Guatr Belirtileri

Guatr Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Tiroid hastalıkları genel olarak guatr olarak bilinir ve burada bizde guatr belirtileri olarak inceleyeceğiz.

Tiroid hastalıkları eğer hormon dengesi değişmişse öncelikle buna göre belirti verirler. Öte yandan gerekli kan tetkikleri yapılmadığında bu belirtilerin tiroid beziyle ilgili bir soruna bağlanması güçtür. Bu yazımızda tiroid bezinin fazla veya az çalışmasının vücutta meydana getirdiği belirtiler üzerinde duracağız.

guatr belirtileri

Eğer tiroid bezinin boyutu ile ilgili değişim varsa dışarıdan bu büyüme görülebilir veya buna bağlı olarak bası belirtileri ortaya çıkabilir. Plonjan guatr olarak adlandırılan durumda tiroid bezi büyüyerek göğüs kafesinin içine taşmıştır. Bu durumda göğsün üst kısımlarında dolgunluk hissedilir.

Guatr Belirtileri genel olarak bütün sistemleri etkiler ve bulgularda buna uygun ortaya çıkar

Guatr belirtileri tiroid bezinin ne yönde olduğuna bağlıdır. Eğer kişinin hormon dengesi bozukluğuna bağlı olarak farklı guatr belirtileri ortaya çıkar. Hipotiroidi yani tiroid hormonun miktarının azaldığı durumda vücut metabolizması yavaşlayacaktır. Buna bağlı olarak halsizlik, yorgunluk gibi genel şikayetler guatr belirtileri olarak öncelikli ortaya çıkacaktır. Kişi başlangıçta bu belirtileri önemsemez ve genel yorgunluğa bağlayabilir, ancak daha sonra hem bu tablo düzelmez sürekli ilerleme gösterir; hem de kişi dinlense dahi halsizliği, yorgunluğu geçmez.

guatr

Öte yandan önemsenmeyen bu durumun fark edilmesi ancak vücudun çeşitli sistemlerinde bozulmanın meydana gelmesinin ardından olur. Giderek diğer sistemleri ilgilendiren problemler baş göstermeye başlar. Örneğin belirgin olarak efor kapasitesi düşer. Solunumla ilgili problem ortaya çıkar. Kalple ilgili problemlere oldukça sık rastlanılmaktadır. Kalp hızında yavaşlama, tansiyon değişiklikleri gibi problemler ortaya çıkabilir. Deride kuruma, kabuklanma değişikliklerini kaşıntı ve saç dökülmesi problemleri izleyebilir. Kabızlık oldukça sık rastlanan bir guatr belirtisidir. Kadınlarda adet düzensizliği de rastlanılan bulgulardandır. Hipotiroidi kısırlık nedenleri arasında da yer almaktadır.

Yukarıda bahsettiğimiz durumun tam tersi olduğunda ve bez çok çalıştığı zaman aşırı hormon üretimi nedeniyle guatr belirtileri temel olarak bütün organların  hızlı çalışmaya başlaması ile vücutta pekçok fizyolojik durumun aşırılaşır.Bu guatr belirtileri aşırılıklar nedneile halk arasında zehirli guatr olarak adlandırılır. Tioid bezinin çok çalıştığı (hipertiroidi)bu durumda öncelikle aşırı yemek yenilmesine rağmen kilo kaybı sorunu ortaya çıkar. Titreme, çarpıntı, terleme gibi şikayetler ortaya çıkar. Efor kapasitesinin bozulması, kalpte ritim problemleri, tansiyonda yükselme gibi sorunlar alarm vericidir. Cilt hipotiroidinin tersine incelir ve yine saç dökülmesi olur. Kadınlarda adet bozukluğu ortaya çıkabilir.

Dokudaki değişiklikler bezin büyümesine bağlı olarak çeşitli problemler oluşturur. Tiroid bezi çok büyüdüyse nefes borusuna bası yapabilir bu seferde guatr belirtileri olarak ses kısıklığı ve nefes alma sırasında ıslık çalar gibi pasaj daralmasına bağlı belirtiler olabilir. Hastada nefesle ilgili bir çok sorun ortaya çıkar. Nefes almakla ilgili kısıtlamaların yanı sıra ses kısıklığı gibi problemler de ortaya çıkabilir.

Yorum yapın