Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Erken Hamilelik Belirtileri Ne zaman Başlar ?

Düzenli adet gören bir kadında adet gecikmesi olduğunda kadının aklına ilk olarak gebelik gelir. Başka sebeplerle de adet gecikmesi olmasına karşın adet gecikmesi ile birlikte gebelik testinin pozitif çıkması gebeliğin tanısını koymak için çoğu durumda yeterlidir. Test yaptırma dışında da bazı belirtilerden yola çıkılabilir. Hemen hamileliğin başında başlayan bulantı, kusma, baş dönmesi, tansiyon yüksekliği, iştahsızlık, halsizlik, memelerde dolgunlaşma, uykuya meyilli olma hali, kasıklarda ağrı gebeliğe işaret eden hamilelik belirtileri arasındadır. Bazı kadınlarsa hamileliğin başında sanki her an adet görecekmiş gibi hisseder. Bunlar gebeliğin erken dönemlerinde başlayan bulgulardır. Hamilelik belirtileri nelerdir sorusunu maddeler halinde özetleyecek olursak

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

hamilelik belirtileri
 • Adet tarihinde yaşanan gecikme (ilk belirti olmasına rağmen her zaman gebelik anlamına gelmez)
 • Tutunma kanaması (kanamanın normalden az olması)
 • Baş dönmesi (dolaşım sistemi değişiklikleri sonucu baş dönmesine çok sık rastlanır)
 • Sık idrar çıkma (rahim giderek büyür ve mesaneye baskı yapar)
 • Aşırı yorgunluk (depresyonda olduğu gibi yataktan çıkamama, sürekli yorgun hissetme)
 • Aşerme ve açlık hissi (erken belirtilerden değildir, 4-5. ay civarında ortaya çıkar)
 • Vücut ısısında yükselme
 • Duygularda değişiklik (adet döneminde olduğu gibi hormonlarda değişiklik sonucu sinirlilik, hassasiyet vb. değişiklikler görülür)
 • Göğüslerde hassasiyet (hassas ve ağrılı göğüsler sütyen giymenizi zorlaştırabilir)
 • Mide problemleri (mide yanması ve kabızlığa sık rastlanır)
 • Kokulara karşı aşırı hassasiyet (hormon değişiklikleri sonucu koku alma duyusunda gelişme görülür)
 • Kiloda artış (özellikle 4-5. aydan itibaren kiloda belirgin artış yaşanır)
 • Nefes darlığı (bebeğiniz oksijeninizi paylaşmaya başladığı için merwdiven çıkarken zorlanabilirsiniz)
  hamilelik belirtileri nelerdir

Regl (adet) gecikmesi en önemli erken hamilelik belirtileri arasındadır ancak adet görmeden önce de adet dönemi benzeri birtakım belirtilerin çok benzerleri; göğüslerde gerginlik, duygusal hassasiyet, anlam verilemeyen erken uyuma, yorgunluk, sabahları zor kalkma çok sık idrara çıkma isteği, boşaltım sistemi değişiklikleri (gaz, şişkinlik vb.) hamilelik belirtileri arasında yer alır. Öte yandan çok nadir de olsa üzerine görme kanaması (tutunma kanaması) olarak bilinen ve kişinin olması gereken regl zamanında kanamasının olması söz konusu olabilir. Kişinin kanaması olmasına rağmen gayet sağlıklı oluşan bir gebeliği olabilir. Bu yüzden beklenen adet tarihinde beklenenden daha az kanamanız olduysa hamilelik oluşmuş olabilir.

Adet dönemindeki belirtilerin daha vurgulu şekilde yaşanması da gebelik ihtimalini akla getirir. Genellikle gebeliğin 4-5. haftalarında erken gebelik belirtileri ortaya çıkar ve kişinin başı döner, midesi bulanır. Daha sonra vücut gebelik fizyolojisine alışır ve bu hamilelik belirtileri ortadan kalkmaya başlar. Bu yazımızda yer verdiğimiz hamilelik belirtileri ortaa çıktığında gebeliğin olmasını şüphelendirir ama gebeliğin en önemli tanısı kadın doğum doktorunun ultrason ile gebelik teşhisini koymasıdır. Zira normal gebelikler yannda dış gebelikler de olabilir ve bu tür istenmeyen bir durumun bilinmesi için en önemli nokta kadın doğum doktorunun ultrason cihazı yardımıyla gebelik tanısını koymasıve gebelik kesesinin rahim içinde görülmesidir. Bu yüzden hamile olduğunuzdan şüphelendiğinizde en kısa sürede bir kadın doğum uzmanına başvurmalısınız.

Yorum yapın