Dünyanın En İyi Dans Eden Ülkesi

Dünyanın en iyi dans eden ülkesini inceleyeceğimiz bu içeriğimizde dünya danslarını da ayrı ayrı inceliyor olup, sizlere dünya dansları hakkında bilgi veriyor olacağız.

Dans evrenseldir, toplumlar geleneklerini devam ettirmekle mükelleftir, dans toplum gelenekleriyle gelen türlerden bidir. Dans etmek yüzyıllardan beri gelen popüler eylemlerden biridir. Dünyanın en iyi dans eden ülkesi sıralaması yaparken birinciyi seçmek imkansızdır. Çoğu ülke dansları ile popüler hale gelmiştir.

Dünyanın En İyi Dans Eden Ülkesi
Dünyanın En İyi Dans Eden Ülkesi

Her ülkenin kendine has müzik ve dansı vardır. Çoğu dans türü yüzlerce yıldır icra edilirken, modern dans adı altında yeni dans türleri de ortaya çıkmaktadır. Dans her toplumun önem verdiği sosyallik ve eğlence araçlarından biridir.

1789 yılında yaşanan Fransız devrimi sonrasında daha da profesyonel bir biçimde icra edilen dans, insanlığın ortak değeri haline gelmiştir. Fransız devriminden sonra da çıksa en iyi dans eden ülke Fransa’dır diyemeyiz. Savaşlardan düğüne her türlü dönemde ülkeler için önemli bir figür olan dans sonsuza kadar toplumların bir değeri olarak kalacak gibi görünüyor. Uzatmadan Dünyanın en iyi dans eden ülkesi hangisidir, gelin hep birlikte bakalım.

Dünyanın En İyi Dans Eden Ülkesi Hangisi?

Dünyanın en iyi dans eden ülkesini yalnızca ülkelerin sahip olduğu dansçı sayısıyla ölçebiliriz.Sahip olduğu dansçı oranı ile dünyada en çok dansçıya sahip olan dünyanın en iyi dans eden ülkesi Hindistan’dır.

Dünyanın En İyi Dans Eden Ülkeleri

Dünyanın en iyi dans eden ülkeleri Küba, Arjantin, Avusturya ve İtalya, Yunanistan, İspanya ve Brezilya’dır. Sizler için dünyanın en iyi dans eden ülkelerini ve dans türlerini anlattık:

Tango – Arjantin

Tango
Tango

Tango kelimesinin dilbilimde kesin bir kökeni yoktur. “TANGO” adının, Afrika tamtamı tarafından üretilen “tan-go” seslerinden veya Latince dokunma anlamına gelen “tangere” fiilinden geldiğine inanılmaktadır. Tango kelimesi Latin Amerika’da çok büyük bir siyahi topluluk tarafından da kullanılmıştır.

1800’lerde Fransa, İtalya, Macaristan, İspanya ve Portekiz’den büyük umutlar taşıyan birçok işçi; Güney Amerika’ya göç etti. Yabancı oldukları bir kıtada yaşanan ekonomik ve sosyal sorunlar beraberinde hayal kırıklıklarını da getirdi. Bu hayal kırıklıkları, geleceğe yönelik büyük umutlar ve geçmişten gelen kültür, harmanlayarak Tango müziğini oluşturmaya başladı.

Tango, Buenos Aires’te, o zamanlar alt sınıf olarak adlandırılan, yoksul ve en temel sosyal haklardan bile yararlanamayan bu kişiler tarafından yaratıldı. Böylece 1865-1880 yılları arasında önemli ölçüde ortaya çıkan tango müziği, kalp kırıklığı ve yıkılan hayaller sonucunda hırçınlık, isyan, kibir, melankoli gibi bazı duyguları içinde taşır.

Salsa – Küba

Salsa
Salsa

Salsa, Latin Amerika ve ABD’ye özgü, Karayip kökenli olduğu varsayılan, salsa adı verilen müzik türlerinin eşlik ettiği, ikili veya grup halinde yapılan modern bir danstır. Önceleri yalnızca Latin Amerika halkları arasında yaygın olan bu müzik türü, Karayipler’den ABD’ye gelen göçmenler sayesinde ABD’de yaygınlaşmıştır. Özellikle 1980’lerden sonra salsa dansı tüm dünyada tanınmaya ve uygulanmaya başlamıştır.

Günümüzün salsa dansı, Afrika, Karayipler ve Avrupa stilleri, dans ve müzik unsurlarının bir karışımı olarak nitelendiriliyor. Bir “serbest stil” dansı olan salsa, rutin hareketlere bağlı kalmadan doğaçlama yapılır.

