İlk Hafta Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar ve Nelerdir?

İlk Haftalar Erken Hamileliğin Belirtisi Ne Zaman Başlar, Gebelik Belirtileri Nelerdir;

Acaba hamile miyim diye kendinize sorular sorduğunuzun farkındayız. Hiç uzatmadan hamileliğin belirtisi nelerdir ve ne zaman başlar detaylıca inceleyelim.

Erken Hamilelik

Kadınların doğası gereği düzenli olarak yaşadığı adet kanamaları, yumurtalıkları tazelemek için hiç şüphesiz gereklidir. Kadın yumurtalığı içinde ve erkek sperminde 23 adet kromozom vardır. Adet kanaması olmadığında veya az olduğunda aklımıza hamile miyim acaba sorusu geliyor. Soru cevap olarak gebelik belirtilerine başlayalım sonrasında tüm hamilelik belirtilerini inceleyelim;

Adet Belirtisi İle Hamilelik Belirtisi Arasındaki Farklar Neler:

 Kadınlar çoğu zaman adet belirtilerini gebelik belirtisi ile karıştırabiliyor. Bu çok normal sebebi ise; regl döneminde yaşanan semptomlar ve bulgular ile hamilelik belirtilerinin çok yakın ve hemen hemen aynı olmasıdır. Kimi zaman ise yerleşme kanaması ile karıştırılabilir fakat ilk hamilelik belirtisi bununla başlar (Aşağıdan bakınız).

İlk Haftalar Erken Hamilelik Belirtisi:

 Anne rahmine yerleşen spermler (Blastosist) döllenme sonrasında Embirio parçalanarak 4.gün Morula olur. Kısa bir zaman sonrasında ise Hatching olup sıkıştığı yumurtadan dışarı çıkar ve Fetus olmaya başlar. Bu süreçte hafif bir kanama olabilir ve hamileliğin ilk belirtisidir. Buna (implantasyon) yerleşme kanaması denir ve kimi zaman adet kanaması ile karıştırılır. Fakat implantasyon 1-2 gün süreli çok az ve lekelenme gibi görülen bir kanamadır. Hamileliğin erken ilk hafta belirtisi bu süreç ile başlar ve sonrasında şu semptomlar görülür;

Gebelikte İlk Hafta:
gebelikte ilk hafta

Gebelik hormonu (HCG) ilk 48 saat içinde ve 1.haftadan itibaren katlanarak yükselir. 10. hafta sonrasında en üst noktaya ulaşır. Bazı zamanlarda adet gecikmesinden de önce görülen gebelik belirtileri şu şekildedir; HCG yükselmeye başladığı anda anne adayında baş dönmesi, kusma, mide bulantısı, aşırı koku alma, göğüs hassasiyeti, meme büyümesi, karın şişkinliği, bağırsak hareketlerine bağlı gaz,  kalp çarpıntısı hissi, iştahsızlık ilk hafta hamilelik belirtileri arasındadır.

Hamilelikte Adet Gecikmesi İlk Belirtidir:

 Adet dönemi gecikmesi en önemli ve ilk hafta erken hamileliğin belirtileri arasındadır. Regl kanamasının çok az gelmesi veya hiç gelmemesi kadınların kendilerine acaba hamile miyim sorusunu sordurur. Herkes tarafından bilinen ilk hamilelik belirtisi bu şekilde başlar.

Hamilelikte Göğüs Ağrısı Ne Zaman Başlar:
hamilelikte göğüs ağrısı

 

 Göğüs ağrıları hamileliğin 2. haftası başlar ve 4-6 haftasında maksimum düzeye çıkar. Göğüslerde sertlik ve şişkinlik adet dönemi yaşanan bir durum olsa da hamileliğin ilk belirtisi olabilir. Göğüs ağrıları dışında setlik ve meme hassasiyeti de görülebilir. Zamanla süt kanalları büyür ve damarlar daha çok belirginleşir. Bu anne sütü ile emzirmek için olması gereken bir durumdur.

Cinsel Olarak İsteksizlik Yaşamak:

Hamileliğin 1. haftası ve 2. haftasında da görülebilen cinsel isteksizlik hamilelik belirtileri arasındadır. Anne adayının gebelik hormonu seviyesinin artmasıyla birden bire cinsellikten soğuma görülür. İlk hafta erken hamilelik belirtisi arasında göğüs uçlarında siyahlaşma ve kararması görülebilir.

Hamilelikte Kasık Ağrısı Ne Zaman Başlar:

Hamile miyim soru sonrasında anne adaylarının değişen ve farklılaşan vücut metabolizması sonucunda bir takım hamilelik semptomları ortaya çıkar. Bunların en başlıca belirtisi kasık ağrısı, karın ağrısı ve kasık kasılmaları başlar. Fakat bu tür nedenler kesin hamilelik belirtisi olarak adlandırılamaz.

hamilelikte kasık ağrısı

 

Gebelikte Uyku Hali ve Yorgunluk Ne Zaman Başlar:

 Anlam veremediğiniz metabolizmadaki değişiklikleri sürekli yorgunluk ve uyku hali takip eder. Sabahları uyanamama şikayetleri bu dönemlerde fazlasıyla görülür ve bu zaman diliminde ilaç almamanız önerilir. Genellikle 2. hafta sonrasında ortaya çıkar.

