Evcil Tavşan Beslemenin Maliyeti Ne Kadar?

Birçok insan tavşanların az bakım gerektiren evcil hayvanlar olduğunu düşünerek yanlış yönlendirilebilir. Evcil tavşan beslemenin maliyeti pek fazla değildir ama gerçek şu ki, evcil tavşanlar 10 yıl veya daha uzun süre yaşarlar ve önemli miktarda bakım, zaman ve para gerektirirler. İşte evcil bir tavşanın ne kadara mal olabileceğine dair temel bir özet.

Evcil Tavşan Beslemenin Maliyeti
Evcil Tavşan Beslemenin Maliyeti

Evcil Tavşan Beslemenin Maliyeti

Evcil tavşan beslemenin maliyetlerini özetlemek gerekirse:

İlk maliyetler:

 • Sahipenme ücreti: 1000TL+
 • Yavru köpek kafesi: 250TL+
 • Çöp kutusu: 50TL+
 • Saman besleyici: 350TL+
 • Yemek tabakları: 20TL+
 • Tırnak makası ve küçük el feneri: 50TL+
 • Kordon koruyucuları: 40TL+
 • Sandalye minderleri: 50TL+
 • TOPLAM BAŞLANGIÇ: 1500-2500TL+

Devam Eden Maliyetler
(Tavşanların 10+ yıl yaşadığını unutmayın.)

 • Saman: 85TL/ay (yerel bir çiftçiden balya ile satın alırsanız daha ucuz olabilir)
 • Yeşiller/sebzeler: 200TL/ay
 • Peletler: 120TL+/ay
 • Evcil hayvanlar için güvenli temizlik malzemeleri: 50TL/ay
 • TOPLAM: 450-600 TL/ay

Arızi Maliyetler

Yukarıdaki tahminler size bir tavşan sahibi olmanın maliyeti hakkında bir fikir verecektir. Ancak bunlar asgari bir temel olarak hizmet etmelidir. Yol boyunca ortaya çıkacak başka maliyetler de vardır.

Veteriner faturaları

Tavşanlar, özellikle yaşlandıkça tavşan konusunda bilgili bir veteriner hekime düzenli ziyaretler gerektirir. Genç tavşanların kısırlaştırma ameliyatına ihtiyacı olacaktır. Ve bazen, uygun bakıma rağmen tavşanlar hastalanır. Veteriner faturaları binlerce dolar olmasa da yüzlerce TL’ye mal olabilir. İhtiyaç ortaya çıktığında bu masrafları karşılamaya istekli ve muktedir misiniz?

Tavşan tedariki değişimi

Yukarıda listelenen ilk malzemelerden bazılarının, tavşanınızın yaşamı boyunca bir noktada, sadece basit aşınma ve yıpranma nedeniyle değiştirilmesi gerekecektir.

Mobilya/diğer eşyaların onarımı ve değiştirilmesi

Tavşanlar yıkım konusunda ustadır. Evinizi tavşanlardan korumuş olsanız bile, bazen yasak bir alana girip ortalığı kasıp kavurabilirler. Uzaktan kumandalarınızı, elektronik cihazlarınızı, kitaplarınızı, ayakkabılarınızı vb. kaldırmayı unutabilirsiniz ve tavşanınız bu sırada onları keyifle kemirmiş olacaktır. Onarım veya değiştirme masrafları yüksek olabilir!

Oyuncaklar ve tüneller

Tavşanlar eski telefon defterleri, kutular ve tuvalet kağıdı rulolarından oldukça memnun olsalar da, saklanma evleri, tüneller ve daha fazlası gibi mağazadan satın alınan “daha süslü” oyuncaklara para harcamak isteyebilirsiniz. Eğer evcil hayvanınızı şımartmayı seven biriyseniz, bu masrafları da hesaba katın.


Daha tutumlu olabileceğinizi ve tavşanınız için tahminlerden daha az harcayabileceğinizi düşünebilirsiniz. Dikkatli bir planlama, indirimli alışveriş, kendin yap becerileri ve zaman ile bu kesinlikle mümkündür. Ancak, tavşanınızın refahı için pazarlık konusu olmayan ve elzem olan veteriner faturaları başta olmak üzere arızi masrafları karşılamak için yeterli paranız olduğundan her zaman emin olmalısınız.

Bu yazımızda sizlere evcil tavşan beslemenin maliyetinden bahsettik. Dilerseniz tavşanlarla alakalı Evcil Tavşan Ne Yer?, Evcil Tavşan Nerede Yaşar?, Evcil Tavşan Almayı mı Düşünüyorsunuz? ve Evde Tavşan Bakımı yazılarımızı okuyabilirsiniz. Sitemizdeki farklı içerikleri keşfetmek için Evden Kaçan Kedi Ne Zaman Döner? , Kızgınlık Döneminde Dişi Kedi Nasıl Rahatlatılır? ve Domuz Yağı Yanığa İyi Gelir mi? yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

Bu posta oy ver!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Tugaycan

Tugaycan

Tugaycan, Aferin.NET'i 2022 yılının haziran ayında yıllardır biriktirdiği SEO tecrübesiyle birlikte kullanıcıların aradığı sorulara cevap vermek için kurdu. Normalde bir ajansta PPC Technical Lead olarak çalışan Tugaycan, bu işi hobi amaçlı yürütüyor.

Yorum yapın