E ve D Vitamini Eksikliği

E ve D Vitamini Nedir? Eksikliğinde Nolur?

Vitamin başlı başlına vücudunun direncini arttıran besin kaynaklarından biri ve A başta olmak üzere B, C, D vitaminiE vitamini ayrı ayrı vücudun sağlık taşlarını yerine koymakla yükümlü olduğu için eksiklikleri bir hayli problemlere yol açıyor ve bu yazıda biz D vitamini eksikliği ve E vitamini eksikliği üzerine konuşacağız. Bildiğiniz gibi vitamin kategorisindeki A vitamini, D vitaminiE vitamini ve K vitamini yağda çözünen vitaminler iken B ve C vitaminleri suda çözünen vitaminlerdir. Gelelim D vitamini ve E vitamini vücuda ne gibi yararlar sağlıyor, eksikliği ise vücuda ne gibi hasarlar verebiliyor.

D vitamini nedir?

e ve d vitamini

D vitamini yağda çözünen vitamin grubu üyesidir ve D vitamininin insanlar için önemli olan iki formu vardır. Bunlar D2 vitamini (Ergokalsiferol) ve D3 vitamini (Kolekalsiferol). D2 vitamini diye bilinen ergokalsiferol, bitkiler tarafından üretilirken, D3 vitamini olarak bilinen kolekalsiferol ise az önce bahsettiğimiz güneş ışığındaki UVB radyasyonun cilt üzerine maruziyeti sonucu vücutta oluşan bazı değişiklikler sonucu oluşur. D2 ve D3 vitamin doğal oluşumlarının yanı sıra yapay olarak da üretilebilir.

D vitamini içeren yiyecekler, D vitamini vücuda etkileri, D vitamini eksikliği

Vitamin deyince halk tarafından daha çok bilinen kemik gelişimi için gerekli olduğu bilinen ve bu şekilde anılan D vitamini hakkında, en ilgisiz insan bile güneş ışığı ile vücutta oranının arttığı biliyor. Ancak D vitamini hakkında yanlış bilinen bir şeye parmak basmak istiyoruz. D vitamini eksikliği çeken insanların güneşe çıkayım da vücuduma D vitamini alayım gibi bir algısı var. Arkadaşlar güneş ışığı vitamin deposu değildir yani güneş ışığı ile D vitamini vücudunuza nüfuz etmez. Güneş ışınlarından gelen UVB radyasyon sayesinde vücuttaki D vitamini öncülünden D vitamini oluşturulur. Aslında bakarsanız D vitamini, bazı besinlerde bulunuyor olsa da bu miktar vücudun ihtiyacını karşılamak için oldukça düşük kalır ve vücudumuzun D vitamini ihtiyacının %80-90 ını güneş ışınları sayesinde karşılarız. Bu nedenle güneşi daha az gören ülkelerde D vitamini eksikliği daha çok yaşanır.

D vitamini genel olarak vitamin kelimesinin anlamında da geçen vücuda direnç sağlama görevini oldukça yerine getirir. İşte etkileri: Herkesin çok iyi bildiği gibi kişinin kas gücünü arttırır ve bu güçlenme aynı zamanda bağışıklık sistemi diye bilinen İmmün sistemin fonksiyonlarını arttırarak kişiyi hastalıklara karşı daha dayanıklı hale getirir; bunun dışında D vitamini vücutta meydana gelen çeşitli enfeksiyonların, yaralanmaya bağlı olabilir ya da vücudun içinde gerçekleşen iltihaplı durumlarda antiinflamatuar özelliği ile iltihapları temizleyerek kişinin iyileşmesine katkı sağlar. Bunun dışında D vitamini nin kemiklerin güçlenmesine yardım etmesinin bir kaç mekanizması vardır bunlardan biri ince bağırsaktan kalsiyum emilimini arttırmasıdır. Bunun dışında kemik oluşumunu, mineralizasyonu, vücudun büyümesinin ve hataların onarımı için gerekli olan kalsiyum ve fosfatın kan düzeylerinin yeterli olmasını sağlar.

