Eski Çoraplarla Ne Yapılabilir?

Birçoğumuzun evinde bulunan eski çoraplarla ne yapılabilir sorusuna cevap verdiğimiz bu içeriğimizde eski çoraplarla neler yapılır sorusuna cevap vereceğimiz gibi eski çorapları değerlendirme, çoraptan geri dönüşüm olur mu gibi sorulara da cevap veriyor olacağız.

Eski Çoraplarla Ne Yapılabilir
Eski Çoraplarla Ne Yapılabilir

Sizlerinde evinde çoraplarınızın teki kaybolduysa veya çoraplarınız artık eskidiyse bu bu eski çoraplarla neler yapabilirim sorusu gelmiştir. Teki kaybolmuş veya eskimiş çoraplarınızı geri dönüşüm ile bir çok farklı alanda değerlendirebilirsiniz.

Yalnıca eskiyen çoraplarınız değil evinizde bulunan bir çok eski ve işe yaramaz malzemeyi geri dönüştürebilirsiniz.

Gelin hep birlikte eşini kaybettikten sonra üzülmüş veya miladını doldurmuş eski çoraplarla ne yapılabilir hep birlikte göz atalım.

14 Farklı Yolla Eski Çoraplarla Ne Yapılabilir?

Eski çoraplarla birden çok şey yapabilmek mümkün. Bunlardan en popüler 14 adet fikri sizler için derledik:

 • Temizlik bezi olarak kullanabilirsiniz
 • Ayakkabılarınızı eski çoraplarınızla silebilirsiniz.
 • Mobilya veya parkeleriniz için eski çoraplarınızı paspas olarak kullanabilirsiniz.
 • Eski çoraplarınızı mobilyalara kılıf olarak kullanabilirsiniz.
 • Çamaşır makinanızda kurutucu modu varsa kırışıklığı azaltmak için nemli çorap kullanın.
 • Kaybolabilecek derecede küçük veya kırılgan eşyalarınızı eski çoraplarınızla koruyabilirsiniz.
 • Çok işlevli bir kese olarak kullanabilirsiniz.
 • Evcil hayvanınız varsa içine kağıt doldurarak evcil eşya oyuncağı yabilirsiniz.
 • Çoraptan kukla gibi çeşitli oyuncaklar yaparak değerlendirebilirsiniz.
 • Çantanıza koyacağınız kirli ayakkabılar için eski çorapları kullanabilirsiniz.
 • Bir top haline getirip evde stress atmanıza yardımcı bir alet üretebilirsiniz.
 • Boya veya inşaat tadilatı yaparken yeni çoraplar yerine eskilerini kullanabilirsiniz.
 • Yağ şişelerinin altına koyabilir sızan yağların tezgaha dökülmesini engelleyebilirsiniz.
 • Sabun çantası olarak kullanabilirsiniz.

Yukarıda da gördüğünüz gibi eski çoraplarla ne yapılabilir sorusunun aslında bu saydıklarımızdan daha da fazla cevabı olabilir. İnsan yaratıcılığının bir sınırı yoktur. Yeterki eski eşyaları çöpe atıp doğaya zarar vermek yerine geri dönüşüm ile yeniden değerlendirerek doğaya tekrardan kazandıralım. Belki bugün geri dönüştürmediğiniz bir eski çorap ileride bir ağacın solmasına neden olur kim bilir? Bu yüzden tüm eşyalarınıza geri dönüştürebilir gözüyle bakmak sizleri duyarlı bir vatandaş haline getirir.

Eski Çoraplarla Neler Yapılır ?

Eski çoraplarla neler yapılır sorusuna bir de tablo şeklinde cevap verelim istedik. Sizlerde bu tabloya bakarak eski çoraplarla neler yapılır fikir sahibi olabilirsiniz.

Eski Çoraplarla Neler Yapılır?
Temizlik bezi
Ayakkabı sileceği
Paspas
Kılıf
Kurutucular için nem bezi
Kese
Saklama Kılıfı
Oyuncak
Top
Çanta
Eski Çoraplarla Neler Yapılır?

Eski Çorapları Değerlendirme 

Eski çorapları değerlendirmenin onlarca yolu vardır. Eskiyen çoraplarınızı kesinlikle atmamalı ve eski çoraplarınızı değerlendirip geri dönüştürmeli, doğaya katkıda bulunmalısınız. Aşağıdaki başlıklardan dilediğinizi zevkinize veya o anki ihtiyacınıza göre birini seçip eski çoraplarınızı değerlendirebilirsiniz.