Salsa, fokstrot veya samba gibi dans pistinin tam olarak kullanılmasını gerektiren danslardan biri değildir. Salsa dansı Latin dansları kapsamında değerlendirilmektedir. Diğer Latin danslarının en bilinenleri Merengue, Cha Cha, Bachata, Mambo, Samba ve Rumba’dır.

Vals – Avusturya

Vals
Vals

Vals bir Avusturya dansıdır. En belirgin özelliği, çiftlerin birbirine sımsıkı sarılmaları ve bir nokta etrafında dönerek dans etmeleridir. Kökeni, 16. yüzyılın ortalarında Fransa’nın Provence bölgesinde ortaya çıkan “Valto” adlı folklorik bir danstır. İngiltere Kraliçesi I. Elizabeth’in bu dansı Leicester Kontu ile yaptığı tablo bile büyük ün kazanmıştır.

Vals, 19. yüzyılın başlarında Avusturya ve Almanya’daki dans bölgesinin yerel farklılıklarını da bünyesine katarak gelişmiştir. Özellikle Kuzey Avusturya’nın “Land lob der Enss” bölgesinde uygulanan dans tarzı “Landler” adını alarak çok popüler oldu.

1812’den itibaren Johann Strauss’un müziğinin etkisiyle kısa bir süre Viyana’da ve İngiltere’de geniş kitlelere ulaşan vals, aristokrasinin beğenisini kazanarak baloların vazgeçilmez eğlencesi haline geldi. Günümüzde vals dünya dans literatüründe “Viyana Valsi” ve “Modern Vals” olmak üzere iki farklı ritim ve kategoride yer almaktadır.

Tarantella – İtalya

Trantella
Trantella

İtalyanlar arasında “çılgın dans” veya “örümceğin dansı” olarak da bilinen tarantella, 15. yüzyılda ortaya çıkan geleneksel bir dans türüdür. Adını tarantula adlı örümcekten aldığı söylenen bu dans, örümcek ısırığının zehrini vücuttan atmak için yapılan bir ritüeldir.

Hakkında rivayetler olsa da 17. yüzyılda son derece yaygın olan bu hareketli dansın kan dolaşımını hızlandırması ve vücuttan ter atmasına neden olması gibi bir üne sahip olduğu söylenebilir.

İtalya’nın Taranto kentinde ortaya çıkan Tarantella, renkli giysiler giyerek ve kırmızı kurdeleler takarak yapılır. Dansçılara ve seyircilere yüksek enerji ve neşe aşılayan bu dans, tüm tören ve kutlamalarda kalabalık gruplar tarafından icra edilmektedir.

Sirtaki – Yunanistan

Sirtaki
Sirtaki

Sirtaki veya shirataki, Giorgos Provias’ın 1964 Yunan filmi Zorba için koreografisini yaptığı Yunan kökenli popüler bir danstır. Sirtaki, İstanbullu Ortodoks Arnavut kasabın dans türüdür. Ancak geleneksel hasapiko dansının yavaş ve hızlı versiyonlarının bir karışımıdır. Míkis Theodorakis’in Zorba Dansı adlı müziğiyle icra edilir. Sirtaki, Yunan folklorunun ayrılmaz bir parçası haline gelen bir dans türüdür.

Flamenko – İspanya

Flamenko
Flamenko

Flamenko, Güney İspanya’nın Endülüs bölgesine özgü ancak bu bölgeyle sınırlı olmayan bir müzik ve dans türüdür. 14. yüzyıl. Çingeneler, Araplar, Yahudiler ve dışlanmış Hıristiyanların toplumun dış çemberinde kaynaşması sonucu oluşmuştur. Flamenko Endülüs bölgesine özgü olsa da sadece İspanya’nın bu bölgesine ait değildir.

Flamenko, flamenko oyuncularıdır. Dünyanın her yerinden yürekten insanlara, flamenko için içtenlikle bir şeyler yapanlara aittir. Halkların sorunları vardır ve kendilerini bir şekilde ifade etmek isterler. Bunu müzik ve dans yoluyla yaparlar.

Hula – Hawaii

Hula
Hula

Hawaii Adalarına özgü bir dans türüdür. İki tür hula dansı vardır. Biri ilahiler ve geleneksel müzik aletleri ile icra edilir. Buna “kahiko” denir. Diğerine şarkı ve gitar eşlik eder. Buna “auana” denir. Hula dansı “Halau” adı verilen özel okullarda öğretilir. Bu dansı öğreten öğretmenlere “kum hulası” denir. Kum, ‘bilgi kaynağı’ anlamına gelir.