D vitamini içeren yiyecekler: En büyük kaynağı önceden de bahsettiğimiz gibi güneş ışınlarına maruz kalmaktır. Bunun dışında D vitamini kaynağı olan az sayıdaki besinlerden bazıları yağlı balık türleri, balık karaciğer yağı ve yumurtadır. D vitamini çok az miktarda olmak üzere de et ve peynirde de bulunur. D vitamini için ana gıdasal kaynaklar ise: Süt, yoğurt, ekmek ve kahvaltıda yenilen tahıllardır. Gıdalardan veya gıda takviyesi olarak alınan D vitamini, hem D2 hem de D3 vitaminidir.

D vitamini eksikliği ile oluşan rahatsızlıklar: Çocuklarda kemiklerin mineralizasyon yetersizliğine bağlı olarak ortaya çıkan Raşitizm hastalığı (yumuşak ve deforme kemikler ile karakterizedir). Yetişkinlerde ise D vitamini eksikliği osteomalazi (kemik yumuşaması ve zayıflamasına neden olan bir kemik hastalığıdır)  ve osteoporoza (kemik erimesine) sebep olur.

E vitamini içeren yiyecekler, E vitamini vücuda etkileri, E vitamini eksikliği

E vitamini içeren besinler: Fındık (100 g fındık içinde 15 mg kadar bulunur), badem (100 g badem içinde 26 mg kadar bulunur), ayçekirdeği (100 g ayçekirdeği içinde 35 mg kadar bulunur), zeytinyağı (100 g zeytinyağı içinde 14 mg kadar bulunur), fıstık ezmesi (100 g fıstık ezmesi içinde 9 mg kadar), ıspanak (100 g ıspanak içinde 2 mg kadar bulunur) gibi besinlerde ve koyu yapraklı besinlerde de bol miktarda bulunur.

e vitamini

E vitamini eksikliği ile vücutta oluşacak etkiler: Daha erken yaşlanma, kas zayıflığı, görme bozuklukları, gözde ortaya çıkan diğer problemler ve gözlerde istemsiz hareketler, kansızlık, kısırlık, kalpte ve diğer kaslarda yorgunluk ve buna bağlı olarak ortaya çıkan yürüyüş problemleri. Bazı uzmanlara göre E vitamini eksikliği nedeni ile meydana gelen yürüme probleminin ana sebebi kasların zarar görmesiymiş. Yani sadece D vitamini değil E vitamini de kaslar üzerinde oldukça etkili. Uzmanlar vitamin eksiklikleri ile çalışırken bu problemlerin direk olarak vücudun vitamin eksikliğinden dolayı meydana gelen hareket kayıplarından kaynaklandığını düşünüyorlar. E vitamini eksikliği belirtileri içinde sayılan tüm sorunlar aslında daha çok yine vücudun güçsüzlüğü ile ilgili. E vitamini eksikliği hakkında belki de halkın en çok duyduğu sorun çeşitli cinsel rahatsızlıkların ortaya çıktığıdır. E vitamininin aynı zamanda damar sertliğini ve damar tıkanıklıklarını engellediği biliniyor. E vitamini cildi güzelleştirir, bağışıklık sistemini güçlendirir. E vitamini göz sağlığı için büyük önem taşır. E vitamini antioksidan etkisi ile vücuttaki serbest radikal oluşumunu ve dolayısıyla kanser oluşumunu engeller. E vitamini hücrelerin kendisini yenilenmesini sağlayarak yaşlanmayı geciktirir. E vitamini ayrıca Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatır ve vücutta sadece demans ( unutkanlık) gibi mental problemlere değil aynı zamanda diğer dokulardaki yaşlanmayı da geciktirir. E vitamini yaşlı kişilerde bağışıklık sistemini güçlendirerek hücrelerin daha uzun yaşamasını ve hücre yenilenmesini sağlar .

Bu Paylaşıma Oy Ver

Performans pazarlama alanında hizmet veren Tugaycan, Aferin.NET'i SEO uyumlu içerekler oluşturarak hem faydalı içerikler oluşturmak hem de trafik çekmek amacıyla kurdu.

Tugaycan aslan

Yorum yapın