Cilt Kurdu Doğal Maske İle Nasıl Temizlenir?

Cilt kurdu doğal maske ile nasıl temizlenir, cildi temizleyen doğal maskeler nasıl yapılır gibi soruların cevabına sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Vücutta ve Yüzde Çıkan Cilt Kurdu Nedir, Neden Oluşur ?

cilt kurdu doğal maske ile nasıl temizlenir

Ciltte ve burun üzerinde çıkan siyah noktalar nasıl geçer cilt kurtları nasıl temizlenir, bitkisel ve tıbbi tedavi yöntemlerini yazımızda bulabilirsiniz. Ayrıca cilt kurtlarını geçirmek için Ahmet Maranki tavsiyesi ve doğal sarımsak maskesi tarifi de vardır.

Cilt Kurdu Nedir ?

İnsanların büyük çoğunluğu cilt problemleri ile karşı karşıya kalmaktadır. Cilt kurdu da bu problemler arasında yer almaktadır. Her ne kadar problem olarak tabir edilse de bunların tedavisi mümkün olmaktadır. Cilt kurdu, halk arasında vücutta ve yüzde çıkan cilt lekeleri veya siyah nokta olarak da adlandırılmaktadır.  Bu tür oluşumlara cilt kurdu denir.

Genel olarak yüzde çıkan bu cilt kurtları gelişen teknoloji sayesinde artık ciddi bir sorun olmak çıkarılmıştır. Yapılan araştırmalardan elde edilen sonuçlara göre lazer ile yapılan tedavilerin yüzde seksen beşinde cilt kurtlarına karşı olumlu sonuçlar alınmıştır. Ancak lazer tedavisi uygulamadan önce mutlaka bir cilt uzmanından bilgi almak gerekmektedir. Aksi takdirde istenmeyen ve daha ciddi problemler ortaya çıkabilme ihtimali bulunmaktadır.

Cilt Kurdunun Belirtileri Nelerdir?

Cilt kurdu genel olarak yağlı cilt tipine sahip olan bireylerde ortaya çıkar. Ülkemizde yağlı cilde sahip olan insan sayısı fazla olduğundan dolayı cilt kurdu sıklıkla rastlanan cilt sorunları arasında yer almaktadır. Ciltteki yağ üretiminde artış yaşanması sonucu siyah nokta çıkmasına neden olurBelirtileri arasında özellikle ergenlik döneminde ortaya çıkan hormonsal değişiklikler siyah nokta oluşumunu tetiklemektedir. Bu dönemde yağ bezleri büyümekte ve daha fazla yağ salgılanmaktadır. Dolayısıyla yüz kurdu oluşumunda artış görülmektedir. Oluşan bu cilt kurdunun görünümü değişkenlik göstermektedir. Uçları bazen siyah bazen ise beyaz olmaktadır. Bu durum cilt tipine göre farklılaşmaktadır. Dolayısıyla uygulanacak tedavi yöntemleri de her cilt tipine ayrı olmaktadır.

Cilt Kurdu Neden Olur, sıkılır mı: Cilt kurdunun çoğunlukla oluşum nedeni ergenlikle alakalıdır. Fakat ergenlik sonrası dönemlerde de ortaya çıkar. Cilt kurdunun oluşumu yağ gözeneklerin tıkanması sonucu ortaya çıkar. Ciltte fazla bulunan yağ gözenekleri tıkamakta ve böylece cilt kurdu, siyah nokta oluşmasına neden olur. Floro adı verilen bakteriler tıkanan gözeneklerde enfeksiyona yol açmaktadır.  Bunun sonucunda cilt kurdu oluşur. Genel olarak küçük boyutlarda görülmektedir.

Küçük olan bu cilt kurtları genellikle yüzde çıkarBurun üstünde oluşumu daha fazladır. Ciddi boyutlarda olmayan cilt kurtları sıkılır. Ancak fazla baskı yapmamaya ve bilinçsiz bir şekilde sıkmamaya özen gösterilmelidir. Büyük boyutlarda olan siyah nokta kurtları kesinlikle sıkılmamalı ve uygun tedavi şekli ile tedavi edilmelidir. Kurdun içerisindeki madde fazla olduğundan dolayı yanlış sıkma ile ciltte istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilmektedir.

Tıbbı ve Bitkisel Cilt Kurdu Tedavi Şekilleri Nelerdir?

