Elma Sirkesinin Cilde Faydaları

Elma Sirkesi Faydaları Neye İyi Gelir?

Elma sirkesinin cilde faydaları oldukça fazladır. Yapılacak olan sivilce maskesi ya da farklı maskeler sayesinde cildin yağ oranını ve asit oranını düzene sokar. Elma sirkesi sivilcelere iyi gelir.

elma sirkesinin faydaları

Anti bakteriyel özelliğe sahip olan sirke bu özelliği sayesinde de ciltte oluşmuş olan iltihapların ve sivilcelerin bitkisel tedavisi sürecinde kullanılır.

Ayrıca güneş lekesi gibi çözüm aranılan cilt lekelerinde etki sağlayıp yaşlılık belirtilerini geciktirir.

Yaşlılığa bağlı olarak ciltte oluşmuş olan lekelerin görünümüne de hafifleme yaratan bu mucizevi sirke ayrıca sivilce sonrası oluşan lekelerin ve sivilce izlerinin giderilmesi için de olumlu etki yaratır.

Cilt yüzeyinde her daim oluşan ölü hücreler cildin daha mat olmasını ve zamanla ölü hücrelerden arınmaması ile çeşitli olumsuz durumların yaşanmasına sebep olur. Sirke ile yapılan maskelerin faydaları sayesinde bu ölü hücrelerden de cildinizi uzaklaştırmış olursunuz. Bu sayede daha parlak ve daha sağlıklı bir cilt bakımı yapmış olursunuz.

Elma Sirkesi ile Evde Tonik Yapımı

Elma Sirkesi İle TonikEvde elma sirkesiyle tonik yapmak cildinizi daha da ferahlatır ve ekstra bir cilt bakımı yapma şansını verir.

Malzemeler;

 • Elma sirkesi
 • Yeşil çay
 • Cam kavanoz

Yapılışı: Cam kavanozun yaklaşık bir bölü üçüne denk gelecek kadar sirke koyun. Geri kalan üçte ikilik bölüme ise yeşil çayı ilave edin. Ardından kavanozun kapağını kapatıp çalkalayın. Toniğiniz kullanıma hazır. Bu toniği buzdolabında iki hafta kadar saklamanız mümkün. Pamuk yardımı ile tonik uygulamanızı yapabilirsiniz. Uygulamaları akşam ya da gece yapmanız cildiniz için daha faydalıdır.

Cildinize nem kazandırmasını istiyorsanız bu karışıma az zeytinyağı da ilave edebilirsiniz. Eğer ki sivilceli bir cilde sahip iseniz bu karışıma limon suyu ve çay ağacı yağı birer kaşık olarak ilave edebilirsiniz.

Elma sirkesi maskelerinin ardından bu tonik uygulamasını yapabilirsiniz. Tonik uygulaması sonrasında nemlendiricinizi kullanmanızda bir sakınca yoktur.

Elma Sirkesi ile Maske Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Elma sirkesi ile maske yapımında dikkat edilmesi gereken en önemli faktör ise elma sirkesi içinde asetik asit içermeyen sirkelerin kullanılması gerektiğidir. Bu içeriğin bulunduğu elma sirkeleri cildinizi tahriş ederek olumsuz sonuçların oluşmasına yol açar.
 • Elma sirkesini tek başına asla cildinize uygulamayın. Böyle bir uygulama ciltte tahrişe sebep olur.
 • Elma sirkesi ile maske uygulaması yaptıktan hemen sonra güneşe çıkmayın. Uygulama sonrasında güneşe çıkmanız sebebi ile güneş lekesi oluşabilir. Eğer çıkanız gerekiyorsa yüksek faktörlü güneş kremi uygulamanız faydalı olur.
 • Elma sirkesi sivilce maskelerini mümkünse akşam saatlerinde yapın. Bu durumda hem güneşten korunmuş hem de cildiniz için daha sakin bir alan yaratmış olursunuz. Ayrıca cildiniz tüm gece boyunca kendini yenileyecek ve yeni güne daha sağlıklı başlayabilecektir.
 • Elma sirkesinin bulunmadığı durumlarda alternatif olarak başka sirke kullanmayın. Evlerde genellikle bulunan sirke üzüm sirkesi olup maske yapımında elma sirkesi kullanılır.
 • Hassas tene sahipseniz maske uygulamalarını daha az süre uygulayın.
Elma Sirkesi İle Doğal Sivilce Tedavisi ve Yüz Maskesi Faydaları
elma sirkesi ile

Sirke oluşumu ile mucizevi bir gıda ürünüdür. Doğal olan elma sirkesinin kullanılması hem vücuda hem de cilde oldukça faydaları vardır. Elma sirkesi sivilce, zayıflama ve cilt bakımında sıklıkla kullanılan bir ürün olup pahalı kozmetik ürünlerinin yerini alabilecek bir üründür.

