Emzirmenin Faydaları, Kalorisi ve Zayıflamaya Etkisi

Bebek Emzirmek Kaç Kalori Harcatır, Zayıflatır mı ve Emzirmenin Faydaları

Doğum yapan annelerin en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de emzirmenin kalori yakmaya faydası olup olmadığıdır. Yapılan araştırmalara göre emzirmek ile kilo vermek, kalori yakmak arasında güçlü bir bağın olduğu ortaya çıkarılmıştır. Buna göre emzirmek iki saat boyunca yapılan spor ile eş değer kalori yakmaya sebep olmaktadır. Hamilelik boyunca biriken kilolar emzirme ile birlikte verilebilir. Doğumdan sonra fazla kilolardan kurtulmak her annenin öncelikli isteği arasında yer almaktadır. Bu nedenle emzirme ile ilgili araştırma sonuçları annelerin yüzünü güldürmektedir. Çünkü anne genel olarak bebekle ilgilenmekte ve spor yapmaya ekstra vakit bulamamaktadır. Bu yüzden emzirme sayesinde fazla olan kilolardan kısa sürede kurtulmak mümkün olmaktadır. Emzirmenin faydaları sayfanın altındadır.

emzirmenin faydaları

Emzirmek Zayıflatır mı, Kilo Verdirir mi:

Sorusu yeni doğum yapan annelerin ilgisini çeken sorular arasında yer almaktadır. Uzmanlar tarafından söylenenlere anne süt vererek kesin olarak zayıflama sürecine girebilir. Yeni doğum yapan annelere doğumdan sonra ilk altı ay boyunca bebeklerini emzirmeleri tavsiye edilmektedir. Bu nedenle ilk altı ay boyunca annelere sağlıksız diyet yapması önerilmemektedir. Bebeğim normal kilosunda değil zayıf bebekler nasıl kilo alır diyorsanız bakınız.

Emzirmek Kaç Kalori:

 1 Anne bebek emzirerek günde minimum 300 kalori verir. Bu kalori değeri annenin durumuna, sağlıklı beslenme ve emzirme pozisyonuna göre değişebilir. Harcanan kalori 500-600 kaloriye kadar çıkabilir.

Anne Sütü Kaç Kalori: 

Yapılan kalori miktarı sayımlarında 1 büyük su bardağı anne sütü 140 kalori içerir. 100 gram annenin sütü ortalama 70 kalori içerir.

Doğumdan Sonra Beslenme ve Kalori: 

Yeni doğum yapan annelerin vücutları süt salgılaması için günde 300 Kcal. ile 500 kalori arası yakmaktadırlar. Süt salgılamak için vücudun ekstra enerjiye ve bebeğe faydalı olabilmesi için fazladan minerallere ihtiyacı bulunmaktadır. Bunu sağlamak için de yeni doğum yapan annenin dengeli ve sağlıklı beslenmesi büyük önem taşımaktadır. Beslenmeye dikkat edilerek hem daha sağlıklı süte sahip olunabilir hem de hızlı bir şekilde kalori yakarak kilo verme sağlanabilir. Normal dönemlerde olduğu gibi kilo vermek için diyet yapmak yeni doğum yapan ve emziren anneler için zararlı durumlar ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle annelerin diyet yapması uygun bulunmamaktadır. Emzirme için beslenme büyük önem taşımaktadır.

Anne Sütü İçin Diyetisyen Desteği: Anne sütünün bol ve kaliteli olabilmesi için annenin beslenmesine özen göstermesi gerekmektedir. Bunun için normal beslenmeye ek olarak gıda takviyeleri alınması gerekmektedir. Bu da annenin kendi başına yapmakta zorlanacağı bir durumdur. Bu nedenle emziren annelerin besin desteği açısından diyetisyenden yardım almalarını gerektirmektedir. Böylelikle diyetisyen desteği ile emzirme dönemi daha sağlıklı geçmektedir.

Emzirmenin Faydaları Nelerdir?

