Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş ağrısına ne iyi gelir? Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş ağrısı çekenler bilirler. Ağrı başına çivi çakılması, zonklama gibi tasvirlerle tarif edilir. Vücutta kapladığı yer düşünüldüğünde böyle minicik bir parçanın hayatı nasıl da zehir zemberek bir hale getirdiği aslında şaşırtıcıdır. Diş ağrısı desibeli, böbrek taşı ağrısından sonra ikinci ağır ağrı darbesidir. Belki de tek yararı ağrı geçtikten sonra ‘yaşam ne güzelmiş’ dedirtmesidir.Diş Ağrısına Ne İyi Gelir

Eğer dişiniz ağrıyor, ağrıdan uyuyamıyor, çalışamıyor, düşünemiyor, yemek yiyemiyor ve diş ağrısına ne iyi gelir? diş ağrısı nasıl geçer? diye merak ediyorsanız sorunun kökten çözümü için öncelikle bir diş doktoruna görünmenizi öneririz. Ama o an doktora gidemiyor ve diş ağrısına iyi gelen şeylerle ilgili pratik öneriler araştırıyorsanız size tecrübelerle test edilmiş ve evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz basit teknikler anlatacağız.

Diş ağrısına neler sebep olur?

 • Dişteki çürükler ve diş apseleri
 • Diş minesindeki aşınmalar
 • Darbelerle dişlerde oluşan kırıklar
 • Diş eti hastalıkları
 • Yirmilik dişler

Sinüzit gibi üşütmeden kaynaklanan iltihaplı hastalıklar diş ağrısına sebep olurlar.

Eğer dişiniz soğuktan etkileniyor ve sızlamayla karışık bir ağrı yapıyorsa bu var olan çürüğünüzün ilerlediği anlamında verilen bir sinyaldir. Eğer dişiniz sıcaktan etkileniyor ve alt damak üst damağa değdiğinde ağrınız daha da artıyorsa bu da iltihabi (pulpitis) bir durumun olduğunu işaret eder ki, çözüm genellikle kanal tedavisi olacaktır.

Bu tip ağrılarda evde uygulayacağınız teknikler diş doktoruna görünmeniz için sadece zaman kazandıracaktır. Diş ağrısına evde uygulayabileceğiniz doğal çareler hamileler ve çocuklar da dahil sağlık açısından zarar teşkil etmezler. Fakat ağrı kesici etkisi olan ilaçları ezip ağrıyan dişe koymak başta diş eti olmak üzere zarar verici etki gösterebilir.

İşte diş ağrısına ne iyi gelir sorunuza cevap evde uygulayacağınız tedavi önerileri;

 • Diş ağrısına evde uygulayabileceğiniz doğal çarelerden ilki, ağrıyan dişinizin olduğu bölgede daha yoğun olacak şekilde dişlerinizi fırçalayıp ağzınızı temizlemeniz.

Bu temizlik ağız florasındaki bakterilerin dişinize yapışmasını engelleyecek ve asitleri minimuma indirecektir. Ağız temizliği için bir su bardağı ılık suya 1 çay kaşığı tuz ekleyerek eriyene kadar karıştırın. Bu karışımla günde en az iki kez ağzınıza yapacağınız gargara ağrınızın azalmasını sağlayacaktır. Dilerseniz bu işlemi sirkeli suyla da yapabilirsiniz. Gargara diş etleri ve diş çürüklerinde dezenfektan etkisi yapacaktır.

 • Karanfil yağıyla ağrıyan dişinize masaj yapın.

diş ağrısı

Karanfil yağında Eugenol denilen bakteriyi öldürmeye yarayan güçlü bir madde bulunur. Bu madde aynı zamanda piyasadaki diş macunlarında da mevcuttur. Yüzyıllardır enfeksiyon tedavilerinde kullanılan kuru karanfil ve karanfil yağının antiviral, anestezik ve antiseptik özellikleri de vardır.

Evde diş ağrısına ne iyi gelir diyorsanız, ağrıyan dişin olduğu bölüme veya dişinizde oyuk varsa oyuğun içine karanfil yağına bulanmış pamukla masaj uygulayabilir, pamuğu bir süre bekleterek ağrıya anestezi etkisi yaratabilirsiniz. Bu işlem karanfil tohumuyla da yapılabilmektedir. Dikkat etmeniz gereken husus yağı fazla sürüp diş etinize zarar vermemektir.

 • Diş ağrısına iyi gelen bitkilerden zerdeçalı evinizde mutlaka bulundurun.

