Horlama Tedavisi

Horlama Tedavisi Nasıl Yapılır?

Horlama nedenleri çok sık rastlanılan rahatsızlıklar olup horlama tedavisi sıklıkla uygulanan bir tedavidir.Horlama uyku sırasında ortaya çıkan yüksek veya sert bir ses olarak bilinir. Nefes alırken hava akımının boğaz arkasındaki dokuları titreştirmesi sonucu oluşur. Uykunun herhangi bir aşamasında ortaya çıkan bu sorun hem burun solunumu hem ağız solunumu yapıldığında görülebilmektedir. Bu yazımızda horlama nedenlerinden periferik (solunum yollarından kaynaklanan) sorunlar üzerinde duracağız.

horlama tedavisi

İnsanların yaklaşık yarısı hayatlarının bir noktasında horlama problemiyle karşılaşır. Horlama, erkeklerde daha yaygındır. Yetişkin erkeklerin yaklaşık yüzde 40’ı ve yetişkin kadınların yüzde 24’ünün horlama problemi bulunmaktadır.

Horlama tedavisi yapılmazsa kişi rahat uyuyacağı pozisyonları bulmaya çalışır
Sırt üstü uyumak horlamaya yatkın olan bireyler bu problemi belirgin hale getirebilir. Alkol veya diğer depresanların kullanımı horlamaya yol açabilir. Soğuk ya da alerji ve herhangi bir tıkanıklık oluşturan durum da horlamaya neden olabilir.

Horlama için Ameliyat Tedavisi

Horlama sorunuyla bir kulak burun boğaz hekimine gittiğinizde hekim, ağız solunumu yaparken burnunuzda konka hipertrofisi denilen yumuşak dokularda büyüme sorunu var mı, küçük dil büyümüş ve aşağı sarkmış mı diye kontrol eder. Bunlar sık karşılaşılan horlama nedenleri olup klasik horlama tedavisi buradan başlatılır. Ayrıca bademcikler çok büyümüş ve pasajı kapatmış olabilir. Bademciklerin iri olması sorununda bademciklerin alınması pasaj geçişini kolaylaştırır ve horlama sorunu çözülmüş olur.

horlama nedenleri

Horlama tedavisi cerrahi ameliyat olarak diğer birçok girişimle karşılaştırdığımızda oldukça basit bir ameliyattır. Horlama ameliyatı, horlama sorunu oluşturan nedene göre yapılır. Küçük dil büyükse küçük dilin küçültme ameliyatı yapılabilir. 1 saat süren bu ameliyat kanamasız bir ameliyattır. Küçük dilin etrafındaki deri soyularak çıkarılır.

Yine küçük dille alakalı problemlerde küçük dilin 1 cm üzerinden akım verme işlemi de küçük dili bir miktar yukarı çeker ve nedbe dokusu oluşturur. Bu şekilde doku kalınlaştığı için sallanması engellenmiş olur. Bu işlemin süresi ortalama 2-3 dakikadır. Herhangi bir ağrı veya kanama durumu söz konusu değildir.

Burun kemiği eğrilikleri de horlamaya neden olabilmektedir. Bu sorunun giderilmesi de ameliyatla mümkündür ve horlama tedavisinde yardımcı olacaktır. Burunu ilgilendiren ameliyatlar çoğunlukla genel anestezi altında yapılır. Öte yandan anesteziye bağlı komplikasyonlar dışında diğer büyük ameliyatlar gibi yan etkilere, komplikasyonlara yol açmaz.

Bu işlemler sonrası hastanın sesinde bir değişiklik olmamaktadır. Hasta ameliyattan çok kısa süre sonra normal yaşantısına dönmektedir. Operasyonda kullanılan anestezinin etkisi geçtikten hemen sonra hasta, rahatlıkla yiyip içebilmektedir.

Yorum yapın