Samba – Brezilya

Samba
Samba

Samba dansı, 19. yüzyıldan beri samba müziği ile icra edilen bir Brezilya dansıdır. Samba, 2/4 veya 4/4 ölçüleriyle yapılan bir balo salonu dansıdır. Hafifçe bükülmüş dizlerle dans edin. Bazı hareketlerin kökenleri Afrika geleneksel dansları ve Angola Capoeira’dadır.

Samba okulunun tarihi oldukça zengindir. Samba tarihinin başlangıcından 1984 yılına kadar Rio de Janeiro sokakları ana sahneydi. Daha sonra ünlü bir mimar olan Oscar Niemeyer, Sambadrome adlı gösteri stadyumunu kurdu. Rio Karnavalı, Katolik Takvimine göre Paskalya Pazarından önce her zaman 40 gün olarak belirlenir. Paskalya öncesi diyet her yıl değiştiği için Karnaval tarihleri ​​de değişir.

Polka – Çek Cumhuriyeti

Polka
Polka

Polka, bir tür Çek halk dansıdır. Çek halkı arasında oldukça popüler olan bu dans türü 19. yüzyılda yaygınlaşmış, günümüzde birçok ülkede kendini göstermeye başlamış ve oldukça popüler hale gelmiştir. Geleneksel bir Çek dansı olan Polka, Çekçe’de kelimenin tam anlamıyla “yarım adım” anlamına gelir. Bu dans türünün tarihi çok eskidir. Rakamları 1830’da Anna Slezak adında bir Çek kızı tarafından belirlenmiştir.

Bu geleneksel dans türünün temel hareketleri dörde ayrılır. Polka-mazurka, polka ve mazurka. 3/4 ölçü ile oynanır. Polka dansı, hızlı tempolu dans stillerinden biridir. Bu dansı yapan dansçılar ayak tabanlarını yere vurarak tempoyu belirlerler.

Polka dansı birçok özel gösteride, okul yarışmalarında gerçekleştirilir. Çocukların severek izlediği bu gösteri izleyenler için görsel bir şölene dönüşüyor. Polka dansı gibi birçok dans türü insanlara enerji verir. Polka dansı yapılırken müziğin ritmine uygun tempo tutulan eller ve ona uyum sağlayan adımlar tüm stresten kurtulmanıza yardımcı olur.

Kafkas Dansları – Kafkaslar

Kafkas Dansı
Kafkas Dansı

“Kuzey Kafkasya” oyunları ve “dağ” oyunları adları bölgenin genel halk dansları anlayışı olup, cesaret ve el becerisini gösteren, genellikle hızlı, ateşli danslar olarak algılanır. Kahramanlık, asalet ve zarafetle özdeşleşen Kafkas danslarının asırları aşan bir geçmişi vardır. Oynanmış ve zamanla unutulmuş; yerine yenisi gelmiş, anlamını ve biçimini değiştirmiş ama özünde hep aynı ruhu korumuştur.

Dansın özelliklerinden bahsedecek olursak; Kafkas danslarında kadın ve erkek birlikte oynarlar. Kafkas dansı kadınlara saygıyı, kadınlarla birlikte hareket etmeyi, saygıyı ve gururu, cesareti ve cesareti temsil eder. Kızlarda zarafet, asalet; erkekler arasında kahramanlık, cesaret ve çeviklik ön plana çıkmaktadır. Kadınların ceylan gibi yüzdüğü daha naif başka bir dans yoktur.

Bu yazımızda sizlere dünyanın en iyi dans eden ülkesi hangisi bunu açıkladık. Dilerseniz sitemizde bulunan En İyi IPTV Uygulaması, En İyi Klima Markası ve Dünyanın En İyi Bisikleti yazılarımızı da okuyabilirsiniz. Aynı zamanda İnat TV Pro APK İndir ve Özel Güvenlik Nasıl Olunur yazılarımızı da okuyabilirsiniz. Başka yazılarda görüşmek dileğiyle.

Bu posta oy ver!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Tugaycan

Tugaycan

Tugaycan, Aferin.NET'i 2022 yılının haziran ayında yıllardır biriktirdiği SEO tecrübesiyle birlikte kullanıcıların aradığı sorulara cevap vermek için kurdu. Normalde bir ajansta PPC Technical Lead olarak çalışan Tugaycan, bu işi hobi amaçlı yürütüyor.

Yorum yapın