Evcil Tavşan Nerede Yaşar? – Nerede Bakılmalı?

Bu yazımızda sizlere evde evcil tavşan nerede yaşar, tavşana nerede bakılmalı konularından bahsedeceğiz.Aferin ekibi olarak, evcil tavşanların dışarıda bir kulübede yaşamak yerine evinizin içinde yaşamasını savunuyoruz. Tavşanınızın sadece şiddetli hava koşullarından ve yırtıcı hayvanlardan korunmasını sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda tavşanınız sizinle birlikte içeride yaşarken ailenizin daha fazla üyesi haline gelecektir, çünkü bu şekilde daha fazla sosyal etkileşim olma eğilimindedir.

Evcil Tavşan Nerede Yaşar
Evcil Tavşan Nerede Yaşar

Tavşanınızı iç mekanda barındırmak için yavru kafesleri, tavşan apartman daireleri, tavşan kafesleri veya sadece tavşan geçirmez bir oda dahil olmak üzere birçok seçenek vardır. Her bir seçeneği aşağıda tartışacağız.

Evcil Tavşan Nerede Yaşar?

Evcil tavşana bakacak yer olarak bir çok alternatif bulunmaktadır bunlar:

  • Tavşana ait bir oda oluşturabilirsiniz.
  • Bir tavşan evi yapabilirsiniz.
  • Tavşan kafesi satın alabilirsiniz.

Tavşana Ait Bir Oda

Evcil tavşanlarımızı tavşan geçirmez bir odada serbest bırakmayı tercih ediyoruz. Onları ofis olarak kullandığımız odada tutabilirsiniz.

Odanın bir bölümünde, dökülmeleri veya kazaları önlemek için plastik bir sandalye minderinin üzerinde kum kutuları, saman besleme kutusu ve mama kapları bulundurabilirsiniz bu sayede istedikleri zaman yavaş bir tempoda keşfetme ya da son sürat koşma özgürlüğünün tadını çıkarabilirler. Bir süreliğine uzaklaşmak isterlerse onlar için kartondan kaleler temin edebilirsiniz.

Bir tavşan alanı kurulumu örneği. Bu, bir köpek yavrusu ağılında bulunan veya tavşan geçirmez bir odada serbestçe dolaşan tavşanlar için işe yarar. Bir karton kale ve diğer çiğneme oyuncakları alanı tamamlıyor. Kaynak:My House Rabbit

Tavşan Evleri

Eğer eliniz yatkınsa, tavşan evi inşa etmekte sınır yoktur. Bir tavşan evi inşa etmek için ahşap, metal, yeniden tasarlanmış mobilyalar ve diğer malzemeleri kullanabilirsiniz. Unutulmaması gereken bir nokta, tavşanlar teli çiğneyip kendilerine zarar verebileceğinden, asla tavuk teliyle bir tavşan kulübesi inşa etmemeniz gerektiğidir. Ayrıca, metal ile inşa etmeye karar verirseniz, çıtalar birbirine oldukça yakın olmalıdır, böylece tavşanınız kafasını içeri sokamaz. Aksi takdirde tavşanınız yaralanabilir ya da boğulabilir.

Bir tavşan evi inşa etmenin kolay bir yolu da tel saklama küpleridir. Target, Walmart, Sam’s Club ve Amazon’da bulunan tel saklama küpleri birçok farklı düzenlemeye göre özelleştirilebilir. Biraz zaman alıcı olsa da, saklama küplerinden bir tavşan evi inşa etmek oldukça ucuz bir seçenek olabilir.

Tavşan Kafesleri

Tüm barınma seçenekleri arasında tavşan kafesleri tavşanınız için en az alanı sağlar, bu nedenle mümkünse önce bir kafes veya tavşan evi kurulumunu denemenizi öneririz. Bununla birlikte, tavşanınızı büyük bir kafeste barındırmayı tercih ederseniz, tavşanın kafes dışında günde en az birkaç saat zaman geçirmesini sağlamalısınız. Kafes seçenekleri çok çeşitlidir, ancak tavşanınızın sağlığı için birkaç temel unsur gereklidir.

Kafesler tavşanınızı barındıracak kadar büyük olmalıdır. Ne kadar büyük o kadar iyi! Tavşanınızın hareket edebileceği ve uzanabileceği bir alanın yanı sıra yiyecek, su, kum kabı ve oyuncaklar için de yer olmalıdır. Cam akvaryumları asla kullanmayın çünkü bunlar nadiren yeterince büyüktür ve yeterli hava sirkülasyonuna sahip değildir. Tavşanınızın kendi başına gelip gidebilmesi için ön kapısı olan bir kafese sahip olmak da en iyisidir.

Bazı insanlar tel tabanlı tavşan kafeslerini tercih eder çünkü altına bir kum kabı yerleştirilebilir. Bu genellikle iyidir, ancak tavşanın üzerinde durması / yatması için bir fayans veya tahta veya karton parçası eklemeniz gerekir. Yalnızca tel zemin üzerinde durmak tavşanınızın patilerinde hasara ve rahatsızlığa neden olabilir.

Tavşanınız için düşünebileceğiniz birçok farklı barınma imkanı vardır. Tavşanlar kendilerini güvende hissedecekleri bir yerin yanı sıra egzersiz yapacakları ve keşfedecekleri bir alana da ihtiyaç duyarlar. En iyi seçenek yaşam düzeninize bağlı olacaktır. Ancak unutmayın, tavşanlar çok sosyal canlılardır, bu nedenle evinizde tavşanınızı yalnız ve terk edilmiş hissettirmeyecek bir yer seçin.

Bu yazımızda sizlere evde evcil tavşana nerede yaşar, evcil tavşana nerede bakılır sorularının cevabını verdik. Dilerseniz sitemizde bulunan Evde Tavşan Bakımı ve Evcil Tavşan Almayı mı Düşünüyorsunuz? yazılarımızı okuyup tavşanlar hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilir, aynı zamanda farklı içeriklerden Depreme Dayanıklı Bina, Wifi Şifre Kırma ve Kalıcı Olarak Silinen Fotoğrafları Geri Getirme yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Bu posta oy ver!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Tugaycan

Tugaycan

Tugaycan, Aferin.NET'i 2022 yılının haziran ayında yıllardır biriktirdiği SEO tecrübesiyle birlikte kullanıcıların aradığı sorulara cevap vermek için kurdu. Normalde bir ajansta PPC Technical Lead olarak çalışan Tugaycan, bu işi hobi amaçlı yürütüyor.

Yorum yapın