Bel Ağrısı Ne Zaman Başlar:

Hamile annelerin en çok şikayet ettikleri bel ağrıları bazı durumlarda çok şiddetli olabiliyor. Bel ağrısı hamileliğin ilk haftasında başlamaz fakat sonrasında görülebilir.

Mide Bulantısı Yanması ve Ekşimesi Ne Zaman Başlar:

 Mide bulantısı ve koku hassasiyeti gebeliğin belirtileri arasındadır. Hamileliğin ilk zamanlarında başlayan kusma 2. ayında da nadiren bayılma bulguları gebeliğin zor geçmesine neden olur. Hamileliğin son aylarına yaklaştığınız mide yanması artabilir, baskıdan dolayı reflü olduğunuzu zannedebilirsiniz.

Hamilelikte Vajina Akıntısı:
hamilelikte vajina akıntısı

 

Embriyo anne rahminde gelişmeye başlar vücutta östrojen hormonunda farklı bulgular yaşanır. Koyu renkte ve kokulu bir vajinal akıntınız var ise doktora başvurmalısınız.

Hamilelikte Karın Ağrısı Ne Zaman Başlar:

 İlk hafta belirtilerinden sonra (Hatching) karın ağrısı başlar ve mide bulantısı takip edebilir.

  • Aşerme: Gebelik başlangıcında ve sonrasında kadınlar sürekli veya ara sıra sevmediği, daha önce yemediği veya çok sevdiği bir yiyecek, içeceklere aş erebilir. Her zamankinden fazla yemek yeme isteği oluşabilir ki bu dönemde sağlıklı yiyecekler tüketmeli ve organik ürünlere yönelmelisiniz. Siz bir şeyler yediğinizde içeriğindeki faydalı maddeler sizden önce bebeğe ulaşmaktadır. Hamilelikte Ph dengesi azalabilir.
  • İdrara Fazla Çıkma: Eğer hamileyseniz bu dönemde her zamankinden biraz daha fazla tuvalete çıkarak idrar yapabilirsiniz. Kesin olmamakla beraber sürekli idrara çıkma bir hamilelik belirtisidir fakat etkin bir rol oynamaz.
  • Kalp Hızlanması ve Vücut Isısı: İlk hamilelik döneminin sonrasında çıkan belirtiler arasında kalp ritmin artması ve vücut ısısının yükselmesi vardır. Hamilelikte biyolojik normal kalp atışları hızlanmaktadır. Ayrıca baş ağrısı da belirtiler arasındadır.
  • Sinirlilik veya Duygusallık: Kimi kadınlarda sinirlilik ve anlam verilmeyen duygusallık gebelik belirtisidir. Hamilelik döneminde anne vücut, beden ve metabolizması çok farklı çalışır. Zamanla buna alışabilirsiniz fakat ilk haftalar çok zorluk çekebilirsiniz.

Hamilelikte Ağda Yapılır mı: Gebelikte ağda yapmak ve genital bölge temizliği için şu yazımıza bakınız. Hamilelikte ağda yapımı için faydaları olan bilgiler mevcuttur.

hamilelikte ağda

 

Hamilelik Kaç Günde Ne Zaman Belli Olur:
  • Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır: Hamilelik testi regl geciktikten 1-2 gün sonra veya ilişkiye girdikten 12 gün sonra gebelik testi yapılabilir. Eğer hamile olup olmadığınızı daha önce öğrenmek istiyorsanız;
  • Döllenmenin 1.hafta sonrasında Beta HCG salınmaya başlar, son adetin 20 gününde kanda Beta HCG hormonu 0.5 değerinin üzerine çıkar. Normalde bu değer 0 ve altındadır. Beta HCG testi sadece hamilelik testi için yapılır. Hamilelik bu Beta HCG testi ile daha çabuk zamanda belli olur.
  • Ultrason: Bir diğer hamileliği test etmek için ultrason yöntemi uygulanır. Vajinal ultrason ile vajina kasları daha kalın görülür ve fetus, amniyon sıvısı da rahatlıkla görülebilir. Bu uygulama fetus için bir sorun teşkil etmez.
  • Eczaneden 10 TL gibi bir fiyata alacağınız erken gebelik ölçme testi ile hamile miyim sorunuza cevap bulabilirsiniz. Tek çizgi negatif, çift çizgi pozitif hamile olduğunuzu gösterir.
  • Eğer doğum kontrol hapı kullanıyorsanız ve gebelik semptomlarını yaşıyorsanız yine de bir gebelik testi yaptırmanızda fayda var.
  • Hamilelikte Kabızlık: Hamilelikte en çok görülen fizyolojik, fiziksel sorunların başında kabızlık gelmektedir. Bunu önlemek için lifli yiyecekler listesinden yararlanabilir, buna artı olarak organik ve sağlıklı besinler ile bir beslenme programı hazırlayabilirsiniz.

Yorum yapın