İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur ve Ne İyi Gelir?

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir? Ne İyi Gelir?

Kadınlar arasında oldukça yaygın olan idrar yolu enfeksiyonu diğer bir değişle mesane iltihabı kendini sıkça tekrarlayan ve oldukça ağrılı yaşanabilen bir hastalık olduğu için oldukça can sıkar. Yazımızda idrar yolu enfeksiyonu nedir, neden olur, tedavi yöntemleri nelerdir, iyi gelen bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir? Gibi bütün sorularınızın cevaplarını bulabileceksiniz.

idrar yolu enfeksiyonu

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir:

Asıl oluşma sebebi Escherichia coli olan ancak başka çeşit bakteri, virüs ve mantarlarında sebep olabildiği idrar yolu içerisinde herhangi bir bölümde oluşan enfeksiyona idrar yolu enfeksiyonu denir.

Enfeksiyon alt idrar yolunda meydana gelmişse halk dilinde sistik yada mesane enfeksiyonu olarak adlandırılır. Sistik’te sık sık tuvalete çıkma yada tuvalete çıkma ihtiyacı hissetme ayrıca ağrılı işeme görülür. Eğer Enfeksiyon üst idrar yolunda oluştu ise halk dilinde böbrek enfeksiyonu tıp dilinde ise piyelonefrit olarak tanımlanır.

İdrar yolu enfeksiyonu kadınlarda en çok görülen enfeksiyondur ve hastalığın tekrar etme olasılığı çok yüksektir.

İdrar Yolu Enfeksiyonunun Belirtileri: Alt idrar yolu enfeksiyonun en yaygın belirtisi sık tuvalete çıkma ihtiyacıdır. Sık sık idrar yapma isteği vardır ancak işeme yoğun şekilde yanmalı ve ağrılıdır. Bel ağrısı, ateş, kusma ve baş dönmesi idrar yolu enfeksiyonuna işaret olabilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur?

 • Bakteri: Sindirim sisteminde yaşayan bakterilerin üretraya yani sidik  borusuna ulaşması o bölgede enfeksiyona sebep olur. Sindirim sistemine bakteriler anüs yoluyla geçerler. Bu sebeple bu enfeksiyonda tuvalet temizliğinde temizliğin anüsten başlanması ve hijyen çok önemlidir.
 • Böbrek Taşları: Böbrek taşlarının idrar yolunu tıkaması o bölgede bakterilerin çoğalmasına sebep olur. Bu durumda idrar yolu enfeksiyonuna neden olur.
 • Korunmasız Cinsel İlişki: Prezervatif kullanılmadan cinsel ilişki yaşanması idrar yolu enfeksiyonuna neden olabilir. Cinsel ilişki esnasında vajinadaki bakteriler idrar yoluna doğru ilerleyebilir.
 • Kabızlık: Bazı dönemlerde kabızlık idrar düzenini bozabilir ve bozulan idrar düzeni sebebiyle mesane bölgesinde bakteriler çoğalmaya başlar ve idrar yolu enfeksiyonu oluşur.
 • Zayıf Bağışıklık Sistemi: Vücudu hastalıklardan korumak bağışıklık sisteminin görevidir. Ancak bazen farklı hastalıklar bağışıklık sisteminin çökmesine neden olur ve zayıf bağışıklık sistemi idrar yolu enfeksiyonuna çok açıktır.
 • Mesanenin Tamamen Boşalmaması: İdrarın mesanede fazla beklemesi ve mesanenin başka sebeplerle boşalmaması bakterilerin hızla üremesine neden olur.

İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir ve Tedavi Yöntemleri

idrar yolu enfeksiyonu tedavisi

Kendini tekrarlayan bir idrar yolu enfeksiyonlarında en etkili yöntem doktor kontrolünde antibiyotik kullanımıdır. Enfeksiyon mesanede oluşmuş ve sıklıkla tuvalete çıkma isteğiyle birlikte  yanmalı ve ağrılı işeme mevcutsa antibiyotiklerin yanı sıra Fenazopiridin önerilir. Ancak Fenazopiridin kandaki methemoglabin seviyesini yükselttiği için kimi hastalara önerilmemektedir. Hastalığın tedavisinde genellikle 36 saat içinde iyileşme  görülür.

İdrar yolu enfeksiyonu en çok kadınlarda görülür. Ergenlik çağından 35 yaşı aralığında kadınların %10 u her yıl enfeksiyona yakalanma riski vardır. %60’ı ise hayatlarının herhangi bir döneminde bu enfeksiyonla karşılaşabilirler. Bu enfeksiyon çok yaygın olduğu için kendini tekrarlama olasılığı çok yüksektir bu hastalığa yakalanan kadınların yarısında kendini tekrarlar.

