Hamilelik Testi Nasıl yapılır?

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır? ve Hamilelik Testi Nasıl Yapılır ?

Hamilelik tanısı her zaman çiftler için heyecanlı bir süreç olmuştur. Bu yazımızda sizlere hamilelik testi nasıl yapılır ve ne zaman yapılır konularından bahsettik.Özellikle adet gecikmesi yaşayan bayanların aklına ilk olarak gebelik ihtimali gelir. Artık gebelik belli bir aşamaya geldiğinde ultrason ile de gebelik görülebilmektedir. Bilimsel açıdan baktığımızdaysa hamileliğin bugün için en erken ve en pratik teşhisi kan tahlili yoluyla olmaktadır. Embriyo hücrelerinden salgılanan ve beta hCG denilen bu hormon kanda görülmekte ve bu şekilde gebelik teşhis edilmektedir. Bu hormon embriyonun anne rahmine tam olarak tutunmasından 8 gün sonra kanda tespit edilebilecek düzeye erişir ve test pozitif sonuç verebilir. Sağlıklı giden bir gebelikte de her 2 günde bir mevcut düzeyini katlayarak bu hormon seviyesi yükselir.

hamilelik testi

İdrarda ve kanda olmak üzere iki çeşit hamilelik testi vardır. İdrar testinin hassasiyeti günümüzde artırılmış olsa da kan testi kadar hassas olmadığı için evde yapılan ve kişiyi hamile miyim değil miyim sorusunun ön cevabını belirten bir test olarak düşünülmesi doğru olur. Sonuç olarak idrar testi bir kan testi kadar hassas değildir. İdrar testinin negatif olarak sonuç verdiği bir çok durumda kişi bir gebelik durumu yaşıyor olabilir. Ancak idrar testi olarak bilinen test bunu saptayabilecek kadar hassas değildir. Kan testi, yorumlaması biraz kafa karıştırıcı olsa da pozitif sonuç alındığında hassaslığı fazladır. Aynı zamanda kan testi gebeliğin gidişatı ile ilgili de bilgi verebilmektedir.

Evde hamilelik testi idrarda yapılan hamilelik testidir. Kanda yapılan idrar testinin evde yapılması mümkün değildir. Son adet tarihinden sonra kadının görmesi gereken adet gününde gecikme olduysa anne adayı evde idrar testi yapabilir. Bu test için eczaneden evde gebelik testi adı verilen test satın alınır. Anne adayı üzerindeki son kullanma tarihini kontrol ettikten sonra tuvalette bardağa yaptığı idrarı test çubuğunun üzerine damlatır. Çift çizgi gebelik pozitif, tek çizgi gebelik negatif anlamına gelir. Evde idrar testinin güvenilirliği yüzde 90 civarındadır. Beklediğiniz adet tarihinden 5-10 gün gecikme olduysa ve çubukta çift çizgi oluşuyorsa testin güvenilirliği artar. Öte yandan silik çift çizgi oluştuysa ve adet tarihi henüz çok gecikmediyse bu testin çok güvenilir olduğunu söylemek mümkün değildir. Herhangi bir testle hamilelik durumunuzun pozitif olduğunu saptamanız durumunda bir kadın doğum doktoruyla bu durumu paylaşmanız ve doktorunuzdan teşhis için yardım almanız önemlidir. Kadın doğum doktoru beta-hCG test sonucunuzu daha doğru yorumlayarak erken dönemde hamile olup olmadığınızı belirleyebilir.

Yorum yapın