Hıçkırık Nasıl Geçer, Neden Olur?

Hıçkırık Nasıl Geçer, Neden Olur ve Doğal Tedavi Çözümü

Bu yazımızda hıçkırık nasıl geçer, hıçkırık neden olur ve hıçkırığa doğal tedaviler konularını işledik.

Hıçkırık Neden Olur?

Hıçkırık nasıl geçer

Hıçkırığın sebepleri arasında en çok yaşanılan sorun diyafram kaynaklıdır. Karın ve göğüs boşlukları arasında bulunan diyafram kasılması sonrasında oluşan hava sıkışması hıçkırığa neden olur. Solunum ile diyafram kasına bağlı hıçkırık oluşum nedenleri ise;

Neden Hıçkırırız:

 • Mide gazı (gastrik distansiyon) hıçkırığa neden olur.
 • Sıcak ve soğuk dengesizliği örneğin; sıcak bir çorba içerken soğuk su içmek.
 • Bazı durumlarda acı biber veya keskin baharat çeşitleri hıçkırık yapar diyebiliriz.
 • Vücudun sinirlilik, korku veya psikolojik hali hıçkırık nedenleri arasında sayılabilir. Kadınlarda hıçkırığın en çok görülme sebeplerinin başında bu madde gelmektedir.
 • Çeşitli ilaçlar, bol tüketilen alkol ve sigara insan neden hıçkırır sorunun cevabıdır.

Yukarıda verilen hıçkırık nedenleri akut hıçkırık içindir, basit hıçkırık tekrarlayan fakat kısa zamanda geçen bir türdür, eğer ki sürekli devam ediyor ve uzun sürüyorsa diğer kronik hıçkırık sebepleri olarak; bağırsak ve karaciğer hastalıkları, astım, kalp, guatr, pankreas, üremi,  zatürre, farenjit  gibi hastalıkların habercisi olabilmektedir. Eğer hıçkırık 2 saatten fazla sürüyorsa mutlaka bir uzaman doktora görünmeli ve tedaviye başlanmalıdır.

hıçkırık

Bebeklerde Hıçkırık: Hıçkıran bebekte sindirim sisteminin düzgün çalıştığını gösteren bir bulgudur hıçkırık. Mama yerken ve meme emerken yuttuğu hava bebekte hıçkırığa neden olabilir. Korkulacak bir şey yok, bu durumda eğer meme emiyorsa tekrar meme vermek ve dik duruş pozisyonunda sırtını sıvazlamak, masaj yapmak hıçkırığı geçirmek için faydalı olacaktır. Fakat devamlı sürüyorsa uzman doktor yorumu gerekir.

Hıçkırık Nasıl Giderilir, Doğal Çözüm İle Hıçkırığı Geçirme Yolları

Hıçkırık tedavisi için aşağıdaki doğal çözüm yöntemleri uygulamak hıçkırığa iyi gelir fakat uzun süre 2. gün geçmeyen hıçkırıkları vücuttaki başka bir hastalık tetiklemiş olabilir. Uzmana görünmenizi tavsiye ederiz. Doğal yollarla hıçkırığı geçirme yolları;

hıçkırık nasıl kesilir

 • Nefes Tutmak Neden Hıçkırığa İyi Gelir: Hıçkırığı geçirmek için nefes tutma yöntemi; nefes aldıkça akciğer açılıp kapanır ve sonrasında karın zarı hareket eder, hıçkırığı kesmek için nefes tutup karın zarı hareketini minimuma indirmek faydalı bir doğal tedavi yöntemidir. Nefes almadığımız zamanlarda karın zarı hareketi de buna bağlı olarak durur ve 10 saniye aralıklarla nefes tutmak hıçkırığı kesmek için faydalıdır.
 • Uzman doktorlar, kişiyi korkutarak hıçkırığın geçeceğini savunan kişilere inanmamaktadır. Aksine korkutulmak durumu kişide ani psikolojik dengesizliklere yol açabileceğini belirtiyor.
 • İbrahim Saraçoğlu Hıçkırık İçin Bitkisel Kür Tarifi: Kekik hıçkırığa iyi gelen bitkiler arasındadır, ağzına kadar dolu 1 çay kaşığı kekik ağızda yavaş bir şekilde çiğnenir, ardından yudum yudum su içilerek parça parça yutulur. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu; ”Hıçkırık için verebileceğim en etkili bitkisel tedavi yöntemi kekiktir”
 • Hıçkırığı Sirke Keser: 1 kahve fincanının yarısı çeyreği kadar su ve üzerine aynı oranda sirke ekleyerek bunu yavaşça yutuyoruz. Sirkeli su doğal hıçkırığı keser ve geçirme yolları arasındadır.
 • Soğuk Su ve Gargara: Hıçkırık nasıl geçer diyorsanız bir diğer doğal yöntem de soğuk su içmektir veya bol buzlu çok soğuk bir suyla ağız gargarası yapmak öksürüğü kesmek için faydalıdır.
 • Kesme Şeker Hıçkırığa İyi Gelir: Hıçkırığı geçirmek için uzun zaman önceden beri kullanılan bir yöntemdir. 1 tane kesme şekeri ağza alarak emmek doğal öksürük tedavisi arasındadır.
 • Hıçkırığın diğer tedavi yöntemleri arasındaPsikoterapi teknikleri ve akupunktur noktaları hıçkırığı kesmek için faydaları olan yollar arasındadır.
Hıçkırığı Gidermek İçin Egzersiz Hareketi

Kimileri faydaları olduğuna inandıkları için bu hıçkırmayı kesme yöntemi de yazımıza eklemeyi uygun gördük; ayakta dik durup kendinizi sıkarak ve nefesi tutarak, baş ve üst tarafınızı öne doğru yavaşça eğilebildiğiniz kadar eğilin, bu işlemi nefes tutarak yapmak gerekiyor. Hıçkırığı ne keser dediğimizde kimi yanlış bilinen geçirme yolları; ağza parmak sokmak ve korkutmak olarak biliniyor.

Yorum yapın