Doğal Antibiyotik Nedir? Nasıl Yapılır?

Doğal Antibiyotik Hakkında Her Şey

Vücut için sağlıklı, doğal antibiyotikler sayfanın altında verilmiştir. Doğal Antibiyotik Nedir? Nasıl Yapılır? diye düşünüyorsanız Bu liste bitkiler, meyveler ve besinler grubundan oluşuyor. Antibiyotik yerine geçen ve en fazla özelliği bulunan yiyecekler neler;

Antibiyotik nedir: İnsan vücudu için tehlike barındıran ve bedensel işleyişte olumsuzlukların meydana gelmesine sebebiyet verebilen mikroorganizmaların çoğalmasına engel olabilmek ya da tamamıyla yok etmek amacı ile meydana getirilmiş olan karşıt mikro organizmalardır. Antibiyotik kullanımı genellikle enfeksiyon kaynaklı hastalıkların tedavi sürecinde uygulanır. Tıbbi anlamda bu tür problemler için geliştirilmiş oldukça işlevsel kimyasal kaynaklı ilaçlar bulunmaktadır. Fakat burada göz ardı edilen nokta; vücuda alınan her bir kimyasalın en az; kullanım sebebi olan enfeksiyonlar kadar tehlike barındırmasıdır.

doğal antibiyotik

Günümüzdeki tıp dünyasında tedavi amaçlı kullanılan en bilinen antibiyotik çeşitleri florokinolonpenisilinvankomisin‘dir.

Antibiyotikler 2 çeşit olarak adlandırılır: Biyosidal (mikroorganizma yok eder) ve biyostatik (mikroorganizmanın gelişmesini ve fazlalaşmasını önler)

Kimyasal Antibiyotiklerin Zararları;

 • Bağırsak florasında deformasyon meydana getirirler.
 • Kolesterol üzerinde oksitlenme meydana getirerek, yapısında bozulmalara sebebiyet verirler.
 • Hücrelerin yeterli ölçüde besin elde etmesine engel olurlar.
 • Damar dokularının yağlanmasına sebep olurlar.
 • Böbreklerin iflasına neden olurlar.

Yetişkin ve Çocuklar İçin Doğal Antibiyotikler İle Beslenmeye Yönelme Süreci

Yukarıda belirtilmekte olan maddeler kimyasal antibiyotiklerin zararının tamamı ile karşılaştırıldığında buz dağının yalnızca görünen kısmı. Evet, doktorunuzun vermiş olduğu antibiyotik üst solunum yolu enfeksiyonunuz için etkili bir çözüm olabilir, peki ya bu gibi ilaçların aşırı kullanımı sonucunda ileride karşılaşabileceğiniz böbrek yetmezliği?

Kimyasal antibiyotiklerin yoğun kullanımına ilişkin ortaya atılan teoriler; insanların kısmi boyutlarda dahi olsa da bilinç kazanmasına yol açmış ve pek rahatsızlığı tedavi süreci için doğal besin kaynaklarının sunmakta olduğu çözüm alternatiflerine yönelmesini sağlamıştır. Elbette tabiat tarafından bize sunulan antibiyotikler de mevcut. Kolayca ulaşabileceğiniz bu besinler vücudunuzun bir bölgesini onarırken diğer tarafta yıkım meydana getirmeyecek, aksine rahatsızlığın çözüme kavuşturulmasını sağlarken aynı zamanda bağışıklık sisteminizin de güçlenmesine sebep olacaktır.