Geçmişten günümüzde olduğu gibi kozmetik ve cilt bakım ürünlerinin olmadığı dönemlerde kadınların güzellik sırları içinde en çok kullandıkları ürün sirke olarak bilinir. Sirkenin hem mikropları öldürücü faydaları hem de parlaklık vermesi sadece cilt için değil saçlar içinde uygulama alanı yaratmış.

Elma sirkesi ile maske yapımında kullanılan malzemeler ise yapılacak olan maske tarifine göre farklılık gösteriyor.

Sivilceler için Sirke Maskesi Tarifi: 

sivilce elma sirkesiYüzdeki sivilceleri geçiren bir kür olarak bilinen bu yüz maskesi sivilcelere iyi geliyor. Ciltte bulunan yağ oranı pH dengesini düzenlemeye hatta tedavi etmeye yardımcı oluyor.

Gerekli Olan Malzemeler;

 • Elma sirkesi
 • Gül suyu
 • Limon suyu

Yapılışı: Yüz maskesi tarifi için malzemelerin hepsini birer çorba kaşığı ölçüsünde karıştırın. Karışım haline getirdiğiniz maskeyi yüzünüze pamuk yardımı ile uygulayın. Yaklaşık yarım sat kadar cildiniz de bırakın. Eğer hassas tene sahipseniz daha uygulamayı daha kısa da tutabilirsiniz. Uygulama sonrasında cildiniz durulayabilirsiniz. Bu maskeyi düzenli olarak her gün yaparak yaklaşık bir hafta gibi bir süre sonunda sivilce ve sivilce izlerini geçirmek için faydalı olacaktır. Ayrıca şuradaki sivilce lekeleri yazımıza bakınız. Sivilce  izlerini geçirmek için oldukça açıklamalı bilgiler bulabilirsiniz.

En Çok Uygulanan Elma Sirkesi Yüz Maskesi:

 En çok uygulanan elma sirkesi maskesi, maden suyu ile yapılan bu cilt maskedir. Birçok ünlünün de tercih ettiği ve günlük olarak uyguladıkları bu maske, özellikle sivilcelerin sönüşünü ve iyileşmesinde hızlı sonuçların alınmasını sağlıyor. Cilde canlılık verip yenilenmesini sağlıyor.

Malzemeler;

 • Elma sirkesi
 • Maden suyu

Yapılışı: Tarifi için birer fincan maden suyu ve elma sirkesi karıştırılır. Bu karışım bir pamuk yardımı ile tüm cilde ya da sadece sivilce üzerine uygulanır. Cilt hassasiyetine göre bir süre bekletilir. Normal olanı ise yaklaşık yarım saat maskenin durmasıdır. Süre sonunda cilt durulanarak temizlenir.

Cilt Lekeleri İçin Elma Sirkesi Maskesi:

 Yüzde bulunan akne ve sivilceler için kullanılan bu faydalı bitkisel sirke maskesi kür tarifi sivilcelere iyi gelir.

Malzeme Listesi;

 • Elma sirkesi
 • Bal
 • Toz şeker
 • Yeşil çay
 • Cam kavanoz

Tarifi: Bir çorba kaşığı elma sirkesine iki çorba kaşığı yeşil çay ilave edin. Karışıma 5 çorba kaşığı kadar toz şeker katıp karıştırın. İyice karışan maske uygulamasına 1 çorba kaşığı balı koyup gene karıştırın. Ardından 2 çorba kaşığı toz şeker daha ilave edin. Kıvam oluşana kadar karıştırın. Kıvam almış olan karışım uygulama için hazır.

Uygulamadan geri kalan cam kavanoza koyup buzdolabında saklayın. Bu maskeyi yaklaşık 2 hafta boyunca kullanabilirsiniz.

Maskeyi pamuk yardımı ile yüzünüze sürüp ardından parmaklarınız ile nazikçe masaj yapın. Yaklaşık iki dakikalık masajın ardından 10 dakika kadar da yüzünüzde bekletin. Uygulama sonrası su ile durulama yapabilirsiniz.

Elma Sirkesi İle Doğal Cilt Bakım Kürü:

 Sivilce lekeleri için elma sirkesi kullanımı genellikle buhar banyosu ile yapılıyor. Buhar banyosu için gerekli olan malzeme su ve elma sirkesidir.

Eşit ölçülerde olan malzemeler karıştırıp kaynatılır. Ardından bir havlu ya da örtüyü başınıza koyup bu karışım dolu kaba eğilin. Hava ile temastan bir süre kaçının. Ardından pamuk ile cildinizi silin. Parlaklık ve canlılığı ilk etapta hissedeceksiniz.  Cildinizi derinlemesine temizleyecek olan bu maske ayrıca mikroplarında cildinizden uzaklaşmasına yardımcı olur.

Bu Paylaşıma Oy Ver

Performans pazarlama alanında hizmet veren Tugaycan, Aferin.NET'i SEO uyumlu içerekler oluşturarak hem faydalı içerikler oluşturmak hem de trafik çekmek amacıyla kurdu.

Tugaycan aslan

Yorum yapın