Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir, Yanıklar Doğal Yöntemlerle Evde Nasıl Geçirilir?

Uzun süre güneşe maruz kalan cilt zarar görür, hassaslaşır, su toplar ve güneş yanıkları ortaya çıkar. Sıradan kullanılan şampuanlar veya sabunlar cildinizi daha da kurutabilir.Bu yazıda güneş yanığına ne iyi gelir, krem isimleri ile su toplaması ve güneş yanıkları nasıl geçer konularını işledik.

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir

Su Toplaması ve Güneş Yanığına Hangi Doğal Çözümler İyi Gelir:

Güneş yanığı sonrasında yulaf ezmesi, yoğurt, aloevera jeli, zeytinyağı gibi doğal olan ürünler kullanılarak hem temizlik sağlanır hem de hassaslaşan ve aşırı kuruyan cildinizin kendi kendini iyileştirmesine ve yumuşamasına yardımcı olursunuz.

güneş yanığı

Aşağıda yanıklar için tedavi krem isimleri vardır. Onun altında evde yapılabilecek doğal çözümler listesi bulunuyor.

Güneş Yanıkları Koruyucu Kremler İle Nasıl Geçer:

 • Ultralan: İçeriğinde Pivalat, Kaproat, Fluokortolon bulunan Ultralan güneş yanığı kremi yanıklara iyi gelmektedir.
 • Hipokort Güneş Yanığı Kremi: İçinde Hidrokortizon asetat içeren bu yanık kremini tedavi için kullanabilirsiniz.
 • Lamiderm: Güneş yanıkları nasıl geçer sorunuzun cevabı bu iyi gelen tedavi kreminde saklıdır. Eczane yardımıyla temin edebilirsiniz.
 • Silvadiazin: Üçüncü derece yanıklarda etkili tedavi amaçlı kullanılan bu yanık ilacı ile yanıklar geçerGüneş yanıkları için iyi gelen bu kremi eczaneden alabilirsiniz.
 • Güneş Yanığı Tedavisinde AloeVera Jeli: Yanık tedavisinde çözüm olarak etkili bir çözüm olan aloevera jeli güneş nedeniyle oluşan yanıkları yumuşatarak cildin temizlenmesine neden olur. Ciltteki yanan bölgelere avucumuzun içiyle iyice yedirip cildin emmesini beklemek gerekir. Sonrasında soğuk su ile durulamanız gerekir.
 • Güneş Yanığına Zeytinyağı İyi Gelir: Güneş nedeniyle cildiniz kuruyorsa, kurumadan dolayı cildinizde gerilme meydana gelecektir. Bu gerilme cildimizde ağrılara neden olur. Ağrıların oluşmaması için cildi yumuşatmak gerekir. Cildi yumuşatmak için zeytinyağı iyi gelir, sürdükten sonra üzerine sıcak su ile ıslattığımız havluyu yanık olan bölgeye koymalıyız. Cilde koyduğumuz havlu soğuduktan sonra cildimizi temizleyebiliriz.
 • Güneş Yanığını Yoğurt Geçirir: Güneş yanığını ne geçirir diyorsanız yanığına karşı doğal yoğurt tedavisi en çok kullanılan bir uygulamadır ve gerçekten de güneş yanıkları ve sonrasında oluşan su toplaması için iyi gelir. Yoğurt sürdüğümüz zaman güneşten dolayı yanan cilt rahatlar, soğutarak cildin rahatlamasına yardımcı olur. Yaptığımız bu uygulamanın daha etkili olabilmesi ve olumlu sonuç verebilmesi için yağsız yoğurt kullanılmalı ve sürmeden önce soğutulmalıdır. Cildimize yoğurt sürdükten birkaç dakika beklettikten sonra ılık su ile durulamalıyız.

Güneş Yanığına Karşı Evde Neler Yapılır?

güneş yanıkları nasıl geçer

Serin su ile sık sık duş alınmalıdır. Evde duş alma sırasında suyun hızlı ve sert bir şekilde vücudumuza temas etmesine engel olmalıyız. Sabunlar, banyo yağları ve diğer temizleyici kimyasal içeren maddeleri kullanmamalıyız. Bu tarz ürünler ciltte tahrişe neden olabilir.  Eğer güneş yanığı sonucu cildimiz su toplaması sorunu olduysa duş yerine küvette banyo yapmayı tercih etmemiz gerekir. Duş alırken gelen basınçlı su daha hızlı olacağı için vücuttaki su toplamış yerlerin patlamasına ve acı hissine neden olabilir.

Güneş yanığı olan bölgelerde serinletilmiş bezlerle baskı yapmak iyi gelen doğal çözümler arasındadır. İhtiyaç duyuldukça bezler tekrar ıslatılmalıdır. Rahat ve pamuktan yapılmış giysiler giymek daha iyi hissetmenizi sağlayacak ve acıyı azaltacaktır. Evde duruyorsanız üzerinizi çıkartabilirsiniz.

Güneş yanığı için aloevera barındıran rahatlamanızı sağlayıcı losyon içerikli koruyucu kremler ilaçları uygulamalısınız. 2 yaşından küçük olan çocuklarda doktor tavsiye etmediği sürece krem kullanılmamalıdır. 12 yaşından küçük çocuklarda da yine doktor tavsiye etmediği sürece rektal veya vajinal bölgeye krem kullanılmamalıdır.

