Evde Yüz Beyazlatmak İçin Maske Yapılışı

Evde Yüz Beyazlatma Maskesi

Yaz aylarında bazı kadınlar cildinin bronzlaşması için uğraş sarf edip bunun için tonca para verebilmektedirler bunu evde yüz beyazlatma maskesi ile çözebilirsiniz . Sahillerde güneşlenen ve solaryum merkezlerine gidip bir miktar para verip bronzlaşan kadınların tersine ten beyazlatmak isteyen kadınlar da mevcuttur. Normal bir cilt tonunu taşıyan kadınlar ise bu cilt rengini de açmak için uğraşıyorlar. Yüzlere ve vücutta uygulamak istedikleri yüz beyazlatma yöntemleri ise bir çok tarif içerir;

evde yüz beyazlatma maskesi

Yüz ve ciltte uygulanması için satılan yüz beyazlatma kremleri ve buna benzer ürünlerin cildinizin sağlığı için tehlike arz edip, etmedikleri daha bilinemiyor. Kozmetik dükkanlarında ise yüz ve cildin beyazlaması için bir çok ürün satılmaktadır. Ancak bunun sağlıklı olup olmadığı bilinmediği için daha doğal yöntemlere başvurmak iyi gelmektedir. Hem cilt sağlığı, hem de ileride problemler yaşamamanız için de bir çok doğal yöntem mevcuttur.

 

Evde Yüzü Beyazlatmak İçin Doğal Yollar;

Limon Almış olduğunuz 1 limonu ortadan keserek yüzünüzü limon ile ovalayın. Bu uygulamayı genellikle gece yapın ve yıkamadan yatın. Sabah kalktığınızda ise yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Limon yüz beyazlatmak için yardımcı olacaktır.

evde yüz beyazlatma

Ayrıca kararan diz, dirsek kararması gibi bölgelerine iyi gelir. Ve cildin ölü deri atması cildi beyazlatacak diğer bir faktördür. Ölü cildi aldırmak için hafta bir kez peeling yapmanız sizin için daha iyi olacaktır.

Doğal bir yoğurt ile cildinizi ovalayarak masaj uygulayın. 20 dakika bekledikten sonra yüzünüzü ise süt ile durulayın. Ardından ılık bir su ile yıkayabilirsiniz. Birer kaşık bal ve limonun suyunu bir kap içerinde birbirleriyle iyice karışana kadar karıştırın. Bu doğal yollarla hazırlamış olduğunuz uygulamayı ise yüzünüze masaj yaparcasına sürünüz. Bir süre bekledikten sonra ılık su ile durulayın. Limon suyu yerine salatalık suyu da yapabilirsiniz.

Cilt Beyazlatıcı Maskeler İle Yüzü Beyazlatmak İçin Ne Yapılır?

  • Cildin Beyazlaması İçin Pirinç Maskesi:

 Pirinç maskesinin tarihçesi Asyalı kadınların yaptığı uygulamalardan gelmektedir. Asyalı kadınlar su bulamadıklarında ektikleri pirinç tarlasındaki suyu kullanırlarmış. Pirinç suyu ile yıkanan kadınların cildi ise güneşin altında kararmak yerine daha da beyaz olmakta ve hatta ciltleri ise pürüzsüz olur.

beyazlatıcı maske

Bu yüz beyazlatıcı doğal yöntem yüzyıllardır Asyalı kadınlar tarafından uygulanan bir uygulamadır. Pirinç içerisinde bulundurduğu bir çok madde ile yüzü ve cildi beyazlatmak için iyi gelen bitkidir. İçerisinde bulunan para aminobenzoik asit, ferulik asit ve allantoin maddeler,  cildin, güneşten gelen zararlı ışınları veya etkilerine karşı korumaktadır. Ayrıca cildin beyazlaşmasını sağlayarak ciltteki lekeleri önler ve sıkılaşarak kırışıklıkları sonlandırır.

  • Yüz Beyazlatan Pirinç Maskesi İçin Gereken Malzemeler:

Yüzü beyazlatmak için pirinç maskesi hem ekonomiktir hem de sağlığınız ile isteklerinizin doğrultusunda ilerleyen bir maske tarifidir. Pirinç maskesi için 1 avuç pirinç, 1 çay bardağı kadar süt, tabak ile kaşık ve karışımı cildinize sürmek için küçük bir yüz fırçası.

  • Pirinç Maskesinin Tarifi Nasıl Yapılır:
doğal yolla yüz beyazlatma

Yüz beyazlatıcı maske için ilk olarak pirinç ununu tabağa yavaş bir şekilde koyulur ve ardından 1 çay bardağı kadar olan sütü üstüne ilave edilerek karıştırılır. Maske kıvamına gelene dek iyice karıştırılır. Daha sonra kıvamına gelen maske yüze fırça yardımı ile yüze sürülerek hazırlama yapılır. 20-30 dakika beklenir. Ardından yüzde duran maske su ile durulanır. Bu işlemi hafta da 2 ile 3 kez yaparsanız yüz beyazlatmak adına olumlu etkileri elde edebilirsiniz. Cildinizin beyazlaması ve kırışıklık önlenmesini bu maske ile başarabilirsiniz.