Tıbbi ve kalıcı çözüm arayan insanlar için lazer tedavisi önerilmektedir.  Ancak bu tedavi şekli uzman olan kişiler tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde ciltte kalıcı yaralar veya izler ortaya çıkabilir. Ciltte görülen kurtlanma probleminden kurtulabilmek için mevcut olan en etkili yöntem lazer tedavisidir. Bu nedenle tedavi için sıklıkla lazer tedavisine başvurulmaktadır. Cilt kurdu için tıbbi tedavilerin yanı sıra bitkisel tedavi yöntemleri de uygulanmaktadır. Öncelikle cilt temizliğine dikkat etmek gerekir. Buna yönelik olarak;

Prof. Dr. Ahmet Maranki önerisi: Yatak nevresimleri sık olacak şekilde değiştirilmelidir. Ciltte gözenek tıkanmalarının meydana gelmemesi amacı ile yüz düzenli bir şekilde yıkanmalıdır.

Cilt Kurdu Ve Siyah Nokta Bitkisel Tedavisi İçin Evde Maske Tarifleri:

cilt kurdu için doğal maske

Cilt kurduna iyi gelen maske için gereken malzemeler; bir tane orta boy kuru soğan, dört diş sarımsak, iki tane havuç, bir çay bardağı sirke ve süttür. Maskeyi hazırlamak için öncelikle havuçlar rendelenmelidir. Daha sonra soğanlar iyice ezilerek havuç ile karıştırılır. Bu karışımın içerisine biraz süt eklenerek hazırlanan kür kaynatılır. Hazırlanan kür bir süzgeç yardımı ile süzülür ve biriken suya sirke koyup karıştırılır. Cilt kurdunun bulunduğu bölgeye hazırlanan karışım sürülür. Günde üç kere sürülmesi tavsiye edilmektedir. Aynı karışım siyah noktaların bulunduğu bölgeye de uygulanmaktadır. Siyah noktaların üzerine sürüldükten sonra yaklaşık beş dakika bekletilmesi gerekmektedir. Daha sonra su ile iyice temizlenmelidir. Cilt kurduna ne iyi gelir dediğimizde bu yöntem iyi gelen yollar arasındadır.

Sarımsak Kür Maskesi: Sarımsak dövülür, üzerine süt ilave edilerek kaynatılır. Süzgeç veya tülbent yardımıyla sözülür. Yatmadan önce küçük bardak içilir. Genital bölgelerde çıkan cilt kurdu için de etkili olan bu maske tarifine ek olarak, genital bölgenizi sulu sirke ile yıkamak iyi gelir.

Siyah Nokta Özellikteki Cilt Kurtları Nasıl Geçer ve İyi Gelen Yöntemler Neler?

Siyah noktalardan kurtulmak için ilk yapılması gereken cildi temiz tutmaktır. Çünkü oluşum nedenine bakıldığında siyah nokta kirli ciltlerde daha fazla görülmektedir. Buna engel olmak adına cilt sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere yıkanmalıdır. Eğer siyah nokta cilt üzerinde yoğun bir şekilde varsa bir cilt uzmanından yardım almak faydalı olmaktadır. Bilinçsiz bir şekilde uygulanan tedavi yöntemleri bazen cilt üzerinde kalıcı izlere neden olabilmektedir. Siyah noktaların temizlenmeye en müsait olduğu zaman duştan çıkılan vakitlerdir. Sıcak su ve buhar etkisi ile gözenekler açılmakta ve çabucak temizlenir. Bu nedenle cildin buharda kalma süresini uzun tutmak siyah noktalardan kurtulmak için faydalı olmaktadır.

Siyah Noktalara Bitkisel Tedavi Maskesi;

Günümüzde alternatif tıp imkânı oldukça gelişmiştir. Hemen hemen tüm problemlere karşı doğal çözüm yolu bulunmaktadır. Siyah noktalar da tedavi getirilen yöntemler arasında yer almaktadır. Siyah nokta tedavisinde en çok etkili olan doğal ürünün limon olduğu bilinmektedir. Bu nedenle doğal maske hazırlanırken limondan yararlanılmaktadır. Saf limonu sürmek cildi yakabileceğinden dolayı yoğurt ile karıştırıp siyah nokta bulunan bölgeye sürmek daha faydalı olmaktadır. Sorunlu bölgeye sürülen bu karışım bir müddet bekletildikten sonra iyice yıkanıp temizlenir. Daha sonra cildi tahriş etmeden yumuşak bir havlu yardımı ile maske uygulanan bölge kurulanmalıdır. Böylelikle cilt hem nemlenir hem temizlenir.

Yorum yapın