Evcil Tavşan Almayı mı Düşünüyorsunuz?

Evcil hayvan sahiplenmeyi düşünüyorsanız evcil tavşan tam size göre.Tavşanlar harika evcil hayvanlardır. Çok sevimliler ve kişiliğe sahipler. Ancak barınağa dalıp bir tatlı seçmeden önce, bir tavşanın size ve ailenize uygun olduğundan emin olmak için bilmeniz gereken birkaç şey var.

Evcil Tavşan
Evcil Tavşan

Evcil Tavşan Almak İçin Gerekenler

Evcil tavşan yetiştirmek için finans, tavşanın yaşayacağı ev, sürekli gözlemde olmanız vb. konulara dikkat etmeniz gerekmektedir. Gelin detaylıca evcil tavşan almak istediğinizde hangi konuları ele almanız gerektiğine bakalım:

Finans

Evcil bir tavşan sahibi olmak ek finansal sorumluluk gerektirir. Evlat edinme ücretinin (1000TL+) yanı sıra barınma/yemek/tavşan geçirmezlik malzemeleri için önden para harcamaya hazırlıklı olun. Buna ek olarak, bir tavşanın mama, kum ve veteriner faturaları (tavşan barınakta/kurtarma merkezindeyken ameliyat olmadıysa kısırlaştırma/kısırlaştırma ücretleri dahil) gibi devam eden masraflarını karşılayabileceğinizden emin olun.

Barınma

Tavşanlar sosyal hayvanlardır. Bir tavşanın evinizdeki barınma alanının konumu (yavru kafesi, tavşan evi, büyük kafes veya tavşan serbest dolaşıyorsa sadece yiyecek, kum kutuları ve karton kalelerin bulunduğu bir alan şeklinde olabilir) son derece önemli bir husustur. Tavşanın kendi başına dinlenebileceği bir yere sahip olduğundan, ancak aileden tamamen ayrı olmadığından emin olmalısınız. Tavşanların sosyal etkileşime, bol egzersize ve çok sayıda zenginleştirici aktiviteye ihtiyacı vardır.

Sürekli Kontrolde Olmak

Tavşan evde/apartmanda/odada serbestçe dolaşacaksa, alanı kesinlikle tavşan geçirmez hale getirmeniz gerekecektir. Tavşanı bir kafeste, kulübede ya da yavrulukta tutsanız bile, tavşanı gözetim altında egzersiz yapması için dışarı bıraktığınızda evinizi korumanız gerekecektir. Tavşanlar çok meraklı ve inatçı yaratıklardır. Bilgisayarınızın kablolarına, tellerine, pervazlarına, koltuk borularına, hafif yıpranmış halılarınıza vb. girmenin bir yolunu bulacaklardır. En önemli belgelerinizi bile yiyebilirler.

Oyun Oynamak Gerekir

Tavşanlar sıkıldıklarında başlarını belaya sokarlar. Alternatif eğlence biçimleri sunmazsanız, eşyalarınızı çiğneyerek kendi eğlencelerini yaratırlar. Boş tuvalet kağıdı ruloları, eski telefon rehberleri ve evde bulabileceğiniz diğer kağıt ürünleriyle dolu karton bir kale tavşanlar için harika bir oyalanma aracıdır.

Tuvalet Eğitimi

Çoğu tavşan kurtarma merkezi, aldıkları tavşanları tuvalet eğitimi sürecine sokar. Yani kurtarılan bir tavşan temel bilgilere sahip olmalıdır, ancak bazen tavşanlar yeni evlerine taşındıklarında iyi alışkanlıklarını unuturlar. Bu doğaldır çünkü ortamdaki ciddi değişiklik çok stresli olabilir. Tuvalet eğitimi zaman zaman sinir bozucu olabilir, ancak işin anahtarı ısrar ve iyi alışkanlıkların tutarlı bir şekilde pekiştirilmesidir.

Beslenme

Bir tavşanın yaşamı boyunca beslenme ihtiyaçlarını iyi anlamak önemlidir. Doğru beslenme (ve doğru miktarlarda) bir tavşanın sağlığı için hayati önem taşır. Bir tavşanın diyetinin temelini lif oluşturur. Tavşanlar her zaman sınırsız ot yemine erişebilmelidir. Saman alerjilerinin evdeki hiç kimse için sorun teşkil etmeyeceğinden emin olmak çok önemlidir.