Sağlıklı Doğal Antibiyotik Bitkiler ve Etkisi Olan Yiyecekler Listesi

 • Soğan: & Sarımsak: Doğal antioksidan ve antibiyotik olarak karşımıza ilk çıkan bitkisel besinler şüphesiz ki benzer içerikleri ise soğan ve sarımsak olacaktır. Soğan ve sarımsak ikilisinde yer almakta olan sulfosid; pek çok kimyasal ilacın dahi ulaşım gösteremeyeceği derecede antibiyotiksel etki meydana getiriyor. Ayrıca yetişkin veya çocuk demeden tüketebilirsiniz.
 • Bal: İçermekte olduğu antimikrobiyal enzimi ile hidrojen peroksitin serbest kalmasını sağlar. Bu sayede vücut yapısı içerinde tehlike arz etmekte olan bakterilerin büyüme göstermesine engel olur. Böylelikle doğal antibiyotik içeren besinler arasındadır.
 • Lahana Turşusu: Pastörize işleminden geçirilmemiş olan lahana turşusu; probiyotik içeriği sebebiyle mikroorganizmaların manipüle edilim süreci içerisinde oldukça etkin düzeyde faaliyet sağlar.
 • Kabuklu Badem: İçeriğinde yer almakta olan Amigdalin maddesi bademi üçlü bir bağışıklık güçlendirici ve etkili bir doğal antibiyotik yapıyor. Fakat mümkün olduğunca marketlerde satılan paketlenmiş olanlarından uzak durun. Kabuklu olanları lezzet artıcı maddelerin takviyesini daha minimal kılacaktır.
 • Havuç: Doğal antibiyotik etkisinin yanı sıra pek çok bitki ile karşılaştırıldığında kolay tüketilmesine imkan veren lezzeti ile kan yapıcı özelliğe de sahip olan sağlıklı havuç bitkisi;  beyin fonksiyonları açısından da elzemdir. Havuçta doğal antibiyotik özeliği bulunur.
 • Turp: İçermekte olduğu yoğun C vitamini ve iyot ile güçlü bir antibiyotik olan turp bilhassa üst solunum yolları enfeksiyonları için üst düzeyde antibiyotik etki göstermektedir.
 • Brokoli: Kimyasal antibiyotiklerde meydana getirilip vücuda enjekte edilmesi sağlanan en önemli etkin madde olan “karoten” brokolinin içerisinde yer alan güçlü içeriklerden yalnızca birisidir.  Ayrıca C ve B1 grubu vitaminleri açısından da oldukça zengin olan brokoli vücudun gerek duymakta olduğu yoğun mineral ihtiyacının karşılanabilmesi için de etkilidir. Doğal antibiyotik içeren bitkiler içinde bulunur;

En Fazla Doğal Antibiyotik Yerine Geçen Bitkiler İle Beslenme

 • Ekinezya: Grip ve soğuk algınlığı gibi enfeksiyonlarda vücudun savunma savında görev alan hücrelerimiz olan akyuvarların nitelik ve nicelik bakımından gelişimine olarak sağlayan ekinezya; aynı zamanda bağışıklık sisteminin güçlenmesine de neden olan içinde antibiyotik bulunan bir bitki türüdür.
 • Karabaş Otu: Antibiyotik etkisi içeren bir define niteliğinde olan bu bitki içerisinde 70’in üzerinde antibiyotiksel mikroorganizma keşfedilmiştir. Antibiyotik bitkiler listesi arasında en iyi özelliği bulunan bir diğer bitki karabaş otu görülüyor.
 • Meyan Kökü: Antiviral bir antibiyotik bitkisi olan meyan kökü; solunum yolları enfeksiyonlarında ve hepatit rahatsızlıklarında göstermiş olduğu etki ile; alternatif tıp yöntemleri açısından önem arz eden bir konuma erişmiştir.

İçinde Doğal Antibiyotik Olan Meyveler Listesi

Vücuda antibiyotik etkisi gösteren ve bu özelliği içinde saklayan aşağıdaki meyveler bazı hastalıklara iyi gelir. İşte

 • Greyfurt: Turunçgiller ailesine mensup olan greyfurt içinde; familyasında en yüksek oranda C vitamini bulunduran meyvedir. Sahip olduğu bu içerik; bağışık sisteminde görev alacak akyuvarların üretimi için oldukça önemli olan greyfurt doğal antibiyotikli meyveler gurubunda.
 • Kayısı: A vitamini açsından zenginliği ile bir antibiyotik etkisi gösteren kayısı; idrar yolları enfeksiyonları için etkinlik sağlayan meyveler arasında.
 • Üzüm: Kan temizleme özelliğine sahip olan üzüm meyvesi; akyuvarların gelişimi için uygun şartların hazırlanmasında görev alırken vücuda antibiyotik etkisi yapar.
 • Nar: Bilindiği üzere narın antioksidan faydaları çoktur. Bu yazımızda birde antibiyotik özelliğini ekleyelim. Dilerseniz tane olarak veya suyunu sıkıp içmek vücuda doğal antibiyotik özellikli meyve kazandıracaktır.
Bu Paylaşıma Oy Ver

Performans pazarlama alanında hizmet veren Tugaycan, Aferin.NET'i SEO uyumlu içerekler oluşturarak hem faydalı içerikler oluşturmak hem de trafik çekmek amacıyla kurdu.

Tugaycan aslan

Yorum yapın