Elektrikli Scooter Nasıl Şarj Edilir?

Elektrikli scooter furyasının Türkiye’ye gelmesiyle birlikte elektrikli scooter nasıl şarj edilir sorusu sık sık akıllara gelmektedir. Bu içeriğimizde elektrikli scooter nasıl şarj edilir sorusunun cevabını vermekle birlikte elektrikli scooter nasıl çalışır, elektrikli scooter nasıl kiralanır gibi soruların da cevabını veriyor olacağız.

Elektrikli Scooter Nasıl Şarj Edilir
Elektrikli Scooter Nasıl Şarj Edilir

Martı, Binbin vb. markaların Türkiye’de elektrikli scooter kültürünü yaygınlaştırmasıyla birlikte elektrikli scooterlarla alakalı akla bir çok soru geliyor. Örneğin martı nasıl şarj olur sorusu kullanıcılar tarafından sıkça sorulan sorulardan biridir. Bu yazımızda sizlerin martı gibi diğer tüm elektrikli scooterların nasıl şarj edildiği ile alakalı sorularınıza cevap vereceğiz.

Elektrikli scooter elektrikler çalışan mobilite araçlardır. Günümüzde ulaşımı oldukça kolaylaştıran ve eğlenceli hale getiren bu scooterlar içerisinde şarj edilebilir bir pil ve elektrik motoru bulundurur. Elektrikli scooterlar bataryalarının şarj edilmesi vasıtasıyla şarj edilir. Gaz pedalı motora elektrik akımı verilir ve motorun tekerleği döndürmesiyle elektrikli scooter hareket eder.

Elektrikli Scooter Nasıl Şarj Edilir? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Elektrikli scooter şarj edilmesi oldukça pratik ve kolay bir araçtır. günlük yaşamda evlerimizde veya ofislerimizde kullandığımız 220 Volt topraklaması yapılmış bir prizden kolayca şarj edilebilir. Kısacası zaman ve mekan farketmeksizin prizin bulunduğu heryerden elektrikli scooter’ı şarj edebilirsiniz. Yine de elektrikli scooter aldıktan sonra içerisinden çıkan kullanıcı talimatı ile elektrikli scooter nasıl şarj edilir sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Özetlemek gerekirse elektrikli scooter nasıl şarj edilir sorunun cevabı kısa ve nettir. Günlük hayatta yine de kullanıcı talimatları kitapçığına uyarak herhangi bir prizden şarj edebilirsiniz.

Bazı elektrikli scooter’lar şarj edilirken direkt kendine takılabilen şarj kablosuyla şarj edilebilirken kimi elektrikli scooterlar bataryası dışarı çıkarılarak şarj edilir. Scooter modelerine göre çift veya tek şarj yuvaları olur ve bu şarj yuvalarından kendi şarj kabloları bağlanarak elektrikli scooter şarj edilir.

Elektrikli Scooter Nasıl Çalışır?

Elektrikli scooter kullanırken acaba elektrikli scooter nasıl çalışır sorusu çoğumuzun aklına gelmiştir. Eğlenceli bir seyahat halindeyken elektrikli scooter’ların bu güzel deneyimiyle alakalı aklımıza bir çok soru gelir elektrikli scooter nasıl çalışır sorusu da bunlardan biridir.

Bir 220 Volt bir toprak prizle şarj edilen elektrik bataryası veya pili elektrikli scooter kullanıcısının gaza basması ile birlikte elektrik motoruna enerji gönderir. Bu elektrik motorunun tekerlekleri çevirmesiyle birlikte elektrikli scooter harekete geçer.

Elektrikli scooterların çalışma mekanizmasında direksiyonlar yön ve hız ayarını aynı anda yapmak için tasarlanmıştır. Gaz ve fren elektrikli scooter’ın üzerinde bulunmaktadır.

Okuduğunuz üzere elektrikli scooterların çalışma mantığı oldukça basittir.

Elektrikli Scooter Nasıl Kiralanır ?

Elektrikli scooter’ların yaygınlaşmasıyla birlikte elektrikli scooter nasıl kiralanır sorusu oldukça sık sorular sorular arasına girmiştir. Sokaklarda gördüğünüz renk renk çeşit çeşit elektrikli scooter’ların nasıl kiralandığını merak ediyorsanız elektrikli scooter kiralamanın birden çok yöntemi vardır çünkü elektrikli scooter kiralamaya yardımcı birden çok şirket vardır bu şirketlerin elektrikli scooter kiralama mobil uygulamalarıyla birlikte elektrikli scooterları rahatça kirayabilirsiniz.

Elektrikli scooter kiralama uygulamaları:

yukarıdaki mobil uygulamaları telefonunuza indirerek ve kredi kartınızı tanımlayarak oldukça kolay bir şekilde elektrikli scooter kiralayabilirsiniz.

Elektrikli Scooter Ne Kadar Elektrik Harcar?

Elektrikli scooter almadan önce elektrikli scooter ne kadar elektrikli harcar, elektrikli scooter faturama ne kadar yansır sorusu akla gelen ilk sorudur. Model ve markaya göre değişmekle birlikte elektrikli scooter şarj etme maliyeti bir elektrikli scooter aküsünün şarj maliyeti 2022 Temmuz itibariyle 3-5 TL arası değişmektedir, elektriğe sürekli zam gelmesinden kaynaklı elektrikli scooter kullanma maliyeti sürekli olarak artmaktadır. Elektrikli scooterlarda şarj etme maliyeti 3-5 TL arası değiştirken elektrikli bisikletlerde 7-14 TL arası değişiklik göstermektedir.

Bir elektrikli scooterı tamamen şarj ederek 3-5 TL arası maliyetle ortalama 50 Km yol katedebilirsiniz.

Elektrikli Scooter Nasıl Şarj Edilmeli?

Topraklaması yapılmış yani günlük ortamda genellikle her yerde bulunan 220 Volt prizlerde elektrikli scooter şarj edilir.

Elektrikli Scooter Ne Zaman Şarj Edilmeli?

Elektirkli scooter’larınızı genellikle şarjı bitmeden şarj etmelisiniz ve elektrikli scooter’ın şarjı %100 olmadan çıkarmamalısınız bu şekilde kullanmazsanız akünüzün ömrünü kısaltırsınız. Eğer elektrikli scooter’ınızı hiç kullanmıyorsanız bile ayda minimum 1 kere elektrikli scooter’ınızı şarj etmelisiniz.

Elektrikli Scooter Şarjı Ne Kadar Gider?

Bir elektrikli scooter ortalama marka modele göre değişkenlik gösterek 7-9 saat arası şarj olur ve şarjı tam olarak doldurmanızla birlikte elektirkli scooterınızı ortalama 50 Km kullanabilirsiniz.

Bu yazımızda elektrikli scooter nasıl şarj edilir sorusu ve birden çok elektrikli scooter ile ilgili sorulara cevap verdik. Dilerseniz en iyi klima markası, telefonun dinlendiğini nasıl anlarız veya dünyanın en iyi bisikleti içeriklerimizi de okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bu posta oy ver!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Tugaycan

Tugaycan

Tugaycan, Aferin.NET'i 2022 yılının haziran ayında yıllardır biriktirdiği SEO tecrübesiyle birlikte kullanıcıların aradığı sorulara cevap vermek için kurdu. Normalde bir ajansta PPC Technical Lead olarak çalışan Tugaycan, bu işi hobi amaçlı yürütüyor.

Yorum yapın