Bir Tavşanla Bağ Kurmak

Tavşanlar oldukça sevecen hayvanlar olabilir, ancak kişilikleri kesinlikle bireyden bireye değişir. Çoğu tavşan özellikle kucağa alınmaktan hoşlanmaz ve bazı tavşanlar diğerlerine göre daha soğuktur. Hangi tavşanın (veya tavşan çiftinin) size ve ailenize uygun bir kişiliğe sahip olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek için yerel bir tavşan kurtarma merkezindeki bir gönüllü ile konuşun.

Evcil Tavşan İle Seyahat

Tavşanlar seyahat ederken ya da bilmedikleri ortamlara yerleştirildiklerinde çok strese girerler, bu nedenle tatile çıktığınızda tavşanınıza bakacak iyi bir bakıcının olması en iyisidir. Dünyanın çeşitli yerlerine gitme ihtiyacı ya da arzusu duyan büyük bir jet-setter iseniz, tavşan sahibi olmak muhtemelen sizin için doğru değildir. Çok az sayıda havayolu şirketi tavşanların Amerika Birleşik Devletleri içinde ve yurt dışında kabin içinde uçmasına izin vermektedir. Çoğu zaman tavşanlar diğer ülkelere vardıklarında aylarca süren karantina sürelerine tabi tutulurlar ve birçok yerde evcil tavşanlara hiç izin verilmez.

Evcil Tavşan ve Çocuklar

Tavşanlar 10 yıldan fazla yaşar. Bir tavşan evlat edinmek uzun vadeli bir taahhüttür. Tavşanlar az bakım gerektiren evcil hayvanlar DEĞİLDİR. Bu yüzden bir tavşan evlat edinmek bir aile kararı olmalıdır. Çocuklar 18 yaşına gelip üniversiteye gittiklerinde veya iş aradıklarında, tavşanın hala güvenli ve sevgi dolu bir yuvaya sahip olması önemlidir.

Sonuç olarak: Ailenize bir tavşan eklemeden önce araştırmanızı yapın! Evcil bir tavşan edinmenin heyecanına kapılmak kolay olsa da, öncelikle bir tavşana gerçekten sonsuza kadar iyi bir yuva sağlayıp sağlayamayacağınızı değerlendirmek önemlidir.

Araştırmanızı yaptıysanız ve bir tavşana düzgün bir şekilde bakabileceğinizden eminseniz, lütfen bir yetiştiriciden veya evcil hayvan dükkanından bir tavşan satın almak yerine bir kurtarma veya barınaktan bir tavşan sahiplenin. Barınaklar her şekil ve büyüklükte evsiz tavşanlarla dolup taşmaktadır.

Bu yazımızda sizlere evcil tavşan ile alakalı bilgiler verdik dilerseniz sitemizde bulunan tavşanlarla alakalı Evde Tavşan Bakımı, Evcil Tavşan Beslemenin Maliyeti Ne Kadar?, Evcil Tavşan Ne Yer? – Neyle Beslenir? ve Evcil Tavşan Nerede Yaşar? – Nerede Bakılmalı? yazılarımızı okuyabilirsiniz. okuyabilirsiniz. Aynı zamanda sitemizde bulunan Depreme Dayanıklı Bina, Wifi Şifre Kırma ve Dünyanın En İyi Dans Eden Ülkesi yazılarımızı okuyabilirsiniz. Tavşan bakımı hakkında yabancı bir kaynak arıyorsanız buraya bakabilirsiniz.

Bu posta oy ver!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Tugaycan

Tugaycan

Tugaycan, Aferin.NET'i 2022 yılının haziran ayında yıllardır biriktirdiği SEO tecrübesiyle birlikte kullanıcıların aradığı sorulara cevap vermek için kurdu. Normalde bir ajansta PPC Technical Lead olarak çalışan Tugaycan, bu işi hobi amaçlı yürütüyor.

Yorum yapın