Emzirmenin hem anneye hem de bebeğe birçok faydası bulunmaktadır. Öncelikle bebek ile anne arasındaki bağın kuvvetlenmesine yararları vardır. Emziren annelerde demir eksikliği görülme olasılığı çok düşüktür. Pratik beslenme şekli olduğundan dolayı anneler açısından rahatlık sağlamaktadır. Dünya Sağlık Örgütü, sağlıklı olduğundan dolayı annelerin bebeklerini emzirmelerini önermektedir. Yeterli anne sütü alan bebeklerin ilerleyen yaşlarda sağlık problemleri ile karşılaşma riski daha az olmaktadır.

Anne Sütü Yararlı Mıdır?

Anne sütü bebeğe yaklaşık bir yaşına kadar yarar sağlamaktadır. Belli bir dönemden sonra bebeğin başka gıdalara geçmesi gerektiğinden dolayı anne sütünün pek bir yararı bulunmamaktadır. Anne sütü bebeğin zeka gelişiminin yüksek seviyede olması için faydalıdır. Bunun yanı sıra bebeğin gelişiminin hızlanmasına yardımcı olmaktadır. Anne sütü sindirimi en kolay olan besinler arasında yer almaktadır. Anne sütünün faydaları arasında bebek için sakinleştirici özelliği bulunmaktadır.

emzirmek kaç kalori
Doğum Sonrası Zayıflama: 

Hamilelik sırasında anne adayları bebek sebebi ile fazlaca kilo almaktadırlar. Alınan bu kilolar doğumdan sonra anneler için büyük sıkıntı meydana getirmektedir. Yani doğum yapan anneler fazla kilolarından kurtulmak için yoğun çaba sarf etmektedirler. Bu esnada en büyük avantaj emziren anneler için olmaktadır. Çünkü emziren anneler süt oluşumu esnasında kalori harcamakta ve bu da kilo kaybına imkan sağlamaktadır. Böylelikle doğum sonrası zayıflamak mümkün olmaktadır. Bunun yanı sıra zayıflamak için annelerin bol bol hareket etmeye de özen göstermesi gerekir ayrıca emzirme pozisyonu da önemlidir.

Hamilelikte Kaç Kilo Alınır?

Hamilelik boyunca anne adayları bebeklerinin sağlıklı bir şekilde büyüyüp gelişebilmesi için bebeğe faydası olacak birçok besin tüketirler. Açlık hissi sürekli oluşmakta ve böylelikle sürekli yemek yeme ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Sürekli yenilen bu besinler anne adaylarının kilo alımına neden olur. Uzmanlar tarafından yapılan açıklama göre anne adaylarının hamilelik süresince ortalama on ile on iki kilo arasında kilo almaları normal karşılanmaktadır. Doğumdan sonra da on kilo civarında zayıflamak doğum yapan annenin sağlığı açısından faydalı olmaktadır. Aşırı kilo alınması hem anne adayının hem de bebeğin sağlığı açısından risk oluşturmaktadır.

hamilelikte kaç kalori alınır
Emziren Annelerin Zayıflamak İçin Dikkat Etmesi Gerekenler

Doğum sonrası kilolarından kurtulmak isteyen annelerin hızlı kilo vermek için beslenmelerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Eğer mümkünse öncelikle günde otuz dakika boyunca yürüyüş yapılmalıdır. Yürüyüş zayıflamak için yapılabilecek en kolay egzersizler arasında yer almaktadır. Beslenme açısından vitamin yönünden zengin sebze ağırlıklı beslenmeye özen gösterilmesi gerekmektedir. Yenilen yiyecekleri ve porsiyonları kontrol altına almak amacı ile yenilenlerin yazılması yarar sağlamaktadır. Hem bebeğe hem de anneye sağlık açısından faydalı olması nedeniyle uygun vakitte güneş altında dolaşarak D vitamini almak faydalı olmaktadır. Zayıflamaya faydalı olması sebebi ile yemeklerde normal tuz yerine iyotlu tuz kullanılması tavsiye edilmektedir.

Yorum yapın