kırmızı çay olarak da adlandırılan roybos çayı, adeta C vitamini deposudur. Bu özelliği ile özellikle kış aylarında cilde faydaları oldukça fazladır. Güney Afrika bölgesinde daha fazla ve kaliteli olarak yetişebilen kırmızı çay, antioksidan açısından da olumlu faydalar sunar.  Kışın cildin daha sağlıklı ve parlak görünmesini sağlar. Ancak günde iki bardaktan fazla içilmemesi tavsiye edilmektedir.
  • Melisa Bitki Çayı: Yine kış aylarında cilde faydalı bitkiler arasında olan melisa çayı, cildin yağ ve nem oranını dengeleme açısından ideal faydaları olan bir çaydır. Kuru ya da taze olarak kaynatılıp tüketilebilir. Kaynadıktan sonra içerisine 1 çay kaşığı bal damlatmak, daha etkili sonuçlar verecektir.
  • Kuşburnu Çayı: Kuşburnu cilt için yararlı çaylar kategorisinde bulunan ve cildin tamamı için etkili sonuçları kanıtlanmış bir çaydır. Özellikle çeşitli cilt hastalıkları için, iyi gelen çaylar arasında bilinir.
  • Adaçayı: Kolay hazırlama tarifi ile duymayan bilmeyen yoktur. Ancak herkes karaciğeri temizlemesi, boğaz ağrılarına iyi gelmesi gibi özellikleri ile tanısa da, cilde iyi gelen çaylar arasında olduğunu fazla bilen yoktur. Adaçayı ciltte oluşan pullanmalara, cilt leke ve çatlaklarına karşı iyi geldiği gibi, aynı zamanda detoks etkisi bulunan bitki çayları arasındadır.
  • Yasemin Bitkisel Çay: Kişiye enerji verme özelliği bulunan Yasemin, çay olarak tüketildiğinde cit için son derece yararlı bir bitkidir. Cilt çukurlarının dolgunlaşmasına ve cilde parlak bir görünüm verme konusunda ideal bitki çayları arasındadır.
  • Rezene Çayı: Suyun vücuttan atılmasına yardımcı olmakla birlikte, terin çıkışı esnasında cildi nemlendirme ve yağ oranını dengeleme özelliğine sahiptir.

Cilde faydalı iyi gelen bitki çaylarını sizler için paylaştık. Aferin.Net’te, mutlaka size iyi gelen bir şeyler vardır.

Yorum yapın