  • Kurutulmuş Portakal Kabuğu ve Yoğurt Kürü:

 Bir çok kür gibi bu yüz beyazlatıcı maske türü de oldukça ekonomik ve yapımı anlamında ise basittir. Kurutulmuş portakal ve yoğurt maskesi için ilk önce portakal kabuklarını güneşte kurutmalısınız. Portakal kabuklarını herhangi bir teknolojik alet ile kurutmanızın pek yararı olacağı söylenmemektedir. O yüzden güneşte kurutmak en doğrusudur.

Daha sonra kurutulmuş portakal kabuklarını rendeleyiniz ve maske kıvamına geleceğini düşündüğünüz kadar bir kap içerisinde olan yoğurt içine ekleyiniz. Yoğurt ile kurutulmuş portakal kabuklarını karıştırınız. Hamur haline gelene dek karıştırınız. İsteğe göre biraz su atabilirsiniz. Bu uygulamayı yüzünüze sürün. 20 dakika bekledikten sonra yüzünüzü soğuk su ile durulayın. Bu uygulama yüzdeki lekelerin rengini açacak ve yüz beyazlaşır.

  • Tam Buğday Unu ve Zerdeçal Tozu Karışımı: 

Ciltte oluşan lekelerin yok olmasında ve ten ve yüz renginin açılması, beyazlatılması konusunda da etkili bir uygulamadır. Bu beyazlatıcı maske için gereken malzemeler ise; 2 tatlı kaşığı buğday unu, bir tutam zerdeçal tozu, bir tatlı kaşığı limon suyu ve yoğurttur.

Bütün bu malzemeleri bir kap içerisinde karıştırınız. Karıştırdığınız malzemeleri yüzünüze uygulayıp 20-25 dakika bekleyiniz. Daha sonra yüzünüzü ılık su ile durulayın. Cilt lekelerini yok eder ve beyazlatma için etkili bir maske türüdür.

  • Yüzü Beyazlatmak İçin Hindistan Cevizi Yağı:

Bu uygulama da diğer doğal yöntemler gibi gayet ekonomik ve basittir. Yüzümüz ve vücudumuzdaki noktalarda etkili bir parlatıcı ve lekeleri yok eden beyazlatıcı bir etkiye sahiptir. Bu yağa aktarlardan sahip olabilirsiniz. Sahip olduğunuz yağı beyazlamasını ve gitmesini istediğiniz lekelerin üstüne uygulayarak sağlayabilirsiniz.

  • Yüz Rengini Açan Domates ve Un Maskesi: 

Tarif için 1 adet domates ve yeteri kadar un gerekmektedir. Gayet ekonomik ve basit olan bu yöntem sizi çok uğraştırmaz.

Domates kabuklarını soyup blender veya rende yardımı ile küçük parçalar haline getirin. Bu elde ettiğiniz tarifin içine unu ekleyin ve hamur kıvamına gelene dek karıştırın. Daha sonra isterseniz su da ekleyebilirsiniz. Sonrasında yüzünüze yada leke var ise onların üstüne sürüp yüz rengini açan maskeyi 20-25 dakika bekleyin. Daha sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayın. Bu uygulama yüzünüzün beyazlaması ve lekelerin giderilmesinde etkili bir maske türüdür.

  • Süt, Bal ve Limon Suyu Maskesi Hazırlama:

 Cildin beyazlaması adına uygulanması gereken en önemli kür türlerinden biri olan bu maske türünün yapımı gayet doğaldır. Süt ,bal ve limon suyunu bir kap içerisinde birbirleri ile harmanlaşana kadar karıştırın. Daha sonra bu karışımı yüzünüze uygulayın. 20-30 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayın.

Bu uygulamayı haftada 3-4 kez uygulamak cildinizin beyazlaşmasına yardımcı olacaktır.

  • Bal ve Badem Maskesi:

Evde Cilt beyazlatma da süper bir etkisi olan bir diğer maske türü ise bal ve badem maskesidir. Bal ve badem maskesinin yapımı da basittir. Tek yapmanız gereken sadece 1 tatlı kaşığı süt tozu, yarım tatlı kaşığı badem tozu veya yağı ve 1 tatlı kaşığı balı iyice harmanlanana kadar karıştırıp yüze sürmektir. Bu doğal karşımı yüzünüze uyguladıktan sonra 15 ile 20 dakika bekleyin. Cildinizi nemlendirip, beyazlatacaktır. Cildiniz de parlaklık ve beyazlık bu yöntem ile daha kolaydır.

Ten Beyazlatmanın Tarihçesi:

Beyaz tenli olma tutkuları insanlarda ancak özellikle kadınlarda o kadar büyük bir boyuta gelmişti ki bunun için yapılamayacak şey yoktu. Ten beyazlatma Helenistik dönemlerde Yunan kadınların beyazlaşma isteğinden beri gelen bir süreçtir.

Ten rengi beyaz olan kadınlara her türlü saç rengi ve makyaj yakışmaktadır. Masallardaki prenseslerde pamuk gibi bembeyaz olarak nitelendirilir ve betimlendirilmektedir. Pek çok marka ise beyazlaştırıcı ve tenin rengini açma özelliğine sahiptir. Ancak bunların geneli kimyasal içeriklidir. Bu yüzden genellikle uzmanlar, doğal yöntemlerin seçilmesi taraftarıdırlar.

Bu Paylaşıma Oy Ver

Performans pazarlama alanında hizmet veren Tugaycan, Aferin.NET'i SEO uyumlu içerekler oluşturarak hem faydalı içerikler oluşturmak hem de trafik çekmek amacıyla kurdu.

Tugaycan aslan

Yorum yapın