Güneş yanığı baş ağrısına ve hafif ateşe neden olabilir. Güneş yanığı oluştuktan sonra baş ağrılarını hafifletebilmek için sessiz ve serin bir odada uzanmamız gerekecektir.  Güneş yanığı neden baş ağrısı yapar sorusuna vücudumuzun susuz kalmasından dolayı diyebiliriz. Bu nedenden dolayı sıvıyı fazla tüketmeliyiz.

Güneş Yanığı Sonrasında Evde Uygulanabilecek Diğer Tedavi Yöntemleri İle Yanıklar Nasıl Geçer;

Güneş yanıkları için evde yapılacak yöntemler vardır. Uygulanabilecek bu yöntemlerin bilimsel bir kanıtı yoktur.

evde güneş yanığı

Yanıklar İçin Bitkisel Çay Tarifi: 2-3 tane çay poşetini ılık 1 bardak su içine koyun, çay siyah olduğu zaman poşetleri çıkartın sonra sıvının oda sıcaklığına gelmesini bekleyin. Bir parça kumaş parçasını hazırladığınız sıvının içerisine batırın ve yanık olan bölgenin üzerine uygulama yapın. Eğer kullandığınız kumaş acıya neden oluyorsa uygulamaya çay poşetleri ile devam edebilirsiniz. Yatağa gitmeden önce uygulayın ve gece süresince kalmasını sağlayın. Yanığa iyi gelen bitkisel tedavi yöntemleri arasındadır.

Güneş Yanığı Yeni İse Ne Uygulanmalı?

Güneş yanığı yeni oluştuysa ve cildiniz yeni soyulmaya başladıysa hemen domates, yaban mersini ve kiraz gibi C vitamini ve antioksidan bakımından faydalı besinler tüketmemiz gerekir. Bu besinleri tükettiğimiz zaman vücudun dehidrasyon riskinin azaldığını ve sıvı gereksiniminin azaldığını göstermiştir.

Güneş Yanığında Doğru Tedavi Uygulanmalıdır;

Güneş yanığı sonucunda bazı uygulayacağınız yöntemler enfeksiyona yol açabilir ya da iyileşmeyi geciktirebilir. Özellikle fıstık ezmesi, yumurta beyazı, sirke ya da vazelin kullanımından uzak durmalısınız.

Güneş Yanığından Nasıl Korunabiliriz, yanıklar Ne Zaman Geçer?

Bazı uygulamalar cildinizi rahatlatsa da yanığın ciddiyet oranına göre ağrılar 4-5 gün sonra geçebilir ve daha sonra cildinizin soyulmasına neden olur. Bu gibi sorunlardan kurtulabilmek için denize girmeden ve güneşe çıkmadan önce mutlaka yüksek

faktörlü güneş kremi kullanmak gerekir. Bazı zamanlarda, güneşin çok güçlü olduğu öğle saatlerinde kullanılan bu koruyucu kremler de yeterli boyutta etkili olmayabilir. Ancak yine de çıkmanız gerekiyorsa burun bölgesini korumak için kullanacağınız bir şapka, güneş yanığından sırtı ve omuzları korumak için tişört giyebilirsiniz. Denize girdiyseniz çıktıktan sonra güneş kremini mutlaka tazelemeniz gerekir.

Güneş Çarpması Sonucu Oluşan Yanıklarda Hangi Durumda Doktora Gidilmeli?

güneş çarpması sonucu
 • Gözlerinizde acıma hissi oluştuysa ve ışığa karşı hassaslaşmaya başladıysanız.
 • Teniniz soğuk ve cildinizin rengi solmuş görünüyorsa.
 • Başınız dönüyor ve ya kendinizi bayılacak gibi hissediyorsanız.
 • Ateşiniz yükselmişse, mideniz bulanmaya başladıysa, isilik ve ya titreme gibi problem yaşıyorsanız.
 • İshal olduysanız ve istifra ediyorsanız.
 • Nefes alış verişleriniz hızlandıysa veya nabzınız hızlı atmaya başladıysa.
 • Ağrı hissettiren ciltte su toplamaları varsa ve bunların üzerinde enfeksiyon belirtileri gözlemleniyorsa, şişlik, ağrı ya da sıcaklık artışı varsa.
 • Yanık ağrıları ve baş ağrılarınız sürekli olarak devam ediyorsa.
 • Oluşan bu olağan dışı durumlar daha çok ve sık hale geldiyse doktora gidilmelidir.

Güneş Yanığı Sonucu Yapılmaması Gereken Şeyler;

 • Güneş yanıkları sonucu cildinizde oluşan deri fazlalıklarını soymamalı, kaşımamalı ve kazımamalıyı Çünkü oluşan problem daha kötü hale gelecektir.
 • Güneş yanığının üzerine buz uygulamamak gerekir. Çünkü buz uygulamak güneş yanığından daha ağrılı olabilecek buz yanığına neden olabilir ve cildinize daha da fazla zarar verebilir.

Yorum yapın