Cilt Gençleştirici Maskeler

Kolay Cilt Gençleştirici Maskeler

Cilt gençleştirici maskeler cilt nemini arttırarak cilde daha genç ve sağlıklı form verir.

cilt gençleştirici maskeler

Cilt sarkmasına karşı maske tarifleri

Yaşın ilerlemesi, çevresel etkenler ciltte sarkma ve kırışıklıkların oluşmasına neden olabilir. Orta yaşlardan sonra ortaya çıkan cilt sarkmaları için farklı kozmetik ürünler ya da doğal cilt maskeleri kullanılabilir. Cilt sarkmasına karşı kullanılacak doğal cilt maskeleri evde kolaylıkla hazırlanabilir. Bu maske tariflerine yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Ciltte sarkma neden olur?

Yaş ilerledikçe ciltte var olan kollajen ve elastin liflerinde doğal olarak gevşeme yaşanır. Bu durum cilt sarkmalarına yol açar. Deri altında bulunan yağ tabakası azaldığında yine ciltte sarkmalar oluşur. Yer çekiminin etkisi de ciltte sarkmaların oluşmasına yol açan etkenlerden biridir. Bu etkiyi kalıcı olarak geri çevirmek mümkün değilse de bazı evde hazırlanabilen cilt maskeleri ile bu etkinin belirginliği azaltılabilir ve ciltiçin en önemli ilaç olan suciltte daha fazla tutularak cildin daha dinç, sağlıklı ve genç görünüme kavuşması geçici olsa bile sağlanabilir.

Cilt sıkılaştırıcı maske tarifi
 • 1 şişe gliserin
 • 1 şişe biberiye yağı
 • 5 tane limon suyu
 • Yarım kilo acı kırmızıbiber

Hazırlanışı: Kırmızıbiberler uygun bir tencerenin içine alınır ve üzerini geçecek şekilde su eklenir. Orta harlı ocakta biberler yumuşayıncaya kadar haşlanır. Haşlanan biberlerin üzerine malzemelerin tümü eklenir. Karışım mutfak robotuna alınarak karıştırılır. Elde edilen karışım cam bir kavanozun içine alınarak ağzı sıkıca kapatılır. 3 gün boyunca serin ve karanlık bir ortamda bekletilir. 3 gün sonra hazırlanan maske cilde sürülür ve 20 dakika bekletilip bol ılık suyla yıkanır. Haftada bir defa düzenli uygulandığında cilt sarkmalarına karşı faydalı olur.

cilt maskeleri
Cilt sarkması için maske tarifi
 • 2 çorba kaşığı un
 • 2 çorba kaşığı yoğurt
 • Gül suyu

Hazırlanışı: Un ve yoğurt uygun bir kabın içinde homojen bir şekilde karıştırılır. Katı bir kıvam alan karışıma azar azar gül suyu eklenerek karıştırmaya devam edilir. Karışım krem kıvamında olmalıdır. Elde edilen karışım cilde sürülür ve 20 dakika bekletilir. Bekleme süresi tamamlandıktan sonra bol suyla ciltten arındırılır. Haftada 2 defa düzenli uygulandığında sarkmaları engelleyerek cildi sıkılaştırır.

Gıdı sarkması için maske tarifi
 • 1 tane yumurta beyazı
 • 1 kahve kaşığı doğal sabun
 • 2 çorba kaşığı sumak

Hazırlanışı: Sabun rendelenerek uygun bir kabın içine alınır. Üzerine sumak ve yumurta beyazı eklenip karıştırılır. Karıştırma işleminde tahta kaşık kullanılması önerilir. Hazırlanan maske kağıt havlunun üzerine dökülerek spatula yardımıyla yayılır. Kağıt havlu temiz bir beze yerleştirilir. Bez gıdı bölgesine koyularak yarım saat kadar bekletilir. Haftada düzenli olarak 3 defa uygulandığında gıdı bölgesinde gözle fark edilir sıkılaşma sağlanır.

Cilt sarkması için doğal maske tarifi
 • 1 çay kaşığı bal
 • Yarım çay bardağı ayva çekirdeği
 • 1 çay bardağı su
 • Kayısı çekirdeği yağı

Hazırlanışı: Ayva çekirdekleri uygun bir tencereye alınarak üzerine bir çay bardağı su eklenir. Çekirdekler yumuşayıncaya kadar 10-15 dakika kaynatılır. Kaynayan çekirdekler ocaktan alınır ve ılıdıktan sonra üzerine bal eklenir. Homojen bir şekilde karıştırılır. Cilt iyice temizlendikten sonra kurulanır. Hazırlanan karışım cilde masaj hareketleriyle sürülür ve yarım saat bekletilir. Bol suyla yıkandıktan sonra cilt kurulanır. Kurulanan cilde avuç içine 2-3 damla kayısı çekirdeği yağı damlatılarak sürülür. Haftada bir defa düzenli uygulanabilir.

Yorum yapın