Evcil Tavşan Ne Yer? – Neyle Beslenir?

Evcil bir tavşan sahiplendiniz ve evcil tavşan ne yer diye merak ediyorsanız bu içeriğimiz tam size göre.Tıpkı insanlar gibi tavşanlar da güzel bir yemekten hoşlanır. Saman, sebze, pelet ve taze sudan oluşan güzel bir karışım tavşanınızı sağlıklı ve mutlu kılacaktır. Evcil tavşanınızı neyle beslemeniz gerektiği hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

Evcil Tavşan Ne Yer
Evcil Tavşan Ne Yer?

Evcil Tavşan Ne Yer?

Evcil tavşanların beslenmesi, tavşanın gereksinimlerine ve yaşına göre değişebilir. Genellikle, evcil tavşanlar kaliteli, tavşan için özel olarak üretilmiş kuru mamalar, taze sebzeler, meyveler, pelet tavşan yemi ve saman yer. Tavşanların diyetinde en önemli besin maddeleri arasında protein, vitaminler, mineraller ve lif bulunur. Tavşanların beslenmesinde eksik olan besin maddeleri, sağlık sorunlarına neden olabilir.

Saman

Taze saman tavşanınızın diyetinin büyük bir kısmını oluşturmalı ve her zaman hazır bulunmalıdır. Yetişkin tavşanlar timothy, çim ve yulaf otlarını yiyebilirken, genç tavşanlar yonca ile beslenmelidir. Yonca, yüksek protein ve şeker içeriği nedeniyle yetişkin tavşanlara verilmemelidir. Saman tavşanlar için önemlidir çünkü iyi bir sindirim sağlığı için gerekli olan temel lifi sağlar ve iyi bir diş sağlığı için tavşanın dişlerinin (sürekli büyüyen) aşınmasına yardımcı olur. Kum kabının bir ucuna saman yerleştirmek, tavşanlar aynı anda hem saman yiyip hem de kaka yapma eğiliminde olduklarından, kum kabının kullanımını da teşvik edecektir. Evcil tavşan ne yer sorusunun popüler cevaplarından biri samadır.

Saman seçerken taze göründüğünden ve koktuğundan emin olun. Kahverengi veya küflü görünen veya artık taze kesilmiş ot gibi kokmayan bir saman seçmeyin. Samanları kuru bir yerde, küflenmesini önlemek için hava akışına izin veren bir kapta saklayın. Yerel bir çiftçiden toplu olarak saman satın almak, bir evcil hayvan dükkanından torba satın almaktan çok daha ekonomik olma eğilimindedir.

Sebzeler

Çeşitli sebzeler tavşanınızın günlük beslenmesinin bir parçası olmalıdır. Sebze seçerken taze ve böcek ilacı içermeyen bir şeyler arayın. Sebzelerinizi tavşanınıza yedirmeden önce daima iyice yıkayın. Tavşanınızın iyi tepki verip vermediğine karar verene kadar yeni sebzeleri küçük miktarlarda besleyin. Tavşanları ev bitkilerinin yapraklarıyla beslemeyin çünkü çoğu tavşanlar için zehirlidir.

Tavşanınız aşağıdaki sebzelerden bazılarını sevebilir:

 • Fesleğen
 • Bok choy
 • Brokoli yaprakları (sapları veya üst kısımları tavşanlarda gaz yapabilir)
 • Havuç üstleri (havuçta kalsiyum oranı yüksektir ve az miktarda verilmelidir)
 • Kereviz
 • Kişniş
 • Yonca
 • Kara lahana
 • Karahindiba yaprakları
 • Dereotu
 • Karalahana (az miktarda)
 • Marul – romaine veya koyu yaprak (iceburg marul ve lahana yok)
 • Nane
 • Hardal yeşillikleri
 • Maydanoz
 • Su teresi

Su

Tavşanınız için her zaman taze su bulunmalıdır. Eğer bir kafesiniz varsa, asılı bir su şişesi iyi bir seçenektir. Tavşanlar ayrıca bir su kabından da su içerler. Sıcak bir günde tavşanınızın su kabına bir ya da iki buz küpü atabilirsiniz. Tavşanınız yeterince su içmiyor gibi görünüyorsa, sebzeleri sunduğunuzda oldukça ıslak bırakabilirsiniz.

Peletler

Tavşanlar bayat peletlere burun kıvıracağından, bunlar taze olacak şekilde satın alınmalıdır. Lif oranı yüksek ve protein oranı düşük peletler arayın. Tavşanınız yaşlandıkça pelet alımını sınırlamanız gerekecektir. Yüksek protein içeren peletler tavşanlarda obeziteye ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilir. İçine “ödül maması” karıştırılmış peletler (kurutulmuş mısır vb.) vermeyin. Bu katkı maddeleri tavşanlar için asla sağlıklı değildir ve sindirim sorunlarına neden olabilir.

Verilebilecek İkramlar

Herkes ara sıra ikram edilmesini sever, ancak tavşanınızın sağlığını korumak için sadece ara sıra verilmelidir. Tavşanınızı ekmek, kraker, makarna, kraker, kurabiye, cips veya mısır gevreği gibi karbonhidrat oranı yüksek yiyeceklerle beslemeyin. Tavşanlar için markalanmış olmasına rağmen, ticari olarak satılan birçok tavşan ikramı, yoğurt cipsi gibi yağ ve şeker bakımından yüksektir ve verilmemelidir. Tavşanlar için zehirli olduğundan asla çikolata vermeyin.

Meyve, ikram için en iyi seçenektir, ancak şeker içeriği nedeniyle yine sadece küçük miktarlarda vermelisiniz. Pestisit içermediğini bildiğimiz organik meyveleri satın almaya çalışın. Sebzelerde olduğu gibi, iyice yıkandıklarından emin olun.

Tavşanların sevdiği bazı meyveler şunlardır:

 • Çilek
 • Ahududu
 • Muzlar
 • Ananas
 • Elma (çekirdeksiz)


Tavşanınız doğumdan yaşlılığa doğru olgunlaşırken ona vermeniz gereken yiyecek türleri ve miktarları hakkında daha fazla bilgi için House Rabbit Society’nin SSS makalesine bakın: Diyet.

Bu yazımızda sizlere evcil tavşan ne yer sorusunun cevabını verdik ve tavşanların beslenmeleriyle alakalı detaylardan bahsettik. Dilerseniz sitemizde tavşanlarla alakalı Evde Tavşan Bakımı, Evcil Tavşan Almayı mı Düşünüyorsunuz? ve Evcil Tavşan Nerede Yaşar? içeriklerimizi de okuyabilir aynı zamanda sitemizde bulunan farklı içeriklerden Bira Alkol Oranı ve Kızla Konuşulacak Konular içeriklerini de okuyabilirsiniz.

Bu posta oy ver!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Tugaycan

Tugaycan

Tugaycan, Aferin.NET'i 2022 yılının haziran ayında yıllardır biriktirdiği SEO tecrübesiyle birlikte kullanıcıların aradığı sorulara cevap vermek için kurdu. Normalde bir ajansta PPC Technical Lead olarak çalışan Tugaycan, bu işi hobi amaçlı yürütüyor.

Yorum yapın