Eşi kalan kaybolan çoraplarınızı elinize geçirerek parmak şeklinizi seçin ve parmaklarınıza göre eski çorabınızı kesin. Bu sayede eski çorabınızı değerlendirerek bir eldiven sahibi olmuş olursunuz.

İşte eski çorapları değerlendirme yöntemlerinden bir kaç tanesi:

Eski Çoraptan Patik Yapımı 

Eski çoraptan patik yapımı aslında basit ve kış için oldukça etkili bir yöntemdir. Eski çoraptan patik yapmak için sahip olmanız gereken malzemeler 2 adet eski çorap, bir adet eski kazak, yapıştırıcı ve makastır. Öncelikle eski bir kazağınızı çorabınızın şekline göre kesmeniz gerekmektedir. Çorap şeklinde kestiğiniz kazağı eski çoraplarınızın etrafına kumaş yapıştırıcısı ile yapıştırın. Bu sayede çorabın dışı aynı renk ve sıcak tutacak bir patik halinde görünür. Sizlerde eski çoraplarınızı değerlendirerek sıcak bir patik haline getirebilirsiniz.

Eski Çoraptan Paspas Yapımı

Eski çoraptan paspas yapımı eski çoraplarla ne yapılabilir sorusunun en popüler cevabıdır. Herhangi birine eski çoraplarla ne yapılabilir diye sorarsanız muhtemelen eski çoraptan paspas yapabilirsin cevabını alabilirsiniz.

Eski çoraplarınızın hepsini uzun ve geniş olarak kesip kestiğiniz eski çorapları kısa kenarların en üstünden bir birine bağlayın. Bu birbirine bağladığınız eski çorapları uzun bir sopaya bağlarsanız eski çoraptan paspas yapmış olursunuz. Eski çoraptan yapılan paspasın evi çok güzel temizlediğine emin olabilirsiniz 🙂

Eski Çoraptan Bebek Yapımı

Eski çoraptan bebek yapımı için eski bir çorap, makas, elyaf ve dikiş ekipmanları gereklidir. Eski çoraptan yapacağınız bebeğin gözü için düğme de kullanabilirsiniz. Bebek şeklinde kestiğiniz eski çorapları oluşturacağınız oyunca bebeğe göre birbirine yakın dikin. Parçaları birleştirmeden hemen önce içerisinde elyaf veya pamuk doldurarak parçaları birbiriyle birleştirin. Gözlerini düğme ile yaptıktan sonra ağız ve kulaklarını da eski çoraplardan keserek yapabilirsiniz.

Çorap Geri Dönüşüm olur mu?

Çoraptan geri dönüşüm olur. Evinizde çoraplarınızdan bir çok şey yeni elde edebilir ve çoraplarınızı geri dönüştürebilirsiniz. Bunun yanısıra eğer naylon çoraplarınızı atmak istiyorsanız, plastik geri dönüşüm kutularına atabilir çorapların geri dönüştürülmesine destekte bulunabilirsiniz. Bunun yanısıra pamuklu eski çoraplarınızı giysi geri dönüşüm kutularına atarak çorapların geri dönüşmesini sağlayabilirsiniz.

Eski çoraptan ne yapabilirim?

Eski çoraptan Temizlik bezi, Ayakkabı sileceği, Paspas, Kılıf, Kese, Oyuncak ve Top yapabilirsiniz.

Bu içeriğimizde sizlere eski çoraplarla ne yapılabilir sorusunu cevapladık. Dilerseniz websitemizde bulunan KYK Kredisi Saat Kaçta Yatar?, Profesör Emekli Maaşı Ne Kadar? – 2022 ve Dünyanın En İyi Bisikleti – 2022 içeriklerimizi okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Geri dönüşüm terim olarak, kullanım dışı kalan geri dönüştürülebilir atık malzemelerin çeşitli geri dönüşüm yöntemleri ile ham madde olarak tekrar imalat süreçlerine kazandırılmasıdır.[1]

Bu posta oy ver!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Tugaycan

Tugaycan

Tugaycan, Aferin.NET'i 2022 yılının haziran ayında yıllardır biriktirdiği SEO tecrübesiyle birlikte kullanıcıların aradığı sorulara cevap vermek için kurdu. Normalde bir ajansta PPC Technical Lead olarak çalışan Tugaycan, bu işi hobi amaçlı yürütüyor.

Yorum yapın