Eğer evde diş ağrısına ne iyi gelir sorunuza başka başka çözümler de önerin diyorsanız baharat dolabınızda zerdeçal var mı kontrol edin. Zerdeçal antiseptik, anti-enflamatuar ve antibiyotik özelliklere sahip bir bitkidir ve ağızdaki enfeksiyonun ilerlemesini engeller. Diş ağrılarınızda zerdeçalı 3 şekilde uygulayabilirsiniz.

 1. 1 çay kaşığı zerdeçalı su ile karıştırıp küçük bir hamur haline getirip, ağrıyan dişinizin üzerinde yarım saat kadar bekletiniz. Sonrasında ılık suyla gargara yaparak rahatladığınızı hissedeceksiniz.
 2. Zerdeçalla diş ağrısını hafifletme tekniklerinden biri de yine 1 çay kaşığı zerdeçalı ve yarım çay kaşığı tuzu bir bardak suyla karıştırıp günde en az iki kez ağzınıza gargara yapmanız.
 3. Bir diğer seçenek ise 1 tatlı kaşığı zerdeçalı, 3 damla zeytinyağıyla karıştırıp ağrıyan diş üzerinde yaklaşık 15 dakika bekletmeniz. Günde en az iki kez bu işlemi denemelisiniz. Sonrasında ağzınızı ılık su ile çalkalayın.

Sarımsağın sağlık açısından bir çok yararının olduğunu biliriz ama çiğnendiğinde veya biraz tuzla ezilip diş ağrısına iyi geldiğini ve ağrıyan dişin üzerine konulduğunda diş ağrınızın 15-20 dakikada geçeceğini biliyor muydunuz? Sarımsağın etken maddesi Allicin’e kansersavar dendiği gibi aynı zamanda güçlü bir ağrı kesicidir. Allicin aynı zamanda sarımsağa keskin kokusunu veren maddedir. Ağrıyan dişe etkisini artırmak için karanfil yağıyla da karıştırabilirsiniz. Diş ağrısına ne iyi gelir ağzınızın kokmasını göze alırsanız sarmısak oldukça iyi gelir. :-))

 • Soğan aynı zamanda doğal bir ağrı kesicidir.

Antiseptik ve antimikrobiyal özelliklere sahip soğanı yemeklerinizde bol kullandığınızda sadece lezzet değil, sağlık da kazanırsınız. Ağrıyan dişinizle bir parça soğan çiğnediğinizde ya da soğanı üzerine yerleştirip 10-20 dakika beklettiğinizde ağrınızın hafiflediğini hissedeceksiniz. Soğanın, ağız içi enfeksiyonlarınızda mikrop öldüren ve rahatlatan bir etkisi vardır.

 • Diş ağrısına evde uygulayabileceğiniz doğal çarelerden biri de kırmızı pul biber veya karabiberdir.

Biberlerin acı olmasına sebep içindeki kapsaisin maddesidir. Kapsaisin beyne acı mesajı gönderen P maddesini zayıflatır. Ağrıyan dişe pul biber, tuz ve birkaç damla su ekleyerek yapacağınız karşımı sürdüğünüzde ağrınızın azalmasında etkili olacaktır.

 • Limon suyuyla diş etlerinize masaj yapın.

Bir tutam tuz ve ince rendeyle rendelenmiş limon kabuğunu karıştırıp ağrıyan dişinize masaj yaptığınızda alkol etkisiyle ağrınız hafifleyecektir. Sıkılmış limon suyuyla ağzınızı çalkaladığınızda da etkisini göreceksiniz.

 • Evde diş ağrısına ne iyi gelir diyenlere her evin mutfağında bulunan doğal çareleri sayıp buzu da ihmal etmeyelim.

Ağrıyan dişin olduğu yanağa buz koyup elle hafif bastırarak bölgesel bir uyuşma sağlamış olursunuz. Özellikle de ağrı eşiğinin düşük olduğu gece vakitlerinde ağrıyan ve doktora ulaşımı zor olan ağrızedeler için rahatlatıcı olan bu teknikleri denedikten sonra mutlaka doktora gidiniz.

Bu Paylaşıma Oy Ver

Performans pazarlama alanında hizmet veren Tugaycan, Aferin.NET'i SEO uyumlu içerekler oluşturarak hem faydalı içerikler oluşturmak hem de trafik çekmek amacıyla kurdu.

Tugaycan aslan

Yorum yapın