İdrar Yolu Enfeksiyon Tedavisinde Evde Uygulanabilecek Yöntemler
 • Bol Su İçmek: Evde rahatlıkla uygulayabileceğiniz en iyi ve etkili tedavi yöntemi bol su içmektir. Su vücutta bulunan zararlı bakterileri temizleyerek idrar yolu ile vücudumuzdan temizler.
 • Elma Sirkesi: Özellikle İdrar yapma esnasında oluşan yangın ve ağrıyı gidermek için bir yemek kaşığı elma sirkesini bir su bardağı su içmek ağrıyı hızlı şekilde azaltacaktır.
 • Karbonat: İdrar yolu enfeksiyonu mesanede oluşmuşsa ve ağrılı ve sık işeme mevcutsa bir çay kaşığı karbonatı bir su bardağı su içine ekleyerek içilmelidir.
 • Yoğurt: Yoğurdun içerisinde bulunan yararlı bakteriler idrar yolunda bulunan mikropları temizler ve enfeksiyonu daha kolay atlatmanızı sağlar.
 • Sıcak Su Torbası: İdrar yolu enfeksiyonu sırasında ağrıyı azaltmak için kullanabilirsiniz.
 • C Vitamini: Bilindiği üzere C vitamininin bağışıklık sistemini güçlendirme özelliği vardır. Hastalık boyunca C vitamini alınması hem hastalığın çabuk iyileşmesini sağlar hem de mikrop ve bakterilerin yayılıp çoğalmasını önler.
  idrar yolu enfeksiyon
İdrar Yolu Enfeksiyonuna İyi Gelen Bitkiler;
 • Maydanoz Suyu: Halk arasında idrar yolu enfeksiyonu için bilinen en yaygın bitkisel tedavi yöntemi maydanozdur. Her gün düzenli olarak maydanoz suyu tüketimi hem ağrılı işemeye iyi gelir hem de iyileşme sürecini kısaltır.
 • Kızılcık Suyu: Enfeksiyonun tedavisinde oldukça etkili bir yöntemdir. Özellikle hamilelikte enfeksiyona yakalandıysanız günde en az iki bardak kızılcık suyu içmek oldukça faydalı olacaktır.
 • Limon Suyu: İdrar Yolu Enfeksiyonu sırasında yanma hissi fazla ve ağrı çoksa bir bardak sıcak suya bir tatlı kaşığı limon suyunu karıştırarak tüketilmesi oldukça faydalı olacaktır.
 • Mısır Püskülü: Çok güçlü bir diüretik olarak bilinen mısır püskülü iltihabı azaltarak hızlı iyileşme sağlar
 • Sarımsak: Çiğ sarımsak yemek sarımsağın doğal antibiyotik olması sebebiyle etkili bir tedavi yöntemidir.
 • Altın Başak: Mantarı önleme ve iltihabı önleme özelliğinden dolayı idrar yolu enfeksiyonunda kullanılabilir.
 • Ispanak: 9-10 Adet ıspanak yaprağını bir buçuk bardak Hindistan cevizi suyu ile birlikte bir miktar kaynatın ve rondo dan geçirerek tüketin. Mesane iltihabı için oldukça etkilidir.
 • Turp Yaprağı: İdrar yolu enfeksiyonunun devam ettiği süre boyunda gün içinde her gün 1 bardak turp yaprağının suyunu içmek oldukça faydalıdır.
 • Altın Mühür Bitkisi: İçeriğinde oldukça güçlü anti enflamatuar ve anti bakteriyel olması sebebiyle enfeksiyonu hızlıca iyileştirir.
 • Sandal Ağaca Yağı: Enfeksiyon boyunca her gün 3-4 damla sandal ağacı yağı kullanmak ağrılarınızı azaltacaktır.
 • Kekik Yağı: Kekik yağı mükemmel bir anti bakteriyeldir. Enfeksiyon sırasında kullanmak faydalı olacaktır.
İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi İçin Doğal Çözümler
idrar yolu enfeksiyonu tedavi
Ahmet Maranki’den Sistik İçin Bitkisel Kür;

Hatmi Çiçeği Bal Kürü: Bir bardak sıcak suyun içerisine bir tatlı kaşığı bal ve 10 gram Hatmi çiçeğini ekleyin ve 2 dakika kadar demlenmeye bıraktıktan sonra tüketin.

Andız Otu Kürü: 10 Gr andız otunu bir bardak sıcak suyun içerisine ekleyin ve ılıyana kadar bekledikten sonra tüketin.

Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan İdrar Yolu Enfeksiyonu İçin Öneriler: Dr. Saraçoğlu idrar yolu enfeksiyonuna en iyi çözüm olarak maydanoz suyu olarak belirtmektedir. Maydanozun ödem atıcı özelliği sayesinde sistik ağrılarını kısa sürede iyileştirmektedir. 10 gr rondo dan geçirilmiş maydanoz ve 6 gr ebegümecin bir bardak sıcak suyun içerisine ekleyin ve ılıyana kadar demlemeye bırakın. Enfeksiyon boyunca her gün en az 2 bardak içme özen gösterin.

Yorum yapın