Citoles Nedir? Ne İçin Kullanılır? Citoles Yan Etkileri

citoles
citoles

Citoles (Essitalopram) Nedir?

Ana etken maddesi essitalopram olan Citoles, depresyon ve anksiyete tedavisinde kullanılan bir antidepresan ilacıdır. Reçeteli bir ilaç olmakla birlikte, seçici serotonin geri alım inhibitörü grubunda yer alır. Citoles, zihinsel dengenin korunması konusunda önemli bir rol oynar. Zira beyindeki serotonin miktarını artırıcı bir etkiye sahiptir. Tıpkı diğer tüm antidepresanlarda olduğu gibi, bu ilaç da doktor kontrolünde kullanılır. İlacın nasıl ve hangi dozda kullanılacağına yine doktorunuz karar verecektir. 

Essitalopram ya da yaygın adıyla Cipralex ve Citoles, SSRI sınıfı bir antidepresandır. 

Citoles’in yan etkileri kişiden kişiye değişiklik gösterir. Genel olarak görülen yan etkiler ise mide bulantısı, baş ağrısı, ani kilo değişimleri ve iştahta değişiklik görülmesidir. Etken maddesi essitalopram olan bu ilaç; 14, 28, 56 ve 84 film tablet formunda satılır. Her bir tablet 10 mg essitalopram içerir. 

Citoles Muadilleri Nelerdir?

Citoles’in muadilleri şu şekilde sıralanabilir: 

 • Esram
 • Cipralex
 • Eslorex
 • Avertyn
 • Secita Elitrex

Bu muadiller arasında Cipralex, en çok öne çıkan ve ilk sırada kabul edilen muadildir. Zira hem Cipralex hem de Citoles aynı amaçla kullanılabilir. 

Citoles Ne İçin Kullanılır?

Citoles birtakım hastalıkların tedavisi için kullanılan bir ilaçtır. Bu hastalık ve durumlar arasında;

 • Obsesif kompulsif bozukluk (OKB),
 • Majör depresyon,
 • Kaygı bozuklukları,
 • Panik bozukluk,
 • Sosyal anksiyete bozukluğu,
 • Sosyal fobi yer alır. 

Citoles Nasıl Etki Eder?

Bu ilaç, selektif serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI) olarak isimlendirilen ilaç sınıfında yer alır. Nitekim bu ilaç grubunda yer alan diğer ilaçlarla benzer şekilde etki gösterir. Ana etken maddesi olan essitalopram, beyindeki serotonin miktarının artmasını sağlar. Böylece duygu durum dengesinin korunması için de yardımcı olur. 

Geçmişte, essitalopramın depresyon tedavisi konusunda ne kadar etkin olduğunu görebilmek için birtakım çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalar, söz konusu etken maddenin diğer selektif serotonin geri alım inhibitörlerine (SSRI) kıyasla daha etkili olduğunu ortaya koymuştur. Bununla birlikte, uzun süreli kullanım söz konusu olduğunda, essitalopramın depresyonun nüks etmesini engelleyici bir etki sağlayabildiği de görülmüştür.

Serotonin, beyinde doğal bir şekilde üretimi gerçekleşen ve yeterli miktarda salgılandığı takdirde duygular üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Serotonin eksikliği ise psikolojik sorunlara yol açabilir. Citoles, bu eksikliği kapatır ve depresyon belirtilerini yok eder. Citoles kullanan kişiler, depresyon tedavisi için güzel bir adım atabilirler. Zira antidepresanlar depresyon tedavisi için son derece önemlidir. Ancak yine de, kesin depresyon tedavisi için geniş kapsamlı bir tanı ve tedavi süreci geçirmek çok daha sağlıklı olacaktır.

Citoles Nasıl Kullanılır?

Citoles kullanımı için şu hususları dikkate almak önemlidir: 

 • Citoles günde bir defa tok karnına ve bol su ile içilmelidir. İlaç çiğnenmemeli yahut ezilmemelidir. Buna dikkat etmek son derece önemlidir. Yutmakta zorlandığınız takdirde, ilacın çentikli kısmından ilacı ikiye bölebilir ve bu şekilde içebilirsiniz. 
 • İlaç her gün aynı saatte alınmalıdır. İlacın kullanımı bazı kişilerde uykusuzluğa yol açabilir. Bazı kişilerde ise tam tersi etki yapabilir. Dolayısıyla bu etkiyi göz önünde bulundurarak ilaç saatini belirlemeniz, günlük hayatınızın akışı için büyük önem arz etmektedir. 
 • İlaç gereğinden fazla etkili veya yetersiz gelirse, mutlaka doktora danışılmalıdır. Kişi, kendi kafasına göre doz değişimi yapmamalıdır. 
 • Citoles veya Cipralex, doktora danışmadan aniden bırakılmamalıdır. Tedavinin birden kesilmesi olumsuz yan etkilere yol açabilir. 
 • İlaç reçete edilmeden evvel doktorunuzun her konuda bilgilendirilmesi önemlidir. Kullandığınız bitkisel takviyeler dahil, yakın zamana kadar kullandığınız bütün ilaçları doktorunuza bildirmelisiniz.
 • Bu ilaç, doktor kontrolü altında kullanılan bir ilaçtır. Bu nedenle başka kişilerle paylaşmak veya başkalarının önerisi üzerine kullanmak son derece tehlikelidir. 
 • Kötü amaçlı kullanım ihtimallerinin önüne geçmek için ilacın güvenli bir yerde saklanması önerilir.
 • Citoles ilacı, çocuklarda ve reşit olmayan ergenlerin tedavisinde kullanılmamalıdır. 

Citoles Doz Hesabı 

Citoles ilacının doz hesaplaması, pek çok faktöre bağlı olarak değişkenlik gösterir. Hastanın genel sağlık durumu, hastalığın şiddeti, ilacın hangi hastalık için kullanılacağı, hastanın yakın zamana kadar kullandığı ya da kullanmayı sürdürdüğü ilaçlar gibi birçok faktör bu noktada etkilidir. Cipralex’in kullanım dozuna ve tedavinin süresine karar verecek kişi yine doktorunuzdur. 

Genel olarak 18 yaş üstü yetişkin hastalarda depresyon tedavisi için, günlük önerilen doz miktarı 10 mg’dır. Hatta ihtiyaç duyulduğu takdirde bu miktar en fazla 20 mg’a kadar çıkabilir. Panik bozukluk tedavisi için ise başlangıç dozu ilk hafta süresince günde 5 mg’dır. İlerleyen süreçte ise doz miktarı günde 10 mg’a kadar çıkar. Hatta 20 mg’a kadar çıkması da söz konusu olabilir. Son olarak, anksiyete tedavisi için günlük önerilen Citoles doz miktarı ise 10 mg’dır.

Ancak bu doz miktarlarının kesin bir doğruluğu yoktur. Zira bu miktarlar, hastanın genel durumuna ve hastalığın şiddetine bağlı olarak değişebilir. Bunu belirleyecek kişi de yine psikiyatristinizdir. Şayet aldığınız dozun yetersiz veya fazla olduğuna inanıyorsanız, mutlaka doktorunuza bu durumu bildirmelisiniz. Doktorunuza danışmadan, kendi başınıza doz değişimi asla yapmamalısınız. 

Bu ilacın saldırganlık, öfke kontrol problemleri ve intihara eğilim gibi yan etkileri de mevcuttur. Bu nedenle reşit olmayan, yani 18 yaşından küçük hastaların bu ilacı kullanmaları katiyen uygun değildir. Her yaş grubunda, şayet doz aşımı söz konusu olursa, mutlaka doktorun bu konuda bilgilendirilmesi gerekir. Hatta herhangi bir rahatsızlık durumunda, en yakın hastanenin acil servisine gidilmesi gerekebilir. 

Citoles Etkisi Ne Zaman Hissedilir?

Citoles ilacının etkisi, ekseriyetle iki haftalık bir sürenin sonunda kendini hissettirmeye başlar. Düzenli kullanım söz konusu olduğunda ise ilk ayın sonunda tüm etkilerin hissedilmesi mümkündür. Tedavi sürecinin ne kadarlık bir süreyi kapsayacağı da hastanın durumunu yakından takip eden psikiyatrist tarafından belirlenir. Tedavi süreci genel olarak 3 ila 6 ay arasında sürer. Ancak bu süre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Sürecin en sağlıklı şekilde atlatılabilmesi adına, psikiyatristiniz mutlaka durumunuzu ve uygulanan dozu düzenli aralıklarla değerlendirmeye tabi tutmalıdır. 

Kimler Citoles Kullanmamalıdır?

Citoles bazı kişiler için kullanıma uygun bir ilaç değildir. Bu ilacı kullanan bireyler, şayet bazı hastalıklara sahiplerse, çok dikkatli olmalıdırlar. Psikiyatristinizi bu konuda detaylıca bilgilendirmeniz sizin için en sağlıklısı olacaktır. İlacın doz ayarlaması da yine doktor kontrolünde yapılmalıdır.

‘’Citoles kimler için uygun değildir?’’ sorusuna yanıt olarak şu kişiler örnek verilebilir: 

 • Epilepsi hastaları
 • Diyabet hastaları (Şeker hastaları)
 • Sodyum seviyesi düşüklüğü yaşayanlar
 • Koroner kalp hastaları
 • Kanama eğilimi olanlar
 • Karaciğer ya da böbrek hastalıklarından muzdarip olanlar
 • Halihazırda elektroşok tedavisi alanlar

Citoles Hangi İlaçlarla Kullanılmaz?

Bazı ilaçlarla birlikte kullanıldığında, Citoles’in etkileri de azalabilir. Ayrıca bu ilaçlardan ötürü, yan etkiler de daha şiddetli biçimde görülebilir. Bu sebeple Citoles kullanan kişilerin, farklı bir ilaç kullanacakları zaman, bu durumu mutlaka doktora bildirmeleri şarttır. 

Citoles ile birlikte kullanılmaması gereken ilaçlar ise şu şekildedir: 

Migren İlaçları: Migren ilaçlarından bazıları, sahip oldukları etken madde konusunda sıkıntı doğurabilir. Şöyle ki, belli başlı migren ilaçlarının etken maddeleri essitaloprama benzer etki gösterir. Dolayısıyla Citoles ile birlikte kullanıldığı takdirde, yan etkilerin şiddetinin artmasına sebep olur.

Kan İncelticiler: Temel etken maddesi olan essitalopram, kan inceltici bir niteliğe sahiptir. Bu nedenle kan inceltici ilaçlar ile birlikte Cipralex veya Citoles kullanımı kanama riskini artırabilir. 

Diüretikler: Ana etken maddesi olarak öne çıkan essitalopram, idrar söktürücü etkisi gösteren ilaçlar gibi sodyum seviyesinin düşmesine yol açabilir. Dolayısıyla iki ilacın birlikte kullanılmasıyla sodyum eksikliği meydana gelebilir.

Psikiyatrik ilaçlar: Genel olarak diğer psikiyatrik ilaçlar ile birlikte kullanıldığında, serotonin sendromu riski artabilir. Hatta yan etkilerin şiddetlenmesi de söz konusu olabilir.

Serotonerjik İlaçlar: Sarı kantaron ve diğer antidepresan ilaçlar ile birlikte kullanılırsa, serotonin sendromuna zemin hazırlayabilir. Serotonin sendromu ise hayati tehlike teşkil eden bir hastalıktır. Dolayısıyla birlikte kullanılmamaları gerekir. Serotonin sendromu, serotonin fazlalığından kaynaklı olarak ortaya çıkar. Bu sendrom erken tanı ile tedavi edilmediği takdirde, ölümle dahi sonuçlanabilecek komplikasyonlara sebep olabilmektedir. 

Serotonin sendromunun en sık görülen sebebi ise eş zamanlı olarak iki farklı antidepresan veya serotonin takviyesi kullanmaktır. Bu sendromun ilk belirtileri, ilaç kullanımının ortalama 6 saat sonrasında baş gösterebilir. Belirtiler ise genel olarak; zihinsel karmaşa, titreme, ishal, baş ağrısı ve nöbetler olarak sıralanabilir.  

Citoles Yan Etkileri Nelerdir?

Her ilaçta olduğu gibi, Citoles kullanımında da bazı yan etkilerin görülme riski mevcuttur. Fakat bu ilacın faydalarının yanında yan etkileri bir hayli az kalabilmektedir. Bununla birlikte, her hastada yan etki görülecek diye bir kaide yoktur. 

Yan etkilerin birçoğu, birkaç haftalık kullanım sonrasında geçer. Ancak bazı durumlarda yan etkilerin etkisi de artabilir. Bu durumda vakit kaybetmeden doktorunuzun bilgilendirilmesi gerekir. Doktora danışmadan, kendi başınıza alacağınız kararlarla ilacı asla kesmemelisiniz. Bu durum, tedavinin sürekliliği açısından son derece önemlidir. 

Citoles’in yan etkileri ise şu şekilde sıralanabilir: 

 • İstemsiz kilo artışı
 • Baş ağrısı
 • İştahın azalması veya artması
 • Endişeli ruh hali
 • Mide bulantısı
 • Huzursuzluk
 • Kadınlarda orgazm olamama
 • Ereksiyon problemleri
 • Cinsel isteksizlik
 • Uyku problemleri
 • Titreme
 • Sinüzit
 • Yorgunluk ve halsizlik
 • Sindirim sistemi sorunları
 • Aşırı terleme
 • Eklem ağrıları
 • Ağız kuruluğu

Hamilelikte Citoles Kullanılabilir mi?

Hamileler veya hamile kalma planları yapan kişiler, Citoles kullanımı öncesinde mutlaka doktora danışmalıdır. Zira özellikle gebelik döneminin son 3 ayında Cipralex veya Citoles kullanımı, bebeklerde çeşitli yan etkilere sebebiyet verebilir. Bu nedenle de hamilelikte pek tavsiye edilmez. 

Emzirirken Citoles Kullanılabilir mi?

Citoles’in ana etken maddesi olan essitalopram, az da olsa anne sütüne geçmesiyle bilinir. Dolayısıyla emzirme döneminde Citoles kullanımı pek tavsiye edilmez. Zira bebeğin sağlığı için olumsuz sonuçlara yol açabilmektedir. Lakin yine de bu konuda en doğru kararı doktorunuz verecektir. Böyle bir durumda doktorunuza mutlaka danışınız. 

Citoles Kullanırken Hamile Kalınırsa Ne Yapılmalı?

Citoles kullandığınız esnada hamile kalırsanız, yan etkilerden sakınmak adına ilacı birden bırakmanız doğru olmaz. Uzman bir psikiyatristten bu konuda destek almalısınız. Uzman psikiyatristler sizi bu konuda yeterince bilgilendirecektir. 

Citoles Bağımlılık Yapar mı?

Citoles, normal şartlar altında bağımlılık yapan bir ilaç değildir. Ancak yine de Citoles’in aniden bırakılması olumsuz etkilere yol açabilir. Fakat bunların, antidepresan kullanımının doğal seyri olarak görülmesi gerektiği unutulmamalıdır. 

Citoles Nasıl Bırakılır?

Tıpkı diğer antidepresanlarda olduğu gibi, Citoles de doktor kontrolünde bırakılmalıdır. İlacı bırakma süreci aşamalı olmalıdır. İlacı birden bırakmak, bazı şiddetli yan etkilere sebep olabilir. Hatta yoksunluk sendromu da baş gösterebilir.

Bu yazımızda sizlere Citoles hakkında tüm soru işaretlerine cevap verdik. Dilerseniz sitemizde bulunan Paxil (Paroksetin) Nedir? , Lyrica (Pregabalin) Nedir?, Bipolar Bozukluk Neden Olur? ve Gerica Nedir? yazılarımızı okuyup bilgi sahibi olabilir aynı zamanda Vajinal Fitil Nedir?, Bira Alkol Oranı ve İskambil Falı Anlamları yazılarımızı da okuyabilirsiniz. İlerleyen yazılarımızda görüşmek üzere.

Bu posta oy ver!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Tugaycan

Tugaycan

Tugaycan, Aferin.NET'i 2022 yılının haziran ayında yıllardır biriktirdiği SEO tecrübesiyle birlikte kullanıcıların aradığı sorulara cevap vermek için kurdu. Normalde bir ajansta PPC Technical Lead olarak çalışan Tugaycan, bu işi hobi amaçlı yürütüyor